Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Salvini chce znárodniť zlaté rezervy a zrušiť centrálnu banku

Podpredseda talianskej vlády a vodca strany Liga, Matteo Salvini, uvažuje o zákone, ktorý by pripravil taliansku centrálnu banku o zlaté rezervy. Aj túto banku chce ostatne zrušiť. Informovala o tom agentúra Bloomberg
“Zlato patrí talianskemu ľudu a nikomu inému,” vyhlásil v pondelok Salvini. O deň skôr vodca tejto talianskej strany prišiel s myšlienkou, ktorá sa týkala úplného zrušenia centrálnej banky danej krajiny.
Talianski populisti chcú, aby parlament schválil zákon, ktorý jasne vyhlási, že zlaté rezervy patria štátu. Tento návrh ešte viac sprísni vzťahy s centrálnou bankou krajiny. Tento krok navyše v médiách vyvolal špekulácie o tom, že vláda chce rozpredať zlaté rezervy, aby mala čím pokryť vysoké výdavky.
Autor návrhu Caludio Borghi obvinenia odmietol a zdôraznil, že o zlatých rezervách bude rozhodovať parlament.
“Cieľom môjho zákona je iba zaručiť, že zlato patrí štátu, a nie vláde,” povedal v pondelok Borghi Bloombergu. “Ak existujú pochybnosti o našich zámeroch, môžeme tiež presadiť ďalší zákon, podľa ktorého zlaté rezervy nemôžu byť predané bez súhlasu dvoch tretín v oboch komorách parlamentu,” zdôraznil.
Týmto zákonom chce vyriešiť nejasnosť ohľadom toho, kto zlato vlastní, aby v prípade úspechu žaloby proti centrálnej banke (napríklad kvôli jej zlému dohľadu) bolo možné získať kompenzácie za urobenú ujmu v zlate.
Talianska centrálna banka má po Spojených štátoch a Nemecku tretie najväčšie zlaté rezervy na svete, a to v objeme 2 452 ton. To pri súčasných cenách je 103 miliardy dolárov. Hodnota talianskeho štátneho dlhu však dosahuje 2,35 bilióna eur. Ako podotýka portál Zero Hedge, ak Salvini boj proti finančnej elite myslí vážne, potom v budúcom krokom bude anulovanie štátneho dlhu a návrat k líre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: