Televízni „Chválenkári“ sú popri našich vládnych obyčajní chudáci

Pre pamätníkov na pripomenutie aj pre mladších ako 50 na vysvetlenie

Kedysi dávno po roku 1969 sa diváci ČST zabávali na 40 minútovom TV filme „Chválenkári“ vysielanom po epizódach, réžiu mal Martin Ťapák. Skupina popredných hercov rozprávala neuveriteľné príbehy: napríklad o tom, ako vojaci pochodovali cez rieku PIJAVA a nabodnutých talianov stierali dvomi prstami z bajonetov. V pamäti mi zostala príhoda Jozefa Krónera, ktorý ako malý chlapec plával na gunárovi dolu Dunajom až do Komárna. Žánrovo tento TV film bol zaradený medzi komédie, čiže všetkým bolo jasné, že ide o zábavu.

Pre súčasníkov, ktorí zažívajú chválenkárov ktorí to myslia smrteľne vážne

Premiérovi Matovičovi sa nevydarili pokusy získať vraj najsilnejšiu zbraň v zápase s pandémiou spôsobenou  vírusom COVID 19. Išlo o využívanie lokalizačných údajov prostredníctvom operátorov mobilných sietí. Ak odhliadneme od faktu, že takáto lokalizácia je nepresná, v prvom prípade bol bleskovo prijatý zákon nazvaný opozíciou špicľovací, lebo nešlo len o lokalizačné údaje, účinnosť zákona pozastavil ÚS. Po opravení zákona bola vyvinutá nová aplikácia do smart-telefónov, ktorá mala nahradiť tzv. štátnu karanténu domácou a zabezpečiť kontrolu pohybu sledovaných osôb. Najskôr bola s veľkou pompou vykonaná TB priamo na hraničnom prechode do Rakúska a ohlásený termín spustenia aplikácie. V určený deň bolo na hraničnom prechodoch s Rakúskom božie dopustenie, aplikácia totiž celý deň nefungovala vôbec, neskôr fungovala v niektorých starších typoch smart-telefónov, u tých novších zafungovala až o 5 dní neskôr. Chýbal totiž súhlas so softwarovou firmou GOOGLE. Do diania vstúpila aj pani Prezidentka, ktorá nepodpísala príslušný zákon a obrátila sa na ÚS so žiadosťou o preskúmanie ústavnosti postupu vlády SR. Na konci deja sa ÚVZ vyjadril, že nemá technické prostriedky, ani ľudské zdroje na využívanie tejto „zbrane“. Tak tieto tajné zbrane nepriniesli v boji s COVIDOM 19 skoro žiadne rukolapné výsledky.

Nevojaci vo vláde sa však zamysleli a zistili, že nová zbraňou bude celoplošné testovanie

Najskôr boli pretestované najviac zavírené okresy na Orave a Bardejov, o týždeň neskôr bolo testovanie vykonané na celom území SR pod velením armády SR, na vyše 4900 odberných miestach. Na testovanie boli použité antigénové testy vyrobené v Kórei a v počte 13 miliónov obstarané cez trnavskú firmu do ŠHR. Tieto testy boli vyvinuté už pre pandémiu SARS, na vyhodnotenie výsledku nie je potrebná laboratórna technika a výsledok je známy už po cca 20 minútach. Cena testu je do 5 USD a tomu zodpovedá aj jeho presnosť.  Test analyzuje bielkovinu, ktorou je vírus obalený a jeho citlivosť v porovnaní s RT PCR testom je 30 – 56%. Spoľahlivo identifikuje ochorenie u osôb s príznakmi, kde je vírová nálož dostatočne silná, no ak test zachytí 3-5 z 10 pozitívnych je to potvrdením odporúčania výrobcu, že test je určený pre osoby s príznakmi ochorenia COVID 19 a teda je nevhodný pre celoplošné testovanie! Presnosti testov nepomohla skutočnosť, že nebola vo väčšine prípadov dodržaná izbová teplota v mieste vyhodnocovania testov aj to, že mnoho zdravotníkov neodoberalo ster zo zadnej steny nosohltanu, ale stierali nosohltan šikmo nahor, kde je koncentrácia vírusov podstatne menšia. Výsledky sú však dané, 3,6 milióna občanov testovaných v prvom kole, pozitívnych výsledkov bolo 1,43%. Pokiaľ ide o účasť, netreba ju preceňovať, bola totiž vynútená a aj tak vo viacerých okresoch nedosiahla ani 50%. Druhé kolo testovania podstúpilo v 45 okresoch viac ako 2 milióny občanov a pozitívnych testov bolo iba 0,66% čo vraj dokazuje vhodnosť použitých testov. Okamžite sa začalo mudrovať o 3 kole testovania, o testovaní v školách, firmách, o zriadení trvalých pracovísk pre testovanie. Príznačné je, že všetky okresy na styku s Poľskom a Českom sú najviac zamorené, čím to je? Všetci to vedia a nič proti tomu nerobili dlhé týždne hľadali len dôvody prečo nie. Kontrola testovania a testovanie priamo na hraničných prechodoch naráža na nedostatok zdravotného personálu a legislatívne prekážky.

Vládni chválenkári nepoznajú mieru a tvrdo skritizovali odborníkov

Náš prostoreký premiér sa zapísal do dejín mnohými strelenými prirovnaniami. Tentokrát najväčšiu logistickú operáciu v histórii SR prirovnal k vylodeniu spojencov v Normandii a po prvom celorepublikovom kole testovania už perlil výrokom, že SR ukázala celému svetu príklad a má v rukách atómovú zbraň proti pandémii. Aktívny minister Krajniak prirovnal účasť občanov na testovaní k druhému SNP! Účasť 8 tisíc vojakov ASR na testovaní nedáva dôvod na prirovnanie k vojenským operáciám II svetovej vojny, ani k SNP. Historici sa chytajú za hlavy a desaťtisíce priamych obetí v Normandii a v SNP sa „obracajú v hroboch“. Je to možné klasifikovať ako hrubú urážku pamiatky obetí, vypovedá to len o biednom intelekte chválenkárov! Atómové zbrane boli vojensky použité len dva krát v auguste 1945, odvtedy sa jadrové arzenály rozširujú a modernizujú, no slúžia len na odstrašovanie – ich nasadenie by ľudstvo definitívne zahubilo, no vírusy by to  prežili určite lepšie ako ľudia. Úžitok z testovania sa ukáže až po dvoch týždňoch alebo nepreukáže!

Do leta platilo u premiéra Matoviča, že o opatreniach proti pandémii rozhodovali odborníci a nie rôzni „múdrosráči“, ba ani politici nemali nárok. V lete bola pohoda, viac dní nebol zistený jediný pozitívny test, na druhú vlnu sme neverili, aj renomovaní odborníci sa zmýlili, keď uviedli, že sa jej Slovensko môže vyhnúť, nevyhlo! Z krajiny, ktorá prvú jarnú vlnu zvládla najlepšie – sme sa rýchlo menili na krajinu kráčajúcu do pandemického pekla. Velenie potichu prevzal premiér Matovič, utajene nakúpil 13 miliónov testov a presadil zatiaľ tri kolá plošného testovania. Výsledky jednotlivých kôl testovania prezentuje ako svetový úspech a akékoľvek kritikov a ich nesúhlasné stanoviská sebe vlastným spôsobom dehonestuje. Je mu úplne jedno či pri kritike prezidenta SLK Kollára zotrie aj svetovo uznávanú kapacitu zo Stansfordskej univerzity, z biochemika Čekana urobí človeka sledujúceho svoj biznis, ministra Krajčiho obviní zo závažného zlyhania, atď. Blíži sa deň kedy počet nasratých a urazených prekročí kritickú hranicu a spustí sa jadrová reakcia!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: