Ekonomické dôsledky koronakrízy oživili myšlienku na ďalšiu vlnu privatizácie

Opatrenia v mene boja s koronavírusom prinášajú množstvo negatívnych ekonomických dôsledkov. Medzi ekonómami to okrem iného oživilo myšlienky na ďalšiu – v poradí už tretiu vlnu privatizácie. Dokonca už vytipovali také, v ktorých by prechod do súkromných rúk podľa nich mohol zvýšiť ich efektivitu.

„Môžeme spomenúť poštu, železnice, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Sú to podniky, kde je otázne, aký prínos má štátne vlastníctvo,“ vyjadril sa ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský. K ich hlavným argumentom v prospech privatizácie patrí najmä to, že súkromný sektor poskytuje lepšie služby a viac bojuje o zákazníka.

„Môže mať zmysel v tom, že príde k lepšej efektívnosti v danom odvetví, v danej firme,“ myslí si analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Spomienky na minulosť sú však často strašiakom. „Koľko fabrík ľahlo, bolo rozkradnutých, zničených,“ upozorňuje predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

„Ak by veľké sektory slovenskej ekonomiky neprešli privatizáciou, trúfam si povedať, že by sme na tom boli oveľa horšie,“ myslí si štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec. „Čo strategické vieme ohroziť tým, že do takýchto podnikov vstúpi súkromný kapitál?“ pýta sa Vlachynský.

Privatizácia je očividne stále téma, na ktorej sa mnohí nikdy nezhodnú. „Pokiaľ sa ukáže možnosť vstupu súkromného kapitálu do štátnych firiem, myslím si, že by to bol krok správnym smerom,“ reagoval Oravec.

„Mali by prísť, podľa mňa, silní európski hráči, ktorí v tomto robia, ale čo my už na Slovensku nechceme mať nič?“ povedal Soták. Ak teda privatizovať, tak rozhodne nie všetko, čo platí najmä o zdravotníctve, v ktorom by si mal štát zachovať dôležité miesto. https://www.napalete.sk/ekonomicke-dosledky-koronakrizy-ozivili-myslienku-na-dalsiu-vlnu-privatizacie/

One thought on “Ekonomické dôsledky koronakrízy oživili myšlienku na ďalšiu vlnu privatizácie

  1. Mal by sa hlavne hľadať efektívny a funkčný manažérsky model pre štátne firmy. Hromada štátnych podnikov v zahraničí dokáže byť lídrami na trhu s dostatočnou efektivitou a inovačným potenciálom. Niekto zámerne udržiava túto diskusiu v medziach neefektívny štátny podnik alebo efektívny neštátny. Čo tak nájsť efektívny štátny model?

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: