Americký novinár prehovoril o utajovaných následkoch bombardovania Juhoslávie

Niektoré rany nás trápia dlho a niektoré sa nezahoja nikdy. Ľudská pamäť vymazáva mnohé epizódy, pojmy, dojmy, nepodstatné udalosti, ale niečo sa z nej nezmaže nikdy. Ľudstvo by nemalo zabúdať na zločiny, ktoré boli spáchané na tom alebo inom národe. A to najmä preto, aby sa už nikdy nezopakovali, aby opäť neprepukla genocída a zabíjanie, aké bolo napr. počas amerického bombardovania Juhoslávie v roku 1999. To mainstreamové média v EÚ a USA radšej nespomínajú.

Ale nezabúdajú na to obyvatelia a média v krajinách bývalej Juhoslávie, hlavne v Srbsku, kde ešte celkom neprijali „hodnoty euroatlantickej civilizácie“. Srbské média sa občas vracajú k udalostiam spred 20 rokov. Avšak nie preto, aby len tak obnovovali staré rany, ale preto, že sa stále objavujú nové fakty a dôkazy zločineckého útoku zaoceánskej veľmoci na malú európsku krajinu. V roku 1999 sa na ňu vtedy vykašľali ostatné európske krajiny a prakticky žiadna z nich neodsúdila do neba volajúci zločin amerického agresora.

Najnovšie srbský portál Informer znova pripomenul, že v roku 1999 NATO na čele s USA dva a pol mesiaca bombardovalo Juhosláviu, vrátane územia súčasného Srbska. „Mierumilovné“ vojenské letectvo Severoatlantickej aliancie hlavne počas bombardovania zemia súčasného Kosova a Bosny, používalo tiež „vysoko mierumilovnú“ muníciu s ochudobneným uránom. Vlastnosti uránu a jeho účinky na zdravie a život ľudí našim čitateľom asi netreba podrobne vysvetľovať.

Srbský portál pripomenul, že správu o americkom bombardovaní pripravil vedúci misie priestorového programu OSN, Bakari Kante, ale OSN túto správu o hrôzostrašných zločinoch hlavne amerického vojenského letectva utajila. V správe sa uvádza, že sily NATO uskutočnili  bombardovanie v období siatia obilnín a ochudobnený urán mimoriadne negatívne a nebezpečne ovplyvnil kvalitu ovzdušia, pôdy, vody a týmto spôsobom „vstúpil do cyklu“ v potravinovom reťazci. V správe sa tiež uvádza, že vzhľadom k tomu sú budúce generácie vystavené  nárastu počtu pacientov s rakovinou a leukémiou, potratmi a deformáciami novorodencov.

„Časť správy vedúceho komisie OSN Bakaria Kanteho z roku 1999 o hrozných dôsledkoch  bombardovania Srbska nebola nikdy oficiálne zverejnená. Časti tejto správy sa však k verejnosti dostali vďaka nezávislému americkému novinárovi Robertovi Jamesi Parsonovi. „Každý dôležitý cieľ v Srbsku počas bombardovania NATO v roku 1999 bol zasiahnutý rôznymi typmi zbraní. Jeden z najvyšších predstaviteľov programu OSN pre životné prostredie, ktorého odborníci vyšetrovali dôsledky bombardovania, mi to potvrdil. V  skutočnosti testovali zbrane na civilnom obyvateľstvu. Ide o bezprecedentný vojnový zločin,“  cituje Roberta Jamesa Parsonsa srbský portál Informer.

Poukazuje na to, že nezávislý novinár, ktorého články o agresii NATO boli zverejnené v niekoľkých švajčiarskych denníkoch, rovnako ako aj vo francúzskom Le Monde uviedol, že šlo o prvú zo série „humanitárnych“ intervencií, ktoré viedli k hroznému utrpeniu, akou bol  aj akt agresie, ktorý zničil Líbyu. Parsons je zhrozený tým, že sa USA a NATO rozhodli bombardovať malú krajinu a jej ľud uprostred Európy ochudobnenými uránovými bombami. Podotýka, že v tom období v európskych a amerických médiách prebiehala špinavá falošná  kampaň určená na to, aby sa podarilo skryť katastrofické následky bombardovania Juhoslávie a ospravedlniť útok na malý suverénny štát.

„Kým bombardovanie stále pokračovalo, tím UNEP vytvoril predbežnú správu o humanitárnej katastrofe, ktorú spôsobilo bombardovanie ochudobneným uránom, ale tato správa nebola nikdy oficiálne zverejnená. Keď som to publikoval v novinách, bol som kvôli  tomu sám pod veľkým tlakom. V tom období ešte existovala živá spomienka na následky, ktoré utrpeli americkí vojaci v dôsledku použitia uránovej munície vo vojne v Perzskom zálivu. NATO nechcelo za každú cenu povoliť debaty o ochudobnenom uránu v Európe,“ znova cituje srbský Informer amerického novinára Roberta Parsonsa, ktorý je presvedčený, že NATO sa po vojne pokúsilo zabrániť OSN poslať do Srbska tím výskumníkov.

Príčiny asi vysvetľovať netreba: Hneď by na povrch vyplávali mnohopočetné stopy zločinov amerického letectva. Nakoniec našli kompromis. Tím OSN išiel do Srbska, ale jeho členovia sa nemohli nikde pohnúť bez sprievodu vojakov NATO. Čiže odhaliť viac zločinov im neumožnili. Zaviedli ich výhradne na miesta, kde nebola použitá uránová munícia, alebo tam, kde všetko predtým „poupratovali“ a zahladili stopy…

„Správa, ktorá bola potom pripravená, nemá zmysel. Západné média sa týmto problémom vôbec nezaoberali. Z nejakého dôvodu jednoducho poslúchali, čo povedal hovorca NATO Jamie Shay,“ podotkol Parsons. Zdôrazňuje, že úradníci a vojaci, ktorých po bombardovaní poslali do Kosova a Metochije, si predsa boli vedomí nebezpečenstva radiácie spôsobenej  rozptýleným uránom a jeho existencie.

Robert Parsons uviedol príklad holandských vojakov, ktorí boli varovaní, aby v Kosove a Metochiji nejedli nič mimo vojenskej základne, kde sa podávalo dovezené jedlo. Zástupca vysokého komisára OSN pre utečencov, Frederick Barton, požiadal Svetovú zdravotnícku  organizáciu, aby urobila štúdiu o dopade uránovej munície. Tato štúdia však nebola nikdy dokončená, pretože Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu využila svoje právo, aby vypracovanie tejto správy mohla zastaviť.

Ako uviedol Informer, istý ruský profesor zo Svetovej zdravotníckej organizácie však odovzdal Bartonovi nedokončenú správu. Potom Barton požadoval, aby tehotné ženy neboli  posielané do Kosova a Metochije a bolo nariadené, aby do tejto oblasti neposielali nikoho, ak si o to výslovne nepožiada. Potom Barton „stratil“ zamestnanie, aj keď bol na komisariáte považovaný za nástupcu Sadakoa Ogatu.

Biely dom, Pentagón a najvyšší americkí predstavitelia veľakrát prizvukovali, že niet dôkazov o tom, že munícia s obsahom ochudobneného uránu používaná lietadlami USA v Bosne a Kosove spôsobila príslušníkom spojeneckých vojsk z Európy rakovinu alebo iné choroby. A čo obyvatelia bývalej Juhoslávie? Tá munícia im tiež nespôsobila žiadne problémy? Americkí a európski politici, analytici a média si neradí spomínajú, aké „mierumilovné“ zbrane používali vojska NATO počas rôznych vojen, keď prakticky ich vždy vyvolali samé. Najzreteľnejším príkladom boli kobercové bombardovania amerických „holubov mieru“ vo Vietname a použitie „neškodného“ napalmu.

Ešte pred 20 rokmi európske média okrajovo spomenuli, že Francúzsko, Taliansko, Belgicko a Portugalsko od USA už požadovali vysvetlenie účinkov ochudobneného uránu na ľudský organizmus a zároveň poznamenali, že vedenie žiadnej z týchto krajín nie je presvedčené o neškodnosti ochudobneného uránu. A to najmä po záhadnej smrti šiestich talianskych vojakov – príslušníkov jednotiek NATO počas vojny v Kosove. Pochybnosti boli, ale NATO to za strašný zločin nepovažovalo.

Presne pred 20 rokmi v januári 2001, vedúci tímu vyšetrovateľov OSN Pekka Haavisto,  vyjadril prekvapenie nad tým, že črepiny munície sa ešte 18 mesiacov po skončení náletov nachádzajú na miestach, kde sa hrajú deti a kde sa voľne pasie dobytok. Pripustil, že obavy nad možným negatívnym vplyvom ochudobneného uránu na zdravie rastú. V správe OSN sa uvádzalo, že osem lokalít v Kosove, ktoré OSN v rámci svojho environmentálneho programu kontrolovala, je zamorených.

Tiež začiatkom januára 2001 nezávislá juhoslovanská tlačová agentúra Beta informovala, že dovtedy na rakovinu a ochorenia srdca zomrelo približne 400 obyvateľov východobosnianskej obce Bratunač, ktorí prežili v roku 1995 priame bombardovanie Bosny lietadlami NATO. Miestne zdravotnícke orgány dávali nezvyklé prípady ochorení a úmrtí obyvateľstva do súvislosti práve s použitím munície obsahujúcej ochudobnený urán. Nezvyčajne vysoká bola  aj miera úmrtnosti moslimov a Srbov, ktorí sa vrátili do Hadžiči. Úrady bosnianskych Srbov informovali o podstatne zvýšenom rádioaktívnom žiarení v Hadžiči a okolí už na jeseň 1999.

Začiatkom roku 2001 hovorca združenia Lekári za zabránenie atómovej vojne, nemecký rádiológ Jens-Peter Steffen, označil za ysoko pravdepodobnú súvislosť medzi výskytom rakoviny a použitím uránovej munície. Vysvetlil, že pokiaľ sa napríklad vdýchnutím do ľudského organizmu dostane čo i len nepatrná čiastočka rádioaktívneho uránu, môže to viesť k vzniku rakoviny pľúc. Podotkol, že čas, ktorý uplynul od prvých zásahov talianskych vojakov v Bosne v polovici 90. rokov, stačil na vznik leukémie.

Experti Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) varovali pred možnými zvyškami uránovej munície v oblastiach bojov v polovici a na konci 90. rokov. UNEP sa podarilo preskúmať 11 z celkového počtu 112 bojových cieľov NATO v Kosove, pričom sa v ôsmich prípadoch vyskytli stopy po rádioaktivite. Pracovníci UNEP s prekvapením skonštatovali, že v oblastiach bojov sa ešte aj začiatkom roku 2001 nachádzali voľne pohodené zvyšky uránových striel. Pripomenuli, že americké sily počas vojny v Kosove začiatkom roku 1999 vypálili celkovo 31 000 kusov munície s obsahom ochudobneného uránu. Počas vojny v Bosne v rokoch 1994 – 1995 bolo použitých 10 000 projektilov tohto typu.

Srbský portál znova pripomenul, že vojska NATO na čele s USA uskutočnili zločineckú agresiu voči malému európskemu štátu a použili smrtonosné zakázané zbrane. Neurobili to po prvý raz, podobne ničivé zbrane použili v Japonsku v roku 1945, v Iraku, v Juhoslávii v roku 1999, atď.  Americkí a európski politici, analytici a média však snaživo zatvárajú oči nad týmito zločinmi a s rovnakou snahou sa ich snažia skryť pred svetovou verejnosťou.

Sú však zločiny, ktoré sa nedá skryť a na ktoré sa nikdy nezabudne. Nezabudne sa práve preto, aby sa už nikdy nezopakovali. Nezopakujú sa, ak ľudstvo zmúdrie a nedovolí agresorovi, aby beztrestne útočil na iné krajiny a používal zakázané smrtonosné zbrane masového ničenia. Na to však ešte európski a zaoceánski politici nedozreli. A čo verejnosť, analytici, média? Vezmú rozum do hrsti skôr, ako politici? Mali by, aby nepripustili ďalšie zločiny, vojny, agresie a katastrofy. https://zemavek.sk/americky-novinar-prehovoril-o-utajovanych-nasledkoch-bombardovania-juhoslavie/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: