Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Progamový šéf RTVS

Programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák dostal v r.2019 geniálny nápad vrátiť TV inscenácie na obrazovky verejnoprávnej televízie a ako predlohu pre pilotný projekt tohoto zámeru si vybral divadelný scenár Nero a Seneca.
V mar.2019 vysvitlo, že zmluva s honorárom 12.000 eur za réžiu jednej jedinej štúdiovej inscenácie dostala firma M.T.JAN,s.r.o. patriaca, čuduj sa svete, programovému riaditeľovi RTVS Marekovi Ťapákovi, ktorý zhodou okolností sám s nápadom na projekt krátko predtým prišiel.
V máj.2019 sa výlučne v štúdiu verejnoprávnej TV začala nakrúcať televízna adaptácia hry Nero a Seneca, RTVS divákom v tlačovej správe sľubovala “skutočnú televíznu lahôdku”. Tlačová správa RTVS v tom čase nešetrila superlatívami. “Príbeh tejto drámy privedie divákov do starého Ríma a je adaptáciou divadelnej hry Edvarda Radzinského…”
Pár dní točenia a bolo hotovo, s materiálom do strižne a zostalo potom už len vymyslieť, ako kreatívnou upútavkou prilákať divákov RTVS na novembrovú premiéru. Tzv.film nakrútený v štúdiu RTVS stál nás, čo platíme koncesionárske poplatky, takmer pol milióna eur (náklady na výrobu 493.538 eur s DPH).
 • Film Nero a Seneca dostal priestor na JEDNOTKE v hlavnom nedeľnom vysielacom čase a dostal veľkorysú marketingovú podporu a silné promo, čo len podčiarkuje blamáž s výslednou sledovanosťou. Dlhodobo sa JEDNOTKA profiluje pre väčšinového diváka a ponúkané relácie prirodzene dostávajú aj štedrejší rozpočet. Relácia sa síce schováva za pomenovanie “TV filmu”, išlo však o inscenáciu, ktorej výprava bola jednoduchá.
  – 1 štúdio,
  – 1 scéna,
  – jednoduché kostýmy.
  Na 1.pohľad bol výsledný produkt určený iba pre veľmi úzku skupinu potenciálnych divákov. To sú parametre, ktoré by automaticky určili vysielanie na DVOJKE a k tomu by sa prirodzene núkala aj možnosť, že tento program nemusel stáť sumu, za ktorú komerčné televízie natočia celú sezónu exteriérového seriálu. Inscenáciu si celkovo pozrelo len 37-tisíc divákov, čo predstavuje 0.8% sledovanosť s trhovým podielom 1.7%. JEDNOTKA bola v čase vysielania až 8.najsledovanejším kanálom na trhu, podobné hodnoty dosiahla v tom čase napr. aj spravodajská TA3. Trhový podiel JEDNOTKY počas hlavného vysielacieho času býva okolo 11%. Ide teda o absolútne fiasko, pomer ceny a výkonu tohto programu je viac ako diskutabilný. Pre porovnanie, v r.2017 RTVS investovala necelý milión eur do nakrúcania koprodukčného dvojdielneho filmu Mária Terézia. Tú si vtedy v premiére pozrelo takmer 800-tisíc divákov (22x viac ako “TV film” Nero a Seneca). Na tomto príklade je vidieť obrovskú priepasť v efektivite vynaložených prostriedkov.

TV inscenácia RTVS – Nero a Seneca (Zdroj: Pravda.sk)
Štatút programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS (vydaný v súlade s §4 ods.2 zákona č.532/2010):
 • 1.1 Programový pracovník RTVS sa riadi princípmi služby verejnosti…
  Neprípustné je, aby:

  c) spájal programové pôsobenie pre RTVS a v RTVS so svojou činnosťou v obchodných spoločnostiach, resp. so svojou podnikateľskou činnosťou,
  e) zámerne prispôsoboval obsah programu alebo príspevku v prospech určitej záujmovej skupiny,
  f) vo vlastný prospech využíval informácie, ku ktorým má ako programový pracovník RTVS prístup.
V r.2019 programový šéf RTVS Marek Ťapák tento štatút jednoznačne porušil, keď réžiu prepadáku Nero a Seneca dohodil svojej vlastnej firme M.T.JAN,s.r.o. Riaditeľ RTVS J.Rezník to aj po upozorneniach odignoroval, štatút radšej už viac nečítal…
 • 12.máj.2020 TASR: poslanci Výboru NRSR pre médiá vyčítali riaditeľovi RTVS plytvanie financiami: “V priebehu r.2019 sa navýšilo o 5,8mil.€,” upozornili aj na to, že väčšinu prostriedkov čerpali externí dodávatelia. Viaceré relácie RTVS sú podľa Výboru NRSR predražené, napr.: Zdravá maškrta, Folklorika či Nero a Seneca, kde vidia i konflikt záujmov programového riaditeľa Mareka Ťapáka…
 • Reakcia riaditeľa J.Rezníka: “v RTVS stúpol podiel pôvodnej tvorby a v súčasnosti vyrába programy za nižšie ceny ako pred rokmi, pričom dokázala eliminovať konkurenčné snahy, ako aj INFLAČNÉ TLAKY. Všetky zmluvy aj programy prechádzajú v RTVS viacstupňovou kontrolou…”
27.máj.2020: Predseda Rady RTVS Igor Gallo označil reči o odvolaní členov Rady za zastrašovanie. Rada RTVS odmieta závery Výboru NRSR pre médiá, ktorý v rámci výhrad k hospodáreniu a podozreniam na cenzúru vo vysielaní verejnoprávneho média vníma zlyhanie nielen manažmentu, ale aj Rady RTVS (dozorného orgánu). Tvrdenia o neplnení si zákon.povinností bez relevantných dôkazov považuje Rada RTVS podľa prijatého uznesenia za neprípustnú formu politického nátlaku ohrozujúceho nezávislosť verejnopr.média. Predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský si myslí, že členovia Rady RTVS neodvrátili ani na stredajšom rokovaní pochybnosti: “Ani sa k nim nevyjadrili, počuli sme len bezbrehé obhajovanie vedenia a prednášku bez argumentov.”
Predseda Rady RTVS priznal, že uznesenia Výboru NRSR boli pre neho fackou. Odôvodnenie predsedu výboru Kristiána Čekovského o tom, že uznesenia prijal výbor preto, lebo zástupca Rady RTVS nevyvrátil pochybnosti, nepovažuje za legitímne…
Výbor NRSR okrem neefektívneho hospodárenia RTVS, kritizoval i politickymotivovanú cenzúru vo vysielaní spravodajstva. Okrem návrhu vláde a rezortu kultúry vykonať finančný audit v RTVS preto predseda výboru K.Čekovský spolu s poslancami J.Pročkom(OĽaNO) a M.Kollárom(Zaľudí) predložili návrh uznesenia do pléna NRSR, že si Rada neplní zákonné funkcie. V prípade, že NRSR prijme dvakrát takéto uznesenie v priebehu 6 mesiacov, odvolá všetkých členov Rady RTVS.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: