Aféra Contergan

V päťdesiatych rokoch 20. storočia bol medzi tehotnými ženami používaný ako upokojujúca (sedatívum) a uspávajúca látka (hypnotikum) v 48 štátoch obľúbený liek na spanie – Contergan (talidomid). Svetová zdravotnícka organizácia registrovala substanciu “K17” pod názvom talidomid. Bol syntetizovaný v r. 1953 v Chemie Grünenthal. 1. októbra 1957 potom došlo k začatiu predaja uspávacieho prostriedku Contergan firmy Chemie Grünenthal sídliacej vo Stolbergu u Aachenu v Nemecku. Predaj sprevádzala masívna reklama. Voľne predajný liek bol odporúčaný na bolesti hlavy alebo prechladnutie. Používal sa až do začiatku 60. rokov. Potom bol stiahnutý z trhu. Bol však zakázaný, pretože sa ukázalo, že ide o silný teratogén (tzv. Conterganova aféra)

Contergan a Softenon se prodával v letech 1957 až 1961 jako sedativum a hypnotikum. Díky účinné látce Thalidomidu přišlo na svět přes 10 000 znetvořených dětí. Většina dětí byla postižena tzv. fokomelií (redukce počtu končetin a jejich deformace), dále se vyskytovaly zarostlé ušní boltce, srostlé jícny, střeva atp. Chemie Grünenthal o probléméch které účinná látka způsobuje věděla a přesto “Thalidomid” nadále prodávala. Proces se vlekl od r. 1961 do r. 1970. Obhajoba se snažila proces dotáhnout až k promlčení. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání ve výší 100 000 000 DM a proces byl ukončen.

Proč se tehdejší Československo vyhnulo tragédii: Díky uzavřenosti systému se léky ze západu, především nové a neprověřené do republiky nedovážely. USA se vyhnula tragédii, protože tam lék nebyl nikdy oficiálně vpuštěn na trh. Narodilo se pouze 17 težce postižených dětí matkám, které nebyly ochotny akceptovat nespavost a neklid behěm těhotenství a dostaly se k léku nezákonně. Autorkou štěstí v USA byla žena, farmakoložka doktorka Frances Oldhamová Kelseyová (1914 -2015). Ta inspirovala prezidenta Kennedyho, aby zpřísnil posuzování bezpečnosti léků. Tak vznikl zákaz prodeje. Za 4 letou aféru z konce 50 a začátku 60 let se teprve 1. září 2012 výrobce oficiálně omluvil doposud konkrétně nezjištěnému počtu obětí léku.

https://www.csfd.cz/film/265459-contergan/prehled/ https://www.prvnizpravy.cz/sloupky/priklady-ktere-radi-a-varuji-3/ https://sk.wikipedia.org/wiki/Conterganova_af%C3%A9ra https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/contergan-chemie-grunenthal-merrell-kevadon-frances-kelseyova-kelsey.A170220_161713_vojenstvi_kuz

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: