Slovensko: Nedůvěra obyvatel vůči USA a odpor proti „západním“ intervencím

GLOBSEC je pravděpodobně jedním z nejznámějších a nejvlivnějších politických think-thanků nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě. Má za cíl podpořit proatlantické směřování Slovenska. Přestože byl založen teprve v roce 2005, pořádá každoroční akce, kterých se často účastní až tisíc lidí z desítek různých zemí. Přestože dostává miliony eur od slovenské vlády, je také financován USA a hostil významné liberální a proatlantické řečníky, jako jsou bývalý britský premiér David Cameron, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, dlouholetý americký senátor John McCain a známý bývalý americký diplomat a politolog Zbigniew Brzezinski.

Je zřejmé, že se tato instituce snaží ovlivňovat veřejné mínění na Slovensku. Její vlastní výzkum však ukazuje, že její úsilí není tak úspěšné, jak by doufala. Nedávno zveřejněná zpráva GLOBSEC pod názvem „Mínění centrální a východní Evropy: Pohledy na demokracii a vládnutí v 10 zemích EU,“ zjistila, že 50 procent respondentů se domnívá, že jsou jejich hodnoty ohroženy „Západem“ a 53 procent považuje konkrétně USA za hrozbu pro jejich „identitu a hodnoty“. To ostře kontrastuje se sousedním Polskem, kde USA za hrozbu považuje pouhých 12 procent respondentů. Ve skutečnosti žádná jiná zkoumaná země, jako Bulharsko (43 procent), Česko (33 procent), Maďarsko (21 procent), Litva (19 procent) neměla většinu, která by se domnívala, že jsou USA hrozbou pro její „identitu a hodnoty“.

Hlavním důvodem tohoto bezprecedentního výsledku ve střední a východní Evropě je způsob, jakým slovenští politici sdělují západní hodnoty. Slovensko je jako tradičně konzervativní společnost zaplaveno západním liberalismem, který vyústil v drakonickou politickou korektnost a politiku identity. Myšlenka, že tyto hodnoty budou násilně implementovány do slovenské společnosti, dostává zásadní odpor.

Jednostranné politické kroky Washingtonu měly negativní globální důsledky, které geopolitické problémy nevyřešily, ale ve skutečnosti je zhoršily. Jedním z takových příkladů je intervence proti bývalé Jugoslávii za účelem podpory vzniku narkostátu, jakým je Kosovo. Slovensko je ve skutečnosti jednou z pouhých pěti zemí Evropské unie, které dosud neuznaly nezávislost Prištiny na Bělehradu. Západní intervence v Afghánistánu, Iráku a Sýrii jsou na Slovensku také vnímány negativně.

Podle zprávy GLOBSEC jsou lidí více náchylní k tomu, co think-thank popisuje jako konspirační teorie, aniž by zmínila konkrétní příklady, a skutečnost, že protiamerický sentiment je na Slovensku výrazně vyšší než ten protiruský, by jistě byl pro vědecké pracovníky hodně frustrující. Navzdory silným vzkazům hlavních médií a organizování extravagantních akcí ze strany GLOBSECu  vnímalo Rusko jako hrozbu pro svou zemi pouhých 26 procent Slováků, uvedl think-thank ve své zprávě Trendy z roku 2019. Důvodem je, že „Slováci jsou známí tím, že mají silnější protiamerické nálady než jejich sousedé“, stejně jako „silnější proruské nálady, založené na historickém a kulturním kontextu“.

Ačkoliv 79 procent Slováků věří, že jejich média jsou „spíše, nebo zcela bez vlivu“, pouze 46 procent Slováků důvěřovalo „úrovni“ médií hlavního proudu. To ukazuje, že si Slováci uvědomují postupnou monopolní kontrolu nad svými médii. Právě tento nedostatek důvěry v média způsobil, že se Slovensko stalo anomálií ve skupině zkoumaných zemí střední a východní Evropy ohledně toho, jak důvěřují USA.

Závěry tohoto průzkumu by měly být pro GLOBSEC nesmírně frustrující: Jeho dlouhodobé a systematické úsilí ve snaze ovlivnit slovenské veřejné mínění zatím přináší špatné výsledky. Je pravděpodobné, že se dočkáme intenzivnějšího financování think-thanku, což bude znamenat extravagantnější události, více rozhovorů a větší pronikání do hlavních médií ze strany GLOBSEC, aby Slovákům vnutili atlantismus. Zda to bude úspěšné, či ne, se teprve uvidí.

Překlad: Messin

messin.cz/?p=1844

Máme iba záväzky voči samým sebe. Aby sme chránili to najcennejšie čo máme, o čo sa naši predkovia usilovali a my sme dosiahli: vlastný štát, štátnu suverenitu, samostatnosť, slobodu.

Ak naše členstvo v medzinárodných spolkoch nenapomáha posilňovaniu našej štátnosti a suverenity, čiže národnej slobody, potom nemá žiadny zmysel. Treba si to pripomínať pri výročiach agresívnych Viedenských arbitráží, ktoré v anglosaských zdrojoch označujú za diktát, pričom je zaujímavé, že Mníchovskú dohodu z konca septembra 1938 na „spojeneckom Západe“ za diktát neoznačujú. Čitateľ si ľahko overí, že Viedenské arbitráže boli dve, jedna (týkala sa priamo Slovenska) v novembri 1938, druhá v auguste 1940.

Prečo pripomínať? Lebo národná sloboda nám nespadla z neba, bola vybojovaná. Nie po 2. svetovej vojne, kedy sme štátnosť nezodpovedne a zbabelo stratili ďalšou arbitrážou, o ktorej sa nikto neučí. Výsledok sme dosiahli po „Studenej vojne“, kedy sme si prirodzené právo na sebaurčenie vybojovali s medzikrokom 27. októbra 1968, kedy boli unitaristické články Ústavy nahradené princípmi štátneho dualizmu. Tí, čo tvrdia niečo iné, sú iba zákerní, skorumpovaní, bezohľadní a odsúdeniahodní manipulátori národa pre cudzie záujmy. Treba si to pripomínať aj preto, lebo Slovensko vždy zradili politici z krajín na západ od Slovenska. S pomocou domácich kolaborantov, likvidátorov štátnosti, suverenity. Tých treba poslať tam, kam sme ich poslali v zápase o štátnosť pred desiatkami rokov: na smetisko dejín. Nie do prezidentského paláca, nie na čelo vlády, alebo do vedenia ministerstiev.

Červená čiara, ktorá ma vyprovokovala do aktivizácie po rokoch politickej pasivity bola prekročená v momente, keď tí najbezohľadnejší cudzí politickí trúfalci a zločinci, za slepého prikyvovania tých najprimitívnejších domácich kolaborantov, spustili kampaň na likvidáciu národných suverenít. Nielen podvodom s Lisabonskou zmluvou a volaním po vytvorení „jadra“, ale najmä otvoreným návrhom na vytvorenie ozbrojených síl EÚ. Už prichádzajú na rad iné mocenské nástroje, ako EuroProkurátor (začne činnosť pri výročí 1. Viedenskej arbitráže aj dualizmu), naznačujú „zjednotenie“ spravodajských služieb!

Pokračuje masírovanie verejnej mienky o našich údajných záväzkoch voči EÚ, NATO, OSN, ba dokonca celej civilizácii. Povedzme si to na rovinu a bez škrupúľ. My nemáme žiadne iné záväzky voči NATO okrem záväzku, že ozbrojený útok na každého člena sa považuje za ozbrojený útok proti celej aliancii (známy článok 5). Ani naša účasť v „Pobaltí“ (podľa článku 4) nie je záväzná, ani povinná. Táto protiruská provokácia je výsostne politickým rozhodnutím vlády.

Nemáme ani záväzok na vyčleňovanie 2% HDP na obranu. Je to len odporúčanie, presadzované časťou politikov partnerských členských štátov NATO. Suverénny parlament tento návrh z Vojenskej stratégie pri jej schvaľovaní na začiatku tisícročia vylúčil. Dokonca jedna z jadrových mocností, Spojené kráľovstvo, vyčleňuje na obranu menej ako 2% HDP. Spôsobilosti, súvisiace s vlastníctvom jadrových zbraní sú veľmi nákladné.

Neverme tomu, že vytvorením ozbrojených síl EÚ by vznikol mocenský nástroj s obdivuhodným potenciálom. V žiadnom prípade. Bol by to moloch na hlinených nohách s jediným bojovým potenciálom: schopnosťou potláčať všetky ašpirácie na oslobodenie sa národov spod žalára národov, ktorým je hypercentralizovaná EÚ v rukách nadnárodnej oligarchie. Tvrdím a stojím si za konštatovaním, že hoci aj 10 tisícové vyvážene štruktúrované národné a vlastenecké ozbrojené sily, doplnené o niekoľko tisíc aktívnych a pasívnych záložníkov, majú pre obranyschopnosť Slovenska  tisícnásobne vyššiu hodnotu, ako akákoľvek „spoločná“ obrana. Ako akékoľvek cudzie, okupačné vojsko. Cudzie vojenské sily na území štátu v mierovom čase majú vždy okupačný charakter. Aj Sovietske vojská v roku 1968 k nám prišli na pozvanie vtedajšej vlády. A mali okupačný charakter. Vstup všetkých „spojeneckých“ vojsk v auguste 1968 bol napriek pozvaniu agresiou.


Prestaňme uplatňovať dvojité štandardy. Vznik ozbrojených síl EÚ a vynútené umiestnenie ich jednotiek na našom zvrchovanom území bude rovnakou agresiou, akou už teraz je vynucovanie migračných kvót eurobyrokratmi. A uvedomme si, že veľkosť našich ozbrojených síl zodpovedá v pomere k počtu obyvateľov nadpriemeru v rámci EÚ. Je to podložené prepočtami, analýzou faktov. To, v čom sme reálne na úplnom dne, je absencia aktívnych a pasívnych záloh. Faktom je, že potenciálne obranné medzinárodné koaličné zoskupenie vlasteneckých národných armád (ak budeme čeliť agresii) je podstatne silnejšie ako vynútený, vnútorne nekompaktný konglomerát vojsk žalárov národov (EÚ).
Toto nepíše zideologizovaný, cudzími peniazmi skorumpovaný propagátor cudzích pohľadov na vlastnú históriu a zahraničných národných záujmov. Netvrdí to nekvalifikovaný krčmový diskutér, ktorý má po pár poldecákoch odpoveď na všetky strategické problémy sveta.

Toto tvrdí kvalifikovaný stratég so svetovým strategickým vzdelaním, s nespochybniteľným autorstvom množstva strategických produktov, s praxou v najvyšších funkciách. Ktorý má za sebou masívne množstvo nie vždy populárnych, ale vždy odvážnych rozhodnutí. Toto píše skutočný, nefalšovaný, prvolíniový veterán boja za našu štátnosť, suverenitu, národnú slobodu. Nepíše to nejaký študentík, trolko, agentík, ktorému bolo povedané čo si má myslieť, aby ho potom antistrany postavili do najvyšších funkcií, bez minimálnej praxe od najnižších, cez stredné, po najvyššie postupové schodíky. Nečudujme sa výsledkom nezrelých vládcov, volia ich voliči. Voličov nezmeníme. Umožnime im, pochopiť súvislosti, dôsledky, dajme im šancu spamätať sa.

zdroj:

petersvec.blog.pravda.sk/2020/09/24/voci-nato-ani-zalaru-narodov-eu-nemame-povinnosti-ani-zavazky/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: