Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Celková senzitivita antigénových testov sa pohybuje pod hranicou 70%

Premiér Igor Matovič dostal pred pár týždňami „geniálny“ nápad pretestovať celé Slovensko antigénovými testami. Prvé pilotné testovanie v štyroch okresoch už máme za sebou, pred sebou však máme asi najťažšiu skúšku pretestovať celé Slovensko a to hneď dvakrát.

Stali by sme sa tak zrejme prvou krajinou na svete, ktorej by sa podarilo týmto spôsobom pretestovať takmer všetkých obyvateľov. To, že sa k tomuto kroku neodhodlala ešte žiadna krajina na svete, má však zrejme svoj dôvod.

Mnoho už naznačili aj rôzni slovenskí odborníci, ktorí upozorňujú na nepresnosť antigénových testov, ktorými sa má pretestovať takmer celá populácia Slovenska.

Potvrdzuje to aj najnovšia štúdia z českej nemocnice v Motole. Tá mala odpovedať na otázky, či je možné doteraz najspoľahlivejšiu metódu testovania na Covid-19, teda PCR testy nahradiť novou metódou – antigénovými testami. Skúmala sa jednak celková citlivosť antigénových testov, tzn. u jedincov bez ohľadu na prejavené príznaky, a ďalej citlivosť u tých, u ktorých sa aspoň jeden z uvádzaných príznakov choroby Covid-19 prejavil.

Porovnávacia štúdia sa uskutočnila od  21.10.2020  do  24.10.2020. Tím pracovníkov Ústavu lekárskej mikrobiológie 2. LF UK a FN Motol v spolupráci s odberovým miestom FN Motol  vyšetril celkom 591 ľudí. Jeden alebo viac príznakov ochorenia COVID-19 u seba pozorovalo 290 jedincov ,zvyšných 391 jedincov neuvádzalo žiadny z nasledujúcich príznakov: kašeľ, bolesť svalov, kĺbov, zimnica, hnačka, zvracanie, zvýšená teplota, strata chuti a čuchu.

Konečné výsledky sú obrovským prekvapením. Pre slovenskú vládu, ktorá chce pretestovať antigénovými testami celé Slovensko, to však zrejme nie je príliš dobrá správa:

Výsledky štúdie sú naozaj ďaleko za očakávaním. Celková senzitivita antigénových testov sa podľa nášho zistenia pohybuje pod hranicou 70%. Náš odhad bol pritom približne 85%,“ hovorí prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., prednosta Ústavu lekárskej mikrobiológie 2. LF UK a FN Motol, a dodáva: „Dá sa povedať, že 3 z 10 Covid + pacientov, a to dokonca aj ak majú príznaky, antigénové testy vôbec nerozpoznajú!“

V štúdii sa porovnávali dva typy antigénového testu, ktoré sa medzi sebou líšia predovšetkým v spôsobe detekcie. Pre každý z testov bol ako materiál použitý samostatný výter z nosohltana. Metóda PCR bola vykonaná zo samostatného výteru z nosohltana a doplnená o výter zo zadnej steny nosohltanu.

Pozitívny výsledok bol metódou PCR zachytený v 222 prípadoch (u 168 jedincov s príznakmi a u 54 bez príznakov). Antigénový test 1 preukázal pozitivitu v 148 prípadoch (z toho u 124 jedincov s príznakmi), antigénový test 2 vyšiel pozitívny v 141 prípadoch (z toho u 116 jedincov s príznakmi). Kým antigénový test 1 nevyšiel pozitívny ani v jednom prípade negatívneho PCR, u antigénového testu 2 bola taká situácia zaznamenaná v dvoch prípadoch, čo indikuje riziko vzniku falošne pozitívnych výsledkov (skutočná negativita PCR bola u oboch týchto vzoriek potvrdená prevedením dvoch rôznych PCR).

Z porovnávacej štúdie teda vylýva, že nielenže antigénový test je vysoko nespoľahlivý celkovo, repektíve u bezpríznakových jedincov, ale je do veľkej miery nespoľahlivý aj pri ľuďoch, ktorí už cítia príznaky choroby Covid-19 a sú teda zrejme najviac infekční.

Takéto výsledky sú teda v rozpore s tým, čo hovorí premiér Slovenskej republiky. Možno sa nás však bude premiér snažiť presvedčiť, že naše antigénové testy nakúpené v Kórei sú oveľa lepšie než tie české. Nuž, nechajme sa prekvapiť. Ak ale české výsledky štúdie budú platiť aj pre antigénové testy na Slovensku, zdá sa, že celoplošné testovanie bude jedno veľké fiasko.

hlavnespravy.sk/najnovsia-studia-z-ceskej-nemocnice-ukazala-ze-antigenove-testy-su-nespolahlive-dokonca-nezachytia-ani-mnozstvo-ludi-s-priznakmi-ochorenia-covid-19/2330466

infovojna.sk/article/antigenni-testy-nejsou-spolehlive-ukazuje-studie-provedena-v-ustavu-lekarske-mikrobiologie-2-lf-uk-a-fn-motol

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: