Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Útok vo Viedni – Teror má jediný cieľ – vyprovokovať občiansku vojnu v Európe

Skupina neznámych páchateľov v pondelok večer zorganizovala sériu útokov v centre Viedne, jeden okoloidúci zomrel na mieste, jedna zranená neskôr zomrela v nemocnici, zomreli štyria ľudia, ďalších 15 bolo zranených. Jeden z útočníkov bol zabitý, ostatní sa stihli skryť. Rakúske orgány celý incident považujú za teroristický útok. Motívy, presný počet a identita útočníkov zatiaľ nie sú známe.

Bezpečnostné zložky situáciu nekomentujú, pretože operácia vo Viedni stále pokračuje. Občanom mesta bolo nariadené, aby zostávali doma. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz oznámil, že operácia potrvá ešte niekoľko hodín. Zároveň vyzval občanov, aby sa pred opustením svojho domova zoznámili s aktuálnou situáciou.

Austrian police seen combing through a restaurant in search on the second terrorist who is on the run. pic.twitter.com/GEWKf3wbRp

— 301🇦🇲 (@301_AD) November 2, 2020

K sérii útokov došlo v pondelok večer v centre rakúskeho hlavného mesta. Najskôr sa okolo 20:00 začalo strieľať v ulici Seitenstettengasse – neďaleko tohto miesta sa nachádza synagóga, preto sa v prvých správach hovorilo o tom, že práve ona bola cieľom útočníkov. O niekoľko hodín neskôr Kurz oznámil, že motívy útočníkov sú neznáme, ale “antisemitský motív nemôže byť vylúčený, zvlášť vzhľadom k miestu teroristického útoku” . Celkovo polícia a Ministerstvo vnútra Rakúska informovali o šiestich miestach útokov. V médiách sa prakticky hneď začali objavovať informácie o zajatí rukojemníkov, ale tieto správy neboli potvrdené. Rovnako tak neboli potvrdené informácie o zadržaní časti útočníkov. Rakúska televízia zverejnila zábery zadržania skupiny mužov, ale neskôr minister vnútra Karl Nehammer nepotvrdil tieto správy, po útočníkoch stále pátra polícia.

Policajti vyzvali občanov Viedne, aby nevychádzali von. Niektorí sa museli ukryť v reštauráciách alebo v pivniciach, vo viedenskej opere bolo “zatvorených” asi tisíc ľudí. Je známe, že jeden útočník bol zabitý. Informácie o tom, že teroristi mali samovražedné pásy, rakúske ministerstvo vnútra nemohlo potvrdiť, ani vyvrátiť. U zabitého teroristu policajti našli strelnú zbraň s dlhou hlavňou, jeho samovražedný pás bol podľa predbežných údajov falošný. Podľa slov riaditeľa zväzu zdravotníctva Viedne Michaela Bindera ľudia utrpeli strelné zranenia. Sedem z nich, vrátane jedného policajta, utrpeli vážne zranenia, boli operovaní.

Shocking footage which Channel 20 (#Israel) has released shows the terrorist holding shot-gun was shooting anyone he could find in streets while was shouting “Allahu Akbar”! The victims of these terrorist attacks in #Vienna, #Austria must be more than 8.pic.twitter.com/om224fBhI0

— Babak Taghvaee – Μπάπακ Τακβαίε – بابک تقوایی (@BabakTaghvaee) November 2, 2020

Už dve hodiny po začiatku streľby rakúsky minister vnútra Karl Nehammer označil situáciu za teroristický čin. Zároveň oznámil, že útok “pokračuje”, vo Viedni prebieha veľká špeciálna operácia. Neskôr oficiálny zástupca rakúskeho ministerstva Harald Zörös spresnil, že “ide o osobitnú situáciu, ktorej kvalifikácia – terorizmus alebo mäsová vražda – musí byť určená neskôr” . Masovú vraždou (Amoklauf) sa v nemecky hovoriacich krajinách zvyčajne označuje chaotická streľba na verejných miestach s neteroristickými motívmi. Okolo polnoci kancelár Sebastian Kurz na svojom Twitteri celú situáciu tiež označil za teroristický útok:

“Teraz v našej republike prežívame ťažké časy. Chcel by som poďakovať všetkým zložkám, ktoré dnes zvlášť pre našu bezpečnosť riskujú svoje životy. Naša polícia bude rozhodne postupovať proti páchateľom tohto nechutného útoku, “ napísal.

Another shocking CCTV footage shows the Islamic Terrorist killing people in street in #Vienna, #Austria 2 hours ago. The anti-terror operation of #Austrian COBRA counter-terror unit is still on-going. pic.twitter.com/MFBEsnL1K2

— Babak Taghvaee – Μπάπακ Τακβαίε – بابک تقوایی (@BabakTaghvaee) November 2, 2020

Rakúske orgány zatiaľ nezverejňujú informácie o identite zabitého útočníka. Americká spoločnosť SITE Inteligencia Group, ktorá monitoruje informácie o aktivite extrémistov, uvádza, že k útoku vo Viedni sa prihlásili džihádisti. Oni útok vo Viedni označili za “časť účtu” za účasť Rakúska v koalícii vedenú USA v boji proti teroristickej skupine Islamský štát . Túto informáciu ráno potvrdil aj rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, ktorý oznámil, že zabitý útočník sympatizoval s teroristickou skupinou Islamský štát.

“Zločinec sympatizoval s teroristickou skupinou IS ,” uviedol Nehammer počas tlačovej konferencie. Dodal tiež, že útočník na sebe mal falošný samovražedný pás.

Presný počet účastníkov útoku nie je zatiaľ známy, médiá uvádza, že by mohlo ísť až o sedem ľudí. Rakúske úrady ich počet nekomentujú, ale bezprostredne po útoku hovorili o niekoľkých útočníkoch, ktorí utekajú a sú dobre ozbrojení. Minister vnútra uvádzal, že sa podarilo utiecť minimálne jednému útočníkovi.

“Podľa súčasných informácií sú veľmi dobre ozbrojení, majú automatické zbrane, sú profesionálne pripravení. Je to určite teroristický útok, “povedal v noci v priamom prenose ORF Sebastian Kurz.

Polícia na zadržanie útočníkov nasadila všetky sily. Armáda pod ochranu vzala radu objektov vo Viedni, aby sa polícia mohla sústrediť na hľadanie útočníkov. Je zrušená utorková schôdza Národnej rady Rakúska, rovnako ako zasadnutie parlamentu. Navyše bola zrušená aj výučba v školách.

.
.

Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií niektorí z teroristov, ktorí spáchali ohavné teroristické útoky vo Viedni  pred niekoľkými hodinami, majú údajne čečenský pôvod a bojovali v Sýrii v Tureckom podporovanej islamskej teroristickej skupine v Idlibe. Ak by sa tieto informácie naozaj potvrdili bolo by to potvrdenie indícii zo začiatku roka o prieniku nevyužitých militantov zo Sýrie do Európy.

Turecko sa snaží dostať svojich nebezpečných militantov do EÚ – kedy si to uvedomíme? Video

Turecko má veľký problém so svojimi para militantnými skupinami, ktoré dlhodobo podporoval v Sýrii. Vymedzením zóny deeskalácie a stálym tlakom ruskej a sýrskej armády sa zúžil priestor pre teroristov podporovaných Tureckom. Snaha vyviesť ich do Lýbie, ako opozičnú armádu proti generálovi Haftarovi stroskotala po prvom bombardovaní letiska kde boli prvé skupiny  týchto bojovníkov rýchlo rozprášené a ďalšie transporty skončili. Mladí fanatickí žoldnieri bez práce a bez budúcnosti, sa tak stali bezpečnostným rizikom aj pre samotné Turecko. Prezident Erdogan ak nechce, aby sa mu títo ozbrojenci rozptýlili po krajine musí hľadať náhradné riešenie. Poslednou záchranou môže byť ich rozptýlenie v Európe. Písali sme o tom TU.

Čelíme reálnej hybridnej vojne. Neprichádza z Ruska, ale od spojenca v NATO

armadnymagazin.sk/2020/11/03/teror-ma-jediny-ciel-vyprovokovat-obciansku-vojnu-v-europe-pri-utoku-vo-viedni-zomreli-styria-ludia/

https://www.hlavnespravy.sk/matovic-ziadna-cast-europy-nie-je-imunna-voci-utokom-na-nase-hodnoty/2337602

https://www.hlavnespravy.sk/po-utoku-vo-viedni-zvolali-v-madarsku-bezpecnostny-vybor-parlamentu/2337960

https://www.hlavnespravy.sk/blaha-po-utoku-islamistov-v-rakusku-nevpustime-to-sem-hrnko-od-tych-ktori-k-nam-prichadzaju-musime-ziadat-respektovanie-principov-a-korenov-europskej-civilizacie/2337594

https://www.hlavnespravy.sk/vo-viedni-doslo-k-strelbe-pri-synagoge-hlasia-zranenych/2336820

https://www.hlavnespravy.sk/slovenski-politici-reaguju-na-utok-vo-viedni-seliga-v-takejto-tazkej-situacii-sa-musime-spojit-a-povedat-jasne-nie-terorizmu-nie-nenavisti-a-nie-antisemitizmu/2337026

https://www.hlavnespravy.sk/verejne-bohosluzby-sa-mozu-slavit-avsak-len-s-obmedzeniami/2337474

https://www.hlavnespravy.sk/po-utoku-vo-viedni-su-na-hraniciach-s-rakuskom-kontroly/2337374

https://www.hlavnespravy.sk/atentatnik-z-viedne-bol-20-rocny-mladik-pochadzajuci-zo-severneho-macedonska/2337738

https://www.hlavnespravy.sk/neznami-susedia-zajtra-sa-ma-uskutocnit-prednaska-o-vzdelavani-v-prospech-symbiozneho-spolunazivania-s-moslimami-iniciativu-podporilo-aj-kolikovej-ministerstvo/2337944

https://www.hlavnespravy.sk/policia-radi-obcanom-co-maju-robit-v-pripade-teroristickeho-utoku/2337864

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: