List občanom od primátora Myjavy k výsledkom celoplošného testovania

Vážení obyvatelia,
     niekoľkokrát som Vás oslovil minulý týždeň, cez víkend a naposledy v nedeľu po 22. hodine. Vtedy som Vám prezentoval výsledky testovania v našom meste, vzdal som hold všetkým, ktorí to pomohli zvládnuť na vysokej profesionálnej, ale i ľudskej úrovni, poďakoval som všetkým, čo sa otestovať dali a požiadal o to, aby sme sa nezbláznili a nezačali sa chovať ako víťaz vojny. Naozaj som mal veľmi dobrý pocit, bol som hrdý ako to zvládlo naše mesto a veril som, že ďalší víkend budeme mať pokoj.
     Včera, od rána sledujem vystúpenia členov vlády a štatistické výsledky. Bohužiaľ, teraz už viem, že sa zopakovania celoplošného testovania nevyhneme. Neteší ma to, som sklamaný, nahnevaný, ale nedá sa nič robiť a ako verejný funkcionár, predstaviteľ mesta, musím praovať s realitou, že v sobotu a v nedeľu musíme zopakovať testovanie. A verte mi, že spravím všetko preto, aby to nebolo pre nás horšie ako túto sobotu a nedeľu.

     Skôr, ako začneme robiť novú akciu, skúsim Vám priblížiť, ako sa pripravovala a realizovala tá predchádzajúca. Skúsim to rozdeliť do niekoľkých bodov:

1. Priestory – nemali sme takmer žiadne informácie a spôsob výberu miest armádou bol čistý chaos. 24 hodín pred začiatkom ešte hygiena priestory neodsúhlasila. V poriadku. Nemali sme na výber a v rámci možností pripravili, zariadili, vybavili odberové miesta tak, že sa v nich dalo pracovať. Nedostali sme nič, žiadne stany, ohrievače, zariadenia, stoličku. Vlastne, pardón, v piatok dodali staré poľné lehátka, či nosidlá…

2. Materiálne vybavenie – keď som priestory hodnotil ako chaos, tak zabezpečenie materiálom bola tragédia. Ani v sobotu ráno nebolo jasné, či bude dostatok ochranných odevov, plášťov, respirátorov alebo certifikátov a testov. Až komické bolo, že boli 3 druhy tlačív pre administrátorov, niekde chceli rodné číslo, niekde číslo občianskeho preukazu, inde čísla telefónov. Koordinácia, logistika, informovanosť bola absolútne chabá. Nie vinou vojakov, ktorí tu boli, avšak boli riadení z troch rôznych miest a každý mal iné pokyny a informácie.

3. Personál – poviem to veľmi krátko. Len VĎAKA NIM sa to zvládlo. 43 zdravotníkov, 36 administratívnych pracovníkov, 17 hasičov, 11 vojakov, 16 policajtov a 8 obslužných technických členov personálu vytvorilo tím 131 ľudí, ktorý išiel ako hodinky 16 hodín denne. Okrem toho, že robili to, čo mali, boli i prívetiví, priateľskí a milí k ľuďom a všetky problémy či nedostatky riešili s pokojom a úsmevom. Spravím všetko preto, aby sme dokázali dať tieto tímy dokopy i na nasledujúci víkend.

4. Výsledky – do chvíle než sa zverejnili, ako inak  – na tlačovke, tie oficiálne, tak som bol spokojný. Potom ma to prešlo a riadne vytočilo. Potešilo ma, aká veľká bola účasť, nízke počty infikovaných, disciplinovanosť i nálada ľudí bola nad očakávania dobrá a pokojná, priateľská. Problém je, že my sme nemali právo na zoznamy, nemáme si ako urobiť nejakú analýzu, porovnať, navrhnúť riešenia. Armáda nám ich nesprístupnila, boli sme dobrí len na to, aby sme administratívu urobili, dali do krabíc a hotovo. Veľmi ma to sklamalo a len potvrdilo to, že nás páni ministri, čo sa teraz potľapkávajú ako to oni ”zvládli”, nemajú za nič. Nechápu, že bez ľudí, čo sa zapojili a všetko to zorganizovali, bez miest a obcí, by urobili prd. No a úplne ma vytočili zverejnené výsledky. Nie sú pravdivé a niekto nevie počítať alebo zavádza a klame. Samozrejme, že sme si evidovali počty testovaných, pozitívnych a robila to každá obec, každé odberné miesto. Takže prikladám porovnanie výsledkov ktoré vláda prezentuje ako „presné“ a výsledkov, ktoré v okrese reálne boli dosiahnuté.

Keďže od 0,7 sa okresy testujú znova, môže nám to byť jedno. Ale nie je a budem sa kompetentných dotazovať, ako je to možné. Pre Vašu lepšiu informovanosť dopĺňam prehľad okresov v rámci kraja i výsledky v jednotlivých obciach a mestách nášho okresu.


Púchov 2,81%
Bánovce n/Bebravou 1,96 %
Považská Bystrica 1,33 %
Trenčín 1,21 %
Ilava 1,17 %
Nové Mesto nad Váhom 0,89 %
Myjava 0,75 %

Takže priatelia, máme to za sebou ale i pred sebou. Skúsime presvedčiť „veliacich“ o tom čo treba zlepšiť, zmeniť, upraviť v systéme tak, aby to išlo ešte lepšie, ľahšie. Nazberali sme skúsenosti a pokúsime sa zmeniť hodiny kedy sa budeme testovať, upraviť logistiku zásobovania, upraviť pohyb a priestory tak, aby to bolo pre Vás jednoduchšie. Ale keby to i nepochopili a rozhodli bez využitia získaných poznatkov priamo v teréne a nie pred kamerami, ak sa nám podarí udržať tímy ktoré pracovali teraz, nebojím sa a zvládneme to. Teraz bude mojou jedinou úlohou opakovane ich osloviť a poprosiť o pomoc. Ostatné potom bude hračka.

Vážené dámy a páni, verím, že bez ohľadu na výhrady ktoré môžete mať, sa znovu zapojíme v čo najväčšom počte a budeme mať čo porovnať. A dám si pozor na čísla, povedieme si vlastnú evidenciu.  Ďakujem za spoluprácu, aktívnu účasť a ”teším sa”  na ďalší víkend. A nebojte sa, mesto urobí všetko, aby sme to spolu zvládli. https://myjava.sk/mesto/aktuality/1766-list-obcanom-od-primatora-myjavy-k-vysledkom-celoplosneho-testovania

https://www.hlavnespravy.sk/najprv-prislo-mrazive-vyjadrenie-nada-o-neposkytnuti-dat-z-celoplosneho-testovania-po-kritike-ministerstvo-zverejnilo-aspon-nejake-cisla/2337504

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: