Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Zachráňte markízu … eh, oné, demokraciu

Mám abonované dianie v Europarlamente (od EuroparlPress).
Chodia mi tam dobré vtipy, ale nechcel som to sem dávať, veď už vieme o Bruseli svoje.
Dnes mi došlo toto, a to už azda za to stojí:
———————————-
COVID-19: EP vyzýva na ochranu demokracie v Maďarsku
• obavy v súvislosti s návrhom na predĺženie núdzového stavu a zmenu trestného zákona
• Komisia by mala posúdiť súlad navrhovaných zmien so základnými hodnotami EÚ
• ochrana základných práv, právneho štátu, demokratických zásad je nutná aj počas krízy
Akékoľvek mimoriadne opatrenia, ktoré prijmú maďarské orgány kvôli nákaze COVID-19, musia byť v súlade so základnými hodnotami EÚ, vyhlásil v utorok predseda Výboru EP pre občianske slobody.
Juan Fernando López Aguilar (S&D, ES) ako predseda Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) zareagoval na snahy maďarskej vlády rozšíriť si svoje právomoci tak, aby mohla okrem iného vládnuť pomocou dekrétov:
“V mene Výboru pre občianske slobody by som chcel vyjadriť obavy v súvislosti so zámerom maďarského Národného zhromaždenia hlasovať o predĺžení núdzového stavu v Maďarsku a o súvisiacich zmenách v trestnom zákonníku. Uvedomujeme si, že členské štáty majú v týchto ťažkých časoch zodpovednosť za prijatie ochranných opatrení, tieto opatrenia by však vždy mali zabezpečovať ochranu základných práv, právneho štátu a demokratických zásad.‟
“V tejto súvislosti by sme vyzvali Komisiu, aby posúdila, či je navrhovaný zákon v súlade s hodnotami zakotvenými v článku 2 Zmluvy o Európskej únii, a aby členským štátom pripomenula ich povinnosť dodržiavať a ochraňovať tieto spoločné hodnoty.‟
Súvislosti
Maďarská vláda dňa 20. marca predložila návrh zákona, ktorý by jej umožnil vládnuť pomocou dekrétov. Napriek tomu, že maďarské Národné zhromaždenie tento návrh v pondelok neschválilo, koalícia Fidesz-KDNP disponujúca dvojtretinovou väčšinou poslancov sa ho môže pokúsiť pretlačiť parlamentom na budúci týždeň v utorok.
——————-
Toľko správa.
Musíte uznať – Europarlament EP sa v rámci opatrení proti svetovej pandémii hlavne obáva o stav demokracie. A práve v Maďarsku.
(No, vlastne má Slovensko šťastie, že Maďarsko je tak protieurópske, ak by nebolo, bol by Brusel hlavne proti nám.)
O tom, že Orbán chce vládnuť “pomocou dekrétov” je známe už pár dní. Áno, je to typická diktátorská metóda, to je oficiálne tak, to nie je žiaden podraz. No a? Situácia je oficiálne svetovo zrútená, ak niekto padne do vody, nezostane mu, než len začať plávať. Zhodiť kabát, aby nás nestiahol ku dnu ako toho “filka”, čo pracoval v úrade Hodnoty za peniaze a kabáta mu bolo ľúto.
Aby bolo jasné – zdravé informácie a rovnováha moci je základ zdravého organizmu. V čase pokoja treba pokojne dýchať, rovnomerne, počúvať všetkých. Ale občas, v čase nebezpečenstva, treba zašprintovať.
Vo Francúzsku majú výnimočný stav už roky a nik zo svetových demokracií nič nenamietal. Čo sa bude diať v Británii a Amerike – to sa vážení nechajte prekvapiť, nemrknú ani okom a zavedú to tam. Ale proti krajinám východnej Európy – to si bruselskí degeneráti vždy radi rozdrapia svoju chňápu.
K tejto téme ešte jedno upozornenie – na Západe treba odlišovať – na jednej strane menšinu germánskej renesancie, dlhoročnú tradíciu, kultúru aj technologické postupy, aj spoločenské normy – a na druhej strane zhnitý, zväčša frankofónny biomateriál. To jedno žije, to druhé je infikovaná mŕtva hmota. To len aby bolo jasné, čo kritizujem a ako sa treba na štruktúry pozerať, aby v tom nebol zmätok.
Vojaci v Maďarsku v rámci boja s koronavírusom prevezmú kontrolu nad neziskovkami

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: