Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Globsec a Veronika

V dňoch 7. a 8. 10. 2020 sa v Bratislave uskutočnila jedna z najvýznamnejších bezpečnostných konferencií GLOBSEC forum 2020. Posledné bratislavské vydanie tejto konferencie sa zameriavalo na riešenie ekonomickej a zdravotníckej krízy v post-pandemickom svete. Medzi 80 speakrami z celého sveta ste mohli počuť napríklad zástupca generálneho riaditela WTO Alan Wolff alebo generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zo Slovenska sa medzi speakrami objavila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí Ivan Korčok, minister obrany Jaroslav Naď, vedec a bývalý prezidentský kandidát Róbert Mistrík a …. redaktorka TV novín Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Práve Veronika Cifrová Ostrihoňová pôsobí pri všetkých tých menách ako tŕň v oku. Dôvody by sa dali sformulovať do dvoch otázok:

Kto to je?

Ak Vám nie je Veronika Cifrová Ostrihoňová známa, tak určite stojí za prečítanie informácií o nej na stránke Globsecu. Dozviete sa, že Veroniku zaujíma nerovnosť medzi pohlaviami ale aj iné nerovnosti,  aktuálne dianie, história, kultúra a politika. Taktiež Veronika Cifrová Ostrihoňová moderuje talkshow Sitdown s Veronikou, kde spovedá zaujímavé ženy a mužov. V minulosti pracovala ako reportérka zameriavajúca sa na zdravotníctvo v TV Markíza a v súčasnosti tvorí na svoj Youtube kanál Very Veri. Keby ste nevedeli, študovala v Paríži a New Yorku a patrila medzi top päť percent študentov na obore Politika a História. V súčasnosti využíva na formulovanie svojich dôležitých myšlienok hlavne Instagram.

Ruku na srdce, myslíte si, že pri všetkých tých prezidentoch, vice-prezidentoch, ministroch, CEO spoločností, sekretárov politikov a vedcoch je Veronika Cifrova Ostrihoňová porovnateľný speaker?

Samozrejme, Veronika nebola jediná novinárka, ktorá sa zúčastnila uvedenej konferencie. Na rozdiel od nej ale profily ostatných novinárov nepôsobili prázdne. Pre porovnanie si pozrite informácie o novinárke Annabelle Chapman, ktorá je v porovnateľnom veku ako Veronika Cifrová Ostrihoňová, získala PhD. z Oxfordu, publikovala v Politico Europe, Foreign Affairs alebo Foreign Policy a získala dve prestížne ocenenia za písanie esejí. Žiadna vata, žiadne zavádzanie a spomínanie na študentské úspechy, len jasne sformulované kľúčové body v živote. Podobné jednoznačné zameranie mi u našej redaktorky/moderátorky akosi chýbalo. Hlavne, že nezabudla do profilu uviesť, že je na materskej.

Prečo bola v sekcii, v ktorej bola?

Ak si náhodou myslíte, že sa Veronika nachádzala v nejakej sekcii určenej pre moderátorov a novinárov, tak ste na omyle. Veronika totižto bola v jednej z prvých sekcií, ktorá sa volala Globálna pandémia: ponaučenia a pohľad do budúcna. V tejto sekcii vystupovali : generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéfka sekcie zdravotníctva OECD Francesca Colombo, generálna riaditeľka európskej federácie pre farmaceutický priemysel a združenia Nathalie Moll, slovenský vedec Robert Mistrík a redaktorka TV Markíza Veronika Cifrová Ostrihoňová. Verím, že absurdnosť doplnenia tejto zostavy o redaktorku za sekciu zdravotníctva TV Markíza, je každému zrejmá a netreba ju viac komentovať.

K čomu celému bol tento blog?

Jeho cieľom bolo poukázanie na jeden jav, ktorý sa nutne netýka len mečiarovských privatizérov ale aj veľa celebrít a osobností z verejného života. Tým javom je zapĺňanie voľných stoličiek svojimi priateľmi a známymi, bez potrebnej kvalifikácie.

Podobným prípadom je aj Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá môže pôsobiť ako zaujímavá osobnosť verejného života, to nič ale nemení na tom, že jej orientácia v oblasti zdravotníctva je stále na úrovni lepšie informovaného amatéra. Sedieť vedľa takých kapacít ako je generálny riaditeľ WHO, možno bude pôsobiť výborne v životopise Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej, ale je zmarením príležitosti pre niekoho, kto k uvedenej problematike mohol prispieť svojim relevantným komentárom alebo koho účasť v uvedenom paneli mohla obohatiť natoľko, že neskôr z toho mohla profitovať celá spoločnosť. Verím, že sa z toho do budúcna poučíme.

sebastiandobry.blog.pravda.sk/2020/10/26/globsec-a-veronika-cifrova-ostrihonova/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: