Vakcíny jsou zlatý důl, vydělávají na nich hlavně západní firmy

Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) vo svojom fejtóne poukázal na skutočnosť, že Zuzana Baťová ako riaditeľka ŠÚKL zapríčinila, že zdravie ľudí na Slovensku je ohrozené.

Dlhšie, ale zo života. A od srdca…

Nikto na Slovensku nepochybuje o tom, že Igor Matovič je nebezpečný diletant. Ale pri všetkej úcte, robiť práve zo Zuzany Baťovej stelesnenie slovenskej vedy – tak to teda bŕŕŕ.

1. Nebyť tejto pani, môj otec nemusel prísť o nohu… Rozpoviem vám jeden veľmi smutný príbeh a pochopíte, čo je to – číre zlo. Začnem aktuálnou kauzou Sputnik.

2. Hneď na úvod pripomínam, že riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová je manželkou Rada Baťa, bývalého poradcu Andreja Kisku a jedného z najagresívnejších predstaviteľov tzv. liberálnej kaviarne.

3. Baťovej ŠÚKL nezmyselne stopol ruskú vakcínu Sputnik V, ktorá mohla zachraňovať životy na Slovensku. Dôvod je čisto geopolitický: nič ruské predsa nemôže pomáhať Slovákom, to by Američania nerozdýchali.

4. A tak sme sa dozvedeli, že všetko, čo je z Ruska, je “zbraň”. Vlastne aj boršč je skrytá atómová bomba – len ho neposielajte do ŠÚKL-u, určite by ho zakázali!

5. Vakcíny smú dodávať len západné farmaceutické korporácie. Vtedy je jedno, že po AstraZenece hrozia krvné zrazeniny či smrť, tam ich veselo picháme do Slovákov a Zuzana Baťová tlieska nadšením.

6. Ale ruský Sputnik, ktorý po celom svete zachránil už milióny životov, držíme šesť týždňov pod zámkom a picháme ho do morčiat, lebo… Lebo Baťová.

7. Ale to nie je prvýkrát, kedy Zuzana Baťová zapríčinila, že zdravie ľudí na Slovensku je ohrozené. Pred niekoľkými rokmi jej ŠÚKL zastavil iný dôležitý liek a tiež len preto, že bol z nepohodlnej krajiny. Z Kuby.

8. Možno ste počuli o slávnom kubánskom lieku na tzv. diabetickú nohu. Volá sa Heberprot, používa sa v desiatkach štátov sveta, vrátane Ruska, Mexika, Turecka, Argentíny či Ukrajiny. A zachránil už stovky tisíc pacientov. Napokon – kubánski vedci a lekári patria k najlepším na svete.

9. Ak nemáte doma v rodine cukrovkára, asi nebudete vedieť, o čom hovorím. V stručnosti – rany na nohe sa vám nehoja a z obyčajného otlaku vám odumrie noha. Z tých zápalov môžete aj umrieť.

10. Môj nebohý otec mal diabetickú nohu a z osobnej skúsenosti vám poviem, aké je to zúfalstvo, keď neviete zohnať Heberprot, ktorý vám lekári odporúčajú ako jedinú šancu. Ale Heberprot je zakázaný a leží na sklade… A vášmu otcovi nakoniec musia odrezať nohu…

11. Celý rok bol potom doma, skoro nikam nechodil. Nikdy si na život bez nohy nezvykol… Keď som sa snažil pýtať, prečo sa na Slovensku nesmie používať Heberprot, tak mi bolo vysvetlené, vraj zomrel 72-ročný pacient na rakovinu prostaty a ŠÚKL nevie vylúčiť, že to nebolo z Heberprotu.

12. Tristotisíc pacientov po celom svete takýto problém nemalo, ale tu niekto účelovo potreboval nájsť zámienku a zarezať dobrý liek.

13. Mimochodom, takto môžete odpáliť ktorýkoľvek liek, lebo vždy sa nájde nejaký 72-ročný pacient, ktorý dostane rakovinu – keby sa takto postupovalo pri AstraZenece, už ju vyhadzujeme do Dunaja.

14. V kuloároch sa hovorilo, že išlo o obrovský tlak od západných faramfiriem, ktoré sa boja kubánskej konkurencie. Aj tej ruskej. Každej. A tak sa diabetické nohy neliečia, aj keby sa mohli. Ide o zisk západných farmafiriem, nie o zdravie. A tak je to aj pri Sputniku.

15. Dnes napísal do SME článok neoliberálny ex-poslanec Beblavý, ktorý sa vytešuje z toho, že pred troma rokmi sám volal šéfke ŠÚKL Baťovej a prispel k tomu, že používanie Heberprotu na Slovensku sa zastavilo. Skvelé, Mirko, od dojatia mi až srdiečko poskočilo!

16. Ja len, že môj otec kvôli tomu prišiel o nohu a od zápalov takmer zomrel. A tu sa nejaký Beblavý s Baťovou rehocú ľuďom do očí, že im ničia zdravie – prepáčte, ale toto je osobné. Kvôli biznisu tu umierajú ľudia. A ja Baťovej neverím ani slovo. Ani pri Heberprote, ani pri Sputniku.

17. A viete, čo je pikantné. Hneď po Beblavom vtedy najviac vrieskal Matovičov poslanec Marek Krajčí. Vraj Heberprot treba zrušiť, lebo nedostal povolenie od ŠÚKL. Vtedy sa mu to hodilo. A dnes ochutnal vlastnú medicínu.

18. Keď sme chceli zachraňovať diabetikov kubánskym liekom, tak Matovičovci proti nám zneužívali ŠÚKL, aby chránili záujmy západných farmafiriem. A dnes sa čudujú, že rovnakými zbraňami ich ubili v prípade Sputnika. Spomeňte si, pán Krajčí. A radšej čušte.

19. Na záver len jedno: je odpudivé, ak tu niekto rozohral geopolitické hry s ľudským životom. A myslím, že je najvyšší čas zistiť, či neexistujú prepojenia pani Baťovej na rôzne korporátne záujmy. NAKA už mala dávno konať. Ide o ľudské životy.

20. A samozrejme – Matovičove útoky na slovenských vedcov ako takých sú odporné. Sám som z vedeckého prostredia a viem veľmi dobre, akí kvalitní vedci u nás žijú. Zaslúžia si úctu.

21. Ale robiť z kritiky manželov Baťovcov útok na slovenskú vedu je čistá absurdita. Jej rozhodnutia vyzerajú, ako by ich písali nie v labákoch, ale na americkej ambasáde.

22. Nebyť takých ako je Baťová, Beblavý či Krajčí, môj otec nemusel prísť o nohu. Všetko mohlo byť ináč. A preto prepáčte, ale keď počujem, že tu niekto robí z Baťovej hrdinku, tak sa mi obracia žalúdok.

Vráťme Slovensku Sputnik, vráťme Slovensku Heberprot, dajme Slovákom ivermektín. A hlavne prestaňme s tou hlúpou nenávisťou voči Rusku či Kube.

Vráťme sa k skutočnej vede a k zdravému rozumu! Nič viac nechceme! https://www.infovojna.sk/article/vakciny-smu-dodavat-len-zapadne-farmaceuticke-korporacie-batova-je-ciste-zlo-nebyt-tejto-pani-moj-otec-nemusel-prist-o-nohu-reaguje-blaha-na-cinnost-sefky-sukl

Možným příjmům farmaceutických firem se věnoval list The Guardian.

Vakcíny proti koronaviru slibují nejen návrat k normálnímu životu, ale také se staly zlatým dolem pro mnohé výrobce. Platí to zejména pro společnosti Moderna a BioNTech s Pfizerem, protože potřebné dvě dávky přijdou na více než 30 dolarů. Možným příjmům farmaceutických firem se věnoval list The Guardian.

Pfizer a BioNTech

První schválená vakcína je od firem Pfizer a BioNTech. Vyvinula ji malá německá firma BioNTech, která z jejího zakladatele Ugura Sahina udělala boháče. Jeho majetek se odhaduje na 4,2 miliardy dolarů. Akcie BioNTechu vrostly o 156 procent. Malá firma se spojila s tradičním výrobcem léků Pfizer, jehož kořeny sahají do roku 1849, zaměstnává skoro 80 000 lidí a loni měl čistý zisk 9,6 miliardy dolarů. Akcie Pfizeru ovšem stouply jen o 1,8 procenta. Zisk si obě firmy dělí půl na půl. Očekává se, že se letos prodá jejich vakcín za 15 miliard dolarů, ale může to být i dvojnásobek.

Moderna a Johnson & Johnson

Na vakcínách také vydělala firma Moderna, která byla založena před jedenácti lety, má přes 800 lidí a dosud nikdy neměla zisk. Její akcie stouply za rok o 372 procent a očekává se, že letos prodá vakcíny za 18 až dvacet miliard dolarů. Vakcína udělala miliardáře z jejího zakladatele Stéphaneho Bancela, který drží devět procent akcií firmy. Jeho majetek Forbes odhaduje na 4,4 miliardy dolarů. Na třetím místě co do očekávaných prodejů by měl být další farmaceutický gigant, firma Johnson & Johnson, která vznikla v roce 1887 a má skoro 129 000 zaměstnanců. Očekává se, že letos dodá miliardu dávek a její příjem bude činit 10 miliard, za dávku chce deset dolarů. Její akcie stouply o 7,7 procent.

Sputnik V podstatně levnější

V případě ruské vakcíny Sputnik V zatím není jasné, kolik se jí letos dodá. Ruský investiční fond RDIF, který vývoj platil, uvedl, že jsou s různými výrobci uzavřeny smlouvy na výrobu 1,4 miliard dávek. Cena je výrazně nižší než u vakcín západních výrobců a pohybuje se mezi deseti až dvaceti dolary za dvě dávky, v Rusku je podávána bezplatně. Čínská společnost Sinovac uvedla, že by se mělo letos vyrobit v Číně i mimo ni v licencích přes miliardu dávek. Cena ale jasná není, v Číně se zatím platí 60 dolarů za potřebné dvě dávky, ale např. v Indonésii má činit jen 27 dolarů. Příjem z letos dodaných vakcín proto nelze ani odhadnout.

Autor: Václav Prokůpek (Použitý zdroj: The Guardian.uk)

Zdroj: zvedavec.org

https://www.hlavnespravy.sk/sukl-verzus-sputnik-v/2500346

https://www.hlavnespravy.sk/korupcia-v-priamom-prenose-za-odmietnutie-sputnika-prichadza-odmena-sefku-suklu-batovu-chcu-za-potlesku-medii-vyznamenat-medailou-pochvalu-dostala-aj-od-prezidentky-caputovej/2500194

https://www.hlavnespravy.sk/tvrdili-nieco-co-nebola-pravda-mal-by-sa-sukl-rusom-ospravedlnit-galko-zverejnil-niekolko-otazok-pre-sukl/2498986

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: