Matovičova vláda schválila pôsobenie amerických vojakov na Slovensku

Aktivity psychologických operácií americkej armády (PSYOPS) slúžia na zvládnutie nástrah modernej informačnej vojny prostredníctvom boja proti dezinformáciám.
Od 1. októbra 2020 bude v posádke v Martine pôsobiť skupina maximálne štyroch amerických vojakov, ktorí na území SR budú pôsobiť v rámci spolupráce Ozbrojených síl (OS) SR a USA pri výcviku spôsobilostí v oblasti civilno-vojenskej spolupráce CIMIC (civil-military cooperation) a psychologických operácií (PSYOPS – psychological operations). Vláda v stredu vyslovila súhlas s pôsobením amerických vojakov na území SR.

“Doba pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl USA na území Slovenskej republiky je 36 mesiacov. Rotácia príslušníkov americkej armády bude zabezpečená v deväťmesačných cykloch,” uviedli ministerstvá obrany a zahraničných vecí v materiáli.

Ozrejmujú, že v prípade aktivít v rámci CIMIC ide o spôsobilosti založené na komunikácii a koordinácii spoločných činností medzi Ozbrojenými silami SR, spojencami NATO a civilnými organizáciami pred začatím operácie, počas operácie a po jej skončení sa v prospech veliteľa.

Aktivity PSYOPS slúžia na podporu veliteľa v konkrétnom operačnom prostredí, aby zvládol nástrahy modernej informačnej vojny prostredníctvom boja proti dezinformáciám, oslabovania odhodlania protivníka bojovať, ako aj vytvorenia a udržiavania pozitívneho vnímania vlastných síl efektívnou komunikáciou s civilnými aktérmi.

Pôsobenie príslušníkov OS USA v navrhovanom období predstavuje nadviazanie bilaterálnej spolupráce s ozbrojenými silami USA, ktorá bola vykonaná na základe uznesenia Národnej rady SR z júna 2018.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády spresnil, že Ozbrojené sily SR dlhodobo spolupracujú v oblasti civilno-vojenskej spolupráce s ozbrojenými silami USA.

“Konkrétni inštruktori viackrát boli na Slovensku v Martine. Na výcvikovej základni absolvovali kurzy s príslušníkmi Ozbrojených síl SR, kde odovzdávali svoje skúsenosti. To sa nám veľmi osvedčilo a chceme pokračovať v tejto spolupráci,” priblížil minister.

Od začiatku októbra, ak tento zámer schváli aj Národná rada SR, budú na Slovensku štyria príslušníci ozbrojených síl USA, ktorí budú podľa šéfa rezortu obrany vykonávať výcvikové aktivity bez techniky a zbraní.

https://www.infovojna.sk/article/matovicova-vlada-schvalila-posobenie-americkych-vojakov-na-slovensku

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: