Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Diplomatická roztržka medzi Izraelom a Poľskom

kratene
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že vyjadrenie jeho poľského kolegu Mateusza Morawieckého, že počas holokaustu existovali aj “židovskí páchatelia”, sú “poburujúce”.
Poľský zákon, ktorý kriminalizuje obviňovanie poľského národa zo zločinov, ktoré boli spáchané nacistickým Nemeckom, vstúpil do platnosti v marci 2018 a vyvolal krízu s Izraelom.
Poľský prezident Andrzej Duda pohrozil, že po tom, ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu opätovne skritizoval poľský zákon kriminalizujúci niektoré tvrdenia o holokauste, nepríde na plánovaný summit krajín V4 v Izraeli. V piatok o tom informoval denník The Times of Israel.
Tvrdím tu, že Poliaci spolupracovali s nacistami. Poznám dejiny a nebudem ich prikrášľovať,” vyhlásil Netanjahu v utorok vo Varšave, kde sa zúčastnil na konferencii o Blízkom východe.
Duda na tvrdenia izraelského premiéra reagoval prostredníctvom svojho osobného účtu na Twitteri, kde napísal že: “Ak vyjadrenia premiéra Netanjahua zneli tak, ako to podávajú médiá, som pripravený poskytnúť na stretnutie premiérov ‘zámoček’ vo Wisle. Izrael za daných okolností nie je dobrým miestom na stretnutie, a to aj napriek predchádzajúcim dohodám”.
Když se v roce 1933 dostali nacisté k moci, zjistili že i v samotném reichswehru slouží překvapivý počet židů. Navíc měli nacisté značné těžkosti spolehlivá čísla v německé společnosti, tím spíše v jejích jednotlivých částech. Vytvořili tedy speciální obor, který měl určit co vůbec znamená ona židovská hrozba. Jeden z těchto expertů, Achim Gercke, napsal v roce 1935 že tisícovce badatelů by trvalo nejméně tři dekády, než by stanovili přesná čísla. Národní socialisté si tedy velice rychle uvědomili že daný problém je mnohem komplexnější, než se původně domnívali. Celková čísla patrně nikdy nebudou přesná, ale na základně rešerší se podařilo identifikovat nejméně dvacet sedm generálů a admirálů, jednoho polního maršála a čtyřicet plukovníků židovského původu, kteří za Hitlerovy éry sloužili v ozbrojených silách. Jak je ale možné že tolik židovských vojáků mělo na přezce svých opasků vedle nápisu GOTT MIT UNS i hákový kříž ? Vysvětlení je prosté a je třeba jej hledat hned u počátků nacismu.
I v řadách wehrmachtu byl vysoký podíl mužů, kteří měli jednoho nebo více židovských prarodičů. Kupříkladu jeden z ortodoxních židů sloužil za války ve Wehrmachtu v hodnosti kapitána a tajně provozoval židovské náboženské rituály v polních podmínkách.
Podle některých údajů sloužilo v německé armádě až 2.000 čistých židů, 60.000 polovičních míšenců a 90.000 čtvrtečních míšenců. Ve wehrmachtu sloužilo zhruba 16 000 důstojníků kteří nebyli i přes svůj původ z armády propuštěni. O udělení výjimky prý žádaly řádově deseti tisíce a zhruba pětině bylo vyhověno. Stovky osob také dostaly výjimku od samotného Hitlera. V období od ledna 1940 do září 1943 schválil osobně 295 žádostí o povolení (Genehmigung) výjimky a rozhodl se udělit 33 žadatelům status Deutschblütig. S ohledem na tuto skutečnost není myslím překvapující, že existují i dokumenty prokazující, že někteří tito vojáci se židovskými předky se dostali i ke službě u Schützstaffel (obranných oddílů) nechvalně známých pod zkratkou SS.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: