Lož ako pracovná metóda

Na stránke Ministerstva zdravotníctva si v informáciách o Covid automate vyhľadajte Alert systém. Na strane 4 nájdete tento odstavec:

REGIONÁLNE INDIKÁTORY (1) Epidemiologická situácia vyjadruje dynamiku ochorenia na danom území. Štandardné ukazovatele, ktoré sa používajú na takýto účel, sú (a) kumulatívna vekovo vážená denná incidencia za 14 dní (prípad nad a vrátane 65 rokov sa počíta za 4 prípady), (b) dynamika v 7 dňovej incidencií z týždňa na týždeň, (c) počet hospitalizovaných na 100.000 obyvateľov z daného okresu, a (d) lokálne zhodnotenie epidemiologickej situácie epidemiológmi na RÚVZ (napr. super-šírenie v populácii, charakter ohnísk, vekovo špecifická dynamika a podobne).

Veľmi ma prekvapilo, že 65 ročných a starších počítajú 4x. Odpoveď v 19- stranovom dokumente na otázku prečo, nenájdete. Z medicínskeho hľadiska je to nezmysel, pretože vek nie je diagnóza a napríklad 55-ročný obézny hypertonik s diabetom je pre Covid 19 rizikovejší, ako 65-ročný človek,  ktorý nemá ani jeden rizikový faktor. Nikdy som sa vo svojej praxi nestretol s tým, aby infarkt myokardu u 65-ročného niekto vo svojej štatistike rátal za štyri infarkty! Keby dopravná polícia „vekovo vážila“ autonehody a jednu autonehodu 65 ročného rátala za 4, aká by jej vyšla štatistika a aký by z nej spravili záver?  Z 19-stranového dokumentu nevyplýva, prečo je incidenciu, t.j. počet nových prípadov, potrebné „vekovo vážiť“ a prečo práve 65-ročných je potrebné rátať 4x. Ak časť súboru vynásobím štyrmi, výsledok už nie je incidencia, ale niečo úplne iné! Ak napríklad 65 roční v súbore predstavujú štvrtinu, tak takéto „váženie“ zvýši výsledok o 100%, čo je brutálne skreslenie! Robia takéto váženie aj iné štáty sveta? Ak nie, tak je jasné, prečo sme premianti zemegule.  Pri takomto výpočte sa okresy ľahko maľujú na čierno, či bordovo. Prečo a načo je potrebné robiť takéto skresľovanie pravdy? Aby sme stále boli bordoví a čierni? Aby sa v čiernych okresoch mohlo donekonečna testovať? A keď čierne okresy začnú miznúť, vekové váženie urobíme tak, že 65-ročných vynásobime 6-mi, , potom 8-mi, potom 10-mi a stále budeme čierni a stále budeme testovať a stále nepôjdu deti do škôl?  V čiernych okresoch deti nechodia do škôl, lebo 65 ročných na Ministerstve zdravotníctva „vekovo vyvážili“. Rozmýšľam, ako to nazvať, ale žiadne slušné slovo mi neprichádza na um. Toto „vekové vyváženie“ má za následok presne prianie pána premiéra: Aby sa donekonečna testovalo, aby deti nešli do škôl, aby reštaurácie boli stále zatvorené a aby mohol byť mimoriadny stav. Pravdivé, vekovo nevážené čísla nevieme, a ani mainstreamové televízie, chrliace na nás čierne mapy okresov. https://blog.hlavnespravy.sk/25778/loz-ako-pracovna-metoda-2/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: