Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Salvini volá po zrušení talianskej centrálnej banky

Talianska koaličná vláda ostro nesúhlasí s krokmi talianskej centrálnej banky. Podľa vicepremiéra Mattea Salviniho by mali byť centrálna banka a regulačný orgán pre burzu Consob skôr zrušené, ako len vymeniť jedného alebo dvoch ľudí, a podvodníci, ktorí spôsobili talianskym sporiteľom straty, by mali “nadlho skončiť vo väzení”
Podľa Financial Times sa k Salvinimu počas víkendu pridal aj Luigi Di Maio, ktorý kritizoval súčasný personál centrálnej banky.
“Nemôžeme si myslieť, že by sme potvrdili tých istých ľudí, ktorí boli vo vedení talianskej centrálnej banky, ak uvažujeme o všetkom, čo sa stalo v posledných rokoch,” povedal Di Maio.
Koalícia tak kritizuje súčasné vedenie centrálnej banky, pretože pre tento rok vydali pesimistickejšie prognózy hospodárskeho rastu v porovnaní s číslami, z ktorých vychádza vládny rozpočet.
Údaje z minulého mesiaca potvrdili, že Taliansko v druhej polovici minulého roka zaznamenalo technickú recesiu, pričom centrálna banka znížila predikciu ekonomického rastu na rok 2019 na 0,6%, kým prognóza vlády bola 1%.
Portál ZeroHedge dodal, že Európska komisia znížila prognózu rast HDP Talianska z 1,2% na hraničnú recesiu 0,2% na celý rok, naznačujúc, že ​​predvídanie rozpočtového deficitu v Taliansku sa môže opäť objaviť ako ústredný bod obnoveného napätia medzi Rímom a Bruselom v nadchádzajúcich mesiacoch.
Mario Draghi, terajší predseda Európskej centrálnej banky a bývalý guvernér talianskej centrálnej banky, minulý rok varoval, že nezávislosť centrálnych bánk je v súčasnosti ohrozená populistickými vládami, pričom nespomenul priamo Taliansko.
Di Maio chce podľa novín La Repubblica odvolať hlavne zástupcu generálneho riaditeľa talianskej centrálnej banky Luigiho Federica Signoriniho, v čom sa však nezhodla celá koaličná vláda.
Za nového prezidenta regulačného orgánu Consob nominovala euroskeptického vyslúžilého ekonóma Paola Savonu, ktorý predtým pôsobil ako minister pre európske záležitosti a pri prvotnom zostavovaní terajšej talianskej vlády bol navrhovaný za ministra hospodárstva, ale taliansky prezident Sergio Mattarella ho neuznal.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: