Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Reklama na eurofondy

Eurofondy sú peniaze, ktoré občania (a je jedno v ktorej krajine) zaplatili štátu na daniach na to, aby štát budoval, udržiaval a prevádzkoval to, čo treba. Vychvaľovať to pred občanmi v televízii (čo samo tiež stojí nemalé peniaze) je rovnako nevhodné, ako by bola povedzme reklama na daňový úrad alebo na koncesionárske poplatky
Ilustračné foto
Každý z vás iste tú reklamu v televízii videl: pekne urobené reklamné spoty – nepochybne za nemálo peňazí z vrecák daňových poplatníkov – propagujú infraštruktúrne projekty, ktoré sa na Slovensku realizovali a realizujú. A na konci sa konštatuje, že za to vďačíme eurofondom.
No nepochybne to tak je, že tie projekty sú financované z nejakej kapitoly nejakého rozpočtu. Ale aké sú to peniaze? Predsa tie, ktoré zaplatili daňoví poplatníci – buď na Slovensku alebo v zahraničí. A ak sa tie projekty stavajú za peniaze občanov, potom aký je dôvod nanucovať občanom reklamu (platenú opäť len z našich daní) na niečo, čo si sami zaplatili, a čo by malo byť samozrejmou povinnosťou štátu?
Vraj ide o “informovanie občanov”. Ale prečo potom nie je v televízii reklama aj na verejné škôlky, reklama na úrad dôchodkového zabezpečenia, reklama na riaditeľa colného úradu, reklama na asfaltové cesty, reklama na veľvyslanectvo v Portoriku, reklama na kataster nehnuteľností, reklama na podporu v nezamestnanosti, reklama na výhody využívania chodníkov posypaných za dane občanov…? Je to rovnako absurdné ako keď za socializmu si Lasica so Satinským robili sarkastické posmešky zo socialistickej reklamy, že mäso sa predáva v mäsiarstve.
Druhá možnosť je, že sme si tie peniaze nezarobili sami, ale nám ich dáva ktosi zadarmo. Ľudia v cudzích krajinách pracujú, aby sme my mali. A to má byť v poriadku? Kto sa pýtal daňových poplatníkov v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Rumunsku, či chcú platiť Slovákom opravu ciest či čokoľvek iné, na čo tie granty idú?
Avšak dokonca aj keby si tí dobrí cudzinci želali pracovať na nás, aby sme sa my mali lepšie, nie je nehorázne, že nám ktosi púšťa takúto reklamu? Veď tá potom v podstate hovorí: “Ľudia, je skvelé, že ľudia v zahraničí pracujú, aby nás živili, tešme sa z toho!” Ale sme my Slováci odkázaní na to, aby nás niekto dotoval? Sme azda nesvojprávni, retardovaní, že sa nevieme sami financovať? Za socializmu sme to dokázali, ale teraz sme už odkázaní na to, aby nás niekto živil?
Tak alebo onak, reklama na eurofondy je zo samotnej podstaty nemorálna, aj keby bola zadarmo (hoci ona samozrejme nie je). Ale prečo sa vlastne táto zvrátenosť dlhodobo realizuje?
Ak by ten dôvod niekto nepoznal, tak mu ho prezradím: je to čistá politika, falošná a zavádzajúca predvolebná kampaň eurohujerov platená z peňazí vyťahaných z vrecák náš všetkých (v druhom pláne potom ešte aj dobrý kšeft pre reklamnú agentúru a televízie, no a v treťom pláne, teoreticky, popri tom všetkom možno ešte pre niekoho aj drobný tunelček pomimo). Ide o to, aby si naivný občan povedal: “Chvalabohu, ešteže máme ten dobrý Brusel, veď nám všetko platí. Čo by sme si bez neho počali?”
A hoci sme touto bezočivou a principiálne zlodejskou manipuláciou ohlupovaní už niekoľko rokov, ľudia si nanajvýš pofrflú pri televízore, ale to je tak asi všetko. Občan už natoľko rezignoval na tento režim, že sa nad tým ani nepozastavuje – mávne rukou a ide radšej ďalej pracovať, aby bolo z čoho zaplatiť daň. A ktovie: možno práve z jeho daní bude čoskoro v Estónsku alebo Grécku bežať pekná reklama na eurofondy…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: