Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Matovičová prvá facka Slovákom. Korumpovanie novinárov

Od volieb máme štyri dni a už sa nám črtá prvá korupčná kauza. Igor Matovič nám totižto včera oznámil, že plánuje poveriť investigatívnych novinárov dohľadom nad celou jeho budúcou vládou. Špeciálne však budú nasadení na Borisa Kollára a jeho nových ministrov.
Však Igor sa sám priznal, že tak urobil aj kvôli najmorálnejšiemu z morálnych, kvôli Andrejovi Kiskovi. Ten sa posledné dni dušuje, že sa mu nepáči minulosť jeho potencionálnych koaličných partnerov zo strany Sme rodina. Som veľmi zvedavý dokedy mu to vydrží. Možno len dovtedy, kým nevyjde ďalší diel novely “Ako Andrej k pozemkom prišiel”?
Najzaujímavejšie na tom je však to, že minulosť všetkých troch neprekáža Igorovi Matovičovi. Ten ako je známe, sa oháňa titulom protikorupčného bojovníka. Kým Kiskovým videám s členmi pozemkovej mafie neverí už iba zarytý fanatik kultu “киска”, Sulík svoju nekompetentnosť preukázal už dávno, keď sa bratal so samotným “capom di tutti capi”, Mariánom Kočnerom.
Z tejto trojice tak samotný Boris Kollár, ktorý je podozrivý “len” z toho, že chodil s mafiánmi na dovolenky, vychádza ako morálny velikán.
Nový vyšetrovací tým novinárov.
Kým ešte v utorok Igor hovoril o týme odborníkov, ktorý bude dozerať na čiernu ovcu rodiny, tak dnes už konkretizoval, že to bude tým investigatívnych novinárov. Tomuto týmu chce vyčleniť 10 miliónov eur ročne. Počujete dobre. Do nového novinárskeho fondu plánuje nová vláda naliať za štyri roky vládnutia z verejných financií 40 miliónov eur. Teda, ak sa im vláda zase nerozsype predčasne. Ostáva len dúfať, že kvôli tomu nebudeme musieť rušiť vianočné dôchodky. Však rozpočet je na tom biedne.
Jednu z novinárok na tlačovke zaujímalo, či by sa tento krok nedal vysvetliť ako korupcia, či kupovanie si novinárov. Pán premiér však mávnutím ruky zahnal všetky chmury. Aká korupcia? Však o peniazoch budú rozhodovať šéfredaktori periodík a nie poslanci, či vláda. Igor to dokonca prirovnal k verejnoprávnej televízii, ktorú financujeme cez koncesionárske príspevky.
Toto je však neskutočne zavádzanie voličov. Verejnoprávna televízia a rozhlas Slovenska nemá žiadneho súkromného majiteľa, tak ako novinárske súkromné periodiká. Tieto inštitúcie sa nedajú v danej oblasti zrovnávať. Taktiež treba pripomenúť, že ani koncesionárske poplatky negarantujú vyváženosť a nestrannosť RTVS. O tom vieme my platcovia svoje a to aj napriek tomu, že nestrannosť RTVS má garantovať zákon.
Nespochybniteľnosť morálneho kreditu novinárskej obce taktiež stojí na vratkých nohách. Pamätáme si ešte kauzu “Lipšicové stádo“, keď sa prevalila spolupráca Matovičovi blízkych politikov s vybranými novinármi “hlavného prúdu”. Kto garantuje, že sa tieto peniaze nespreneveria?
O novinárskej “ne”objektivite a o Kočnerovi ako o kladive na nepohodlné čarodejnice píšem aj tu.
Zaslúžená odmena?
Nie je však na mieste pýtať sa, či nejde o zaslúženú odmenu? Bola to práve nadpráca investigatívnych novinárov a rôznych medzinárodných organizácii, ktorá podľa mňa podstatnou mierou formovala a usmerňovala náladu a hnev ľudí posledné roky a mesiace.
Mohutne sa do tohoto lovu na nepohodlných zapojilo aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka, ktorého predseda je sám Arpád Soltész. Ten Soltész, ktorý je autorom predlohy propagantického “bijáku” Sviňa, ktorý bol len náhodou uvedený do kín tesne pred voľbami. Ten Soltész, ktorý je členom tej časti občianskej spoločnosti, ktorá hneď nasledujúci deň po voľbách raňajkuje v rezidencii veľvyslanectva SŠA (píše o tom napríklad Blaha na svojom facebook-u).
ICJK sa k ponúkaným miliónom vyjadrilo ako prvé. Centrum túto ponuku rázne odmietlo a prirovnáva ju k dotáciám maďarskej vlády novinárskej obci. Nuž pán Matovič, toto Vám nevyšlo. Ostáva už len dočkať, ako sa zachová zvyšok novinárskej obce “hlavného prúdu”. Som totiž presvedčený, že médiá ako Hlavné správy, Zem a vek, či Extra plus by do projektu “investigatívneho dohľadu” neboli prizvaní.
Už štyri dni po parlamentných voľbách uštedril Igor Matovič svojim voličom prvú facku. Môže to skrývať za transparentnosť, za slušnosť, alebo za boj proti rozkrádaniu, ale nič to nemení na tom, že ohlásené informácie sú maximálne pochybné.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: