Design a site like this with WordPress.com
Začíname

A tam neďaleko padá biely dážď prachu na otrokov

2020-07-01 15:39
Včera som bola pozrieť výstavu poklad Inkov na Bratislavskom hrade. Na tom by nebolo nič neobvyklé.
Akurát pár poznámok k hradu a Podhradiu, pod bralom hradu :
V okolí hradu žijú veľmi pokojní a vyrovnaní ľudia, žiadni sedláci, pánbohzaplať, ukázali nám cestu a dovolili nám normálne zaparkovať, ako občanom mesta, platiacim mestské dane, v blízkosti svojich príbytkov, občanom, ktorí si šli pozrieť výstavu na bratislavskom hrade. A nemuseli sme platiť nechutné parkovné v hradných garážach. Ale nie o tom som chcela. Mimochodom, výstava je úžasná.
Paradox nastal, keď sme sa rozhodli navštíviť ešte Archeologické múzeum v Podhradí..
Páni, na toto korzo, ak ste Bratislavčania a máte čas, choďte sa kuknúť, lebo ako ja, skameniete v nemom úžase..
V Podhradí smozrejme vyrástla nechutne prepotená a horúca štvrť na Žižkovej ulici. Úprimne, bola som to pozrieť prvý krát, od doby, ako to stojí. Vážne nechutneeeé…
Ale iné veci, ako priblblá architektúra, ničomnosť, a pocit rozpredania lacnej “zeleniny podhradia” ma zošokoval. Kostol Najsvätejšej trojice, ktorý stojí v ešte ako tak záchranenom Podhradí, hneď vedľa novovybudovanej štvrte v okolí Žižkovej ulice ( chudák Žižka, fakt neviem, či a prečo zrovna tento vojvodca musí niesť meno tejto ulice, ale zrejme je to tak trochu viaczmyselné) takže ten kostol je vlastne, ak som to správne pochopila, je vo vlastníctve Maltézskeho radu rytierov Jeruzalema. To znamená, že kus akejsi našej pôdy, pamiatky, časti mesta patrí, komu vlastne??? Nejakému inému štátu, resp. štátnemu subjektu. To je fakt niečo nevídané !!!
Nepustili nás do archeologickeho múzea, lebo bolo 3 minúty po pol piatej a o pol piatej je posledný vstup. Dobre. Nechce sa vám robiť za pár eur vstupného nadčas päť minút, chápem… Nedalo mi však a šla som sa pozrieť ďalej, po tej ceste smerom k mestu, že čo sa to s tou Vydricou vlastne deje ?????
Neuveríte, ja som sa ocitla v dobe Inkov. V dobe Egypťanov. V otrokárskej spoločnosti… A myslela som si, že som sa ocitla v akomsi pomyselne hroznom časovom tuneli, vrátila som sa do doby späť, spred tisíce rokov…
Pred sebou som videla hradné bralo, zcelené betonážnou injekciou, a pod ním pobehujúce a pracujúce klbko ľudí. Bolo tam prachu, veľa, nakoľko sa upravoval svah, to konkrétne hradné bralo, Kempelenov vodovod nechápal, a aj nebohý Kempelen dakde v raji zrejme krútil hlavou, hradné bralo sa brúsilo a vyrovnávalo, sa formovalo hradné bralo že až, a ti úbohí robotníci tam pobehovali aleže úplne bez akejkoľvek ochrany, rúška, nejakej ochrannej masky, alebo čohokoľvek iného, určeného na ochranu zdravia pri práci. Bolo tam prachu, a prachu z tej drte vápenca, dopekla, som si pomyslela, áno, toto sú otroci, stavači pyramíd… Živý happening…
Verte, že pri pohľade na toto, som si pomyslela, že ja sa pozerám na ríšu Inkov, kde otroci stavali pyramídy a všetko to tu už skratka raz bolo a toto je dejavu…(…)
Choďte si to prežiť a vidieť a uveríte, respektíve nebudete veriť svojim očiam a vnemom, či ste v 21. storočí…
TO NIE NÁBOŽENSTVO, ALE MAMON Z NÁS UROBIL EŠTE AJ V 21. STORČÍ OTROKOV, ČOHO SOM BOLA SAMA OČITÝM SVEDKOM.
Je to pre mňa niečo nevídané, na Slovensku v kontexte práva na pôdu a práva zaobchádzania so slobodnými občanmi ako pracovníkmi vrámci dojednania práce. Je to niečo tak nevídané, že sa pýtam, ako je to možné, že si tieto skutočnosti v našom hlavnom meste, v práci na Podhradí, bývalom to mieste obývanom Židmi, nikto nevšimol..
A vy, Maltézski rytieri, pardon, otázka, to že ako je možné, že vy tu na Slovensku vlastníte kus pôdy a stavby, aleže tak závažnej a lukratívnej, časť našej národnej histórie, územia, dejín ako takých, to do pekla nikoho netrápi,.. hm ????!!!!! A tam neďaleko padá biely dážď prachu na otrokov, ktorí stávajú nové sídla, v ktorých budú uložené peniaze, a náboženstvo a ich najvyššia kasta sa v podobe kríža na kostole, čoby vlastníctva nehnuteľnosti, tomu len v tichosti prizerá ??

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: