Izraelské médiá oslavujú ukrajinské voľby

Ešte ani neboli oficiálne potvrdené výsledky ukrajinských volieb, a už viaceré izraelské médiá s hrdosťou oznámili svetu, že prvýkrát v histórii existuje okrem Izraela krajina, ktorá si zároveň zvolila ako prezidenta, tak aj premiéra, z radov občanov židovského pôvodu.
Noviny Time of Israel, Haaretz, ale aj Jewish Telegrafic Agency napísali, že okrem Volodymyra Groysmana, premiéra Ukrajiny židovského pôvodu, ktorý sa ujal úradu v roku 2016, pribudol na ukrajinskú politickú scénu ďalší ďalší príslušník tohoto národa, Volodymyr Zelenskyj.
Budúci ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý bol spopularizovaný verejnosti najmä ako komik, sa svojim židovským pôvodom netají.
Zelenskyj je politický nováčik, ktorý doposiaľ len úlohu prezidenta hral, a to na stanici 1+1, vlastnenou oligarchom Igorom Kolomojským.
Oligarcha Igor Kolomojský je tiež židovského pôvodu a momentálne sa nachádza v Izraeli, kam utiekol pred trestným stíhaním vedením proti jeho osobe.
Kolomojský je považovaný za jedného z najvplyvnejších mužov na Ukrajine a nie je neznámy ani v politike, ani v biznise. Podľa agentúry Forbes sa jedná o tretieho najbohatšieho Ukrajinca a nachádza sa aj v prvej štyristovke najbohatších ľudí na svete. Je predovšetkým vlastníkom obchodnej spoločnosti Privatbank Group a silno investuje aj do ukrajinského naftového priemyslu.
Jeho osobu sprevádza mnoho kontroverzií. V minulosti zastával funkciu gubernátora Dnepropetrovskej oblasti. Vo svojej funkcii vypísal finančné odmeny za dolapenie členov proruských milícií a pomáhal financovať ukrajinské vojenské akcie na východe Ukrajiny. Prezident Porošenko ho z funkcie prepustil potom, čo si Kolomojský vytvoril milíciu vlastnú a napadol ňou sídlo ukrajinskej štátnej ropnej spoločnosti UkrTransNafta.
V minulosti bol Kolomojský tiež obvinený z korupcie a dokonca z vraždy iného oligarchu Viktora Pinčuka. V nedávnej dobe bol Ukrajinskou centrálnou bankou obvinený z tunelovania jednej banky, keďže bol do nedávna jedným z jej najväčších akcionárov.
Kolomojský patrí medzi jedných z najväčších kritikov prezidenta Porošenka a zároveň aj ruského prezidenta Vladimira Putina. V súčasných prezidentských voľbách podporoval oligarcha najskôr Tymošenkovú, ale nakoniec sa obrátil k Zelenskému.
Či bude táto podpora opakovaná so strany Zelenského ukáže čas. Budúci ukrajinský prezident je totiž v politike nepopísaný list a prepojenie na oligarchu Kolomojského zásadne odmieta. Preto by bolo aj teraz predčasné sa dohadovať, ako sa bude vyvíjať ďalšie smerovanie ukrajinskej politiky.
Čo je známe je to, že komik Zelenskýj Porošenka porazil na plnej čiare a vyhral voľby s podporou viac ako 73 % hlasov.
Či vyhral vďaka svojej hereckej popularite, alebo mali jednoducho ukrajinský občania oligarchu Porošenka “plné zuby” a volili Zelenského viac menej z trucu, sa dnes ešte nevie.
Z úst samotného Zelenského sme sa okrem jeho výrazného pro EU smerovania doposiaľ dozvedeli len jedinú vec, a to, že sa chystá personálne zmeny v štátnom aparáte. Aké konkrétne zmeny to búdu, a či postihnú aj slovenských politikov Mikúláša Dzurindu a Ivana Mikloša, si budeme musieť ešte počkať. Vo vláde prezidenta Porošenka zastávali Dzurinda a Mikloš funkciu poradcov.
Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš sú známi zástancovia tézy “Štát je zlý vlastník” a experti na tému ako rozpredať štátne a hlavne strategické podniky do rúk zahraničných vlastníkov a to čo najlacnejšie.
Či už si našich expertov budúci prezident ponechá sa ukáže v najbližšej budúcnosti. Na Ukrajine je dnes všetko, tak povediac, vo hviezdach a okrem ohlásených personálnych zmien, nie je isté nič.
Dokonca nie je isté ani to, či sa skončí, alebo aspoň do značnej miere utlmí, za vlády prezidenta Porošenka zavedené, priam až fanatické oslavovanie Stepana Banderu ako národného hrdinu. K postave Stepana Banderu sa totiž budúci ukrajinský prezident, napriek svojmu pôvodu, zatiaľ negatívne nevyjadril.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: