Profesorka matematiky považuje základní počty za metaforu zavánějící patriarchátem bílé nadvlády

Ben Zeisloft
Campus Reform
Překlad: NaSeveru.org
9.srpna 2020

Profesoři matematiky a pedagogové na předních amerických univerzitách se na Twitteru pustili do debaty, aby probrali zda je matematika rasistická.

Někteří tvrdili, že objektivní matematika má kořeny v „bílém nadřazeném patriarchátu“ a v bílých sociálních konstruktech.

Samotná debata vycházela z dystopického románu George Orwella 1984, ve kterém se občané fiktivního totalitního státu díky vládní propagandě domnívají, že 2 plus 2 rovná se 5.

Laurie Rubelová, která vyučuje matematiku na Brooklyn College, tvrdí, že představa, že je matematika kulturně neutrální je „mýtus“ a že otázka zda 2 plus 2 rovná se 4, „zavání bílým nadřazeným patriarchátem“.

„Každý z vás musí vědět, že představa, že matematika je objektivní nebo neutrální, je MÝTUS,” napsala ve svém tweetu.

Spencer Bagley, profesor matematiky na Westminster College v Pensylvánii, přeposlal tweet od  Rubelové.

patriarchát
Každý z vás musí vědět, že představa, že matematika je objektivní nebo neutrální, je MÝTUS

Rochelle Gutierrezová, která vyučuje na univerzitě v Illinois „sociopolitické pohledy na matematiku a přírodovědné vzdělávání”, odpověděla na tweet od bývalého pedagoga, který tvrdil, že USA „kolonizují” matematiku .

„Dnes je dobře známo, že například jiné kultury používaly teorém, kterému říkáme Pythagorova věta, přesto se na něj stále odkazuje tímto jménem. Toto je kolonizace a vymazání,“ stálo ve tweetu od bývalého pedagoga.

Gutierrezová odpověděla: „ANO! Jde tu o dimenzi kultury / historie RM (věnování se západní/eurocentrické matematice). A také se chceme věnovat dimenzi žijící praxe (což je více o představě verze, která staví na vědění předků, ale zatím neexistuje).”

Kareem Carr, doktorand na Harvardské univerzitě, si přidal: „Lidé říkají, že je to subjektivismus položit otázku, zda je matematika západní. Nechápu to. Je to objektivní fakt, že některé skupiny byly více zapojeny do vytváření moderní matematiky než jiné. Mohli se *snažit*, aby to bylo objektivní, ale není hloupé ptát se, zda skutečně uspěli! “

Komentář: Je vám asi jasné, že Laurie Rubelová je idiot, že? Skutečnost, že se vůbec o tomto tématu musí diskutovat a dokonce vyvracet, že matematika není rasistická, je ostudná. James Lindsay naštěstí s tímto článkem [anglicky] prokázal každému medvědí službu: Vysvětlení toho co je zřejmé, protože údajně v dnešní době je to nutné: 2 + 2 se nikdy nerovná 5

Související články:

naseveru.org/2020/08/17/profesorka-matematiky-povazuje-zakladni-pocty-za-metaforu-zavanejici-patriarchatem-bile-nadvlady/

PS: V knihe https://www.databazeknih.cz/knihy/safari-pod-kilimandzarom-246064 autor píše, že Afričania nepoznali pravý uhol, takže pri stavaní zadržiavacích zariadení nastávali komické situácie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: