Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Súvislosť medzi IQ a rasou

Nositeľa Nobelovej ceny zbavili čestných titulov, stojí si za svojím vyjadrením o IQ a rase
90-ročného svetoznámeho genetika Jamesa Watsona, ktorý získal aj Nobelovu cenu za skúmanie DNA, zbavila popredná americká výskumná inštitúcia Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) všetkých jeho čestných titulov, pretože odmietol vzdať sa svojich vlastných vedeckých záverov preukazujúcich súvislosť medzi IQ a rasou
Slávny genetický vedec James Watson, držiteľ Nobelovej ceny
Spravodajstvo RT uvádza, že napriek takmer polstoročnému pôsobeniu v newyorskom CSHL boli Watsonovi odobraté čestné tituly emeritného kancelára a profesora, či čestného správcu za to, že neodvolal svoje tvrdenia.
Už v roku 2007 boli Watsonovi pozastavené všetky jeho funkcie v CSHL, keď vyšiel s tvrdeniami o “vnútorne temnej” budúcnosti afrického kontinentu. Denník Times vtedy napísal, že “všetky naše sociálne politiky sú založené na skutočnosti, že ich inteligencia je rovnaká ako tá naša – zatiaľ čo všetky testy hovoria, že to tak naozaj nie je”.
Za svoje pripomienky sa Watson medzitým ospravedlnil, takže jeho čestné tituly v CSHL mu boli ponechané.
Ale teraz, po viac ako desaťročí, sa v dokumente PBS s názvom “American Masters: Decoding Watson” znova vrátil k svojim vyjadreniam o vzťahu medzi rasou a inteligenciou: “Rád by som to zmenil, pretože existujú nové poznatky, ktoré hovoria, že vaša výchova je oveľa dôležitejšia ako príroda. V testoch IQ sa zistili priemerné rozdiely medzi čiernymi a bielymi. Povedal by som, že rozdiel je, že je to genetické.”
Statement by Cold Spring Harbor Laboratory addressing remarks by Dr. James D. Watson in “American Masters: Decoding Watson”https://t.co/irMnebcI3K
– ColdSpringHarborLab (@CSHL) 11. januára 2019
Podľa posúdenia CSHL boli nové Watsonove vyjadrenia “trestuhodné” a vedou úplne nepodporované.
“Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) jednoznačne odmieta neopodstatnené a bezohľadné osobné názory Dr. Jamesa D. Watsona vyjadrené na tému etnickej príslušnosti a genetiky v dokumente PBS ‘American Masters: Decoding Watson’, ktorý vyšiel 2. januára 2019.
Vyhlásenia Dr. Watsona sú odsúditeľné, nepodložené vedou a v žiadnom prípade nepredstavujú názory CSHL, jeho správcov, fakulty, zamestnancov alebo študentov. Laboratórium odsudzuje zneužitie vedy na ospravedlnenie predsudkov,” znelo vyjadrenie CSHL.
Hoci CSHL “uznáva a oceňuje podstatné vedecké dedičstvo Dr. Watsona, vrátane jeho úlohy zakladajúceho riaditeľa Projektu ľudského genómu a jeho kritického vedúceho postavenia pri vývoji výskumu a vzdelávania v laboratóriu počas jeho predchádzajúceho funkčného obdobia ako riaditeľa a prezidenta”, napriek tomu jeho vyjadrenia uvedené v dokumente PBS sú “úplne nezlučiteľné s našimi poslaniami, hodnotami a politikami a vyžadujú oddelenie sa od akýchkoľvek zvyšných známok jeho účasti”.
A nakoniec, “CSHL rešpektuje a podporuje práva, schopnosti a potenciál všetkých ľudí, a vďaka tomuto záväzku k rešpektovaniu a rovnoprávnosti bude CSHL pokračovať vo svojom poslaní presadzovať hranice biológie prostredníctvom výskumných a vzdelávacích programov v prospech ľudstva”.
Takže po takomto “jednoznačnom” odmietnutí Watsonových “nepodložených a bezohľadných” názorov, CSHL znovu zbavila 90-ročného vedca všetkých jeho titulov, pretože inštitúcia “odsudzuje zneužitie vedy na odôvodnenie predsudkov”.
1) Lots of scientists in my feed saying “about time” with regard to Cold Spring Harbor Lab’s severing of final ties to Jim Watson. But also lots of people saying Watson is being persecuted for unpopular scientific opinions “just like Galileo.” https://t.co/umNgxhjLpv
– Amy Harmon (@amy_harmon) 13. januára 2019
Watson získal medzinárodnú vedeckú slávu v roku 1953, keď pomáhal objaviť štruktúru dvojitej špirály DNA s kolegami genetikov Mauriceom Wilkinsom a Francisom Crickom, ktorí spolu v roku 1962 získali Nobelovu cenu za svoje objavy týkajúce sa molekulárnej štruktúry nukleových kyselín a ich významu pre prenos informácií do živých materiálov. Od roku 1968 začal pôsobiť v CSHL.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: