Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Prezident České lékařské komory: Ministerstvo zdravotnictví zatajuje informace

V minulosti jste kritizoval také vykazování hospitalizovaných pacientů a označil jste jej za polopodvod. Jsou tyto statistiky dezinterpretovány?

Ano, Ústav zdravotnických informací a statistiky vykazuje dvě hodnoty – počet hospitalizovaných s covidem a kolik je z toho pacientů ve vážném stavu. Ovšem vedle toho existuje ještě několik tisíc pacientů, kteří jsou hospitalizovaní kvůli covidu-19, ale už ve statistikách nefigurují. Nejpozději po 20 dnech se pacient stává covid-negativním, zmizí ze statistiky, ale zůstává v nemocnici. Spousta z těch lidí je ve vážném stavu, leží na JIP, dále potřebuje podporu životních funkcí nebo je na kyslíku.

Čísla tedy neodpovídají aktuální situaci v nemocnicích?

Skutečné zatížení nemocnic je mnohem větší, to jsme viděli na podzim, kdy statistiky nejprve ukazovaly, že v nemocnicích je asi osm tisíc pacientů, pak sice číslo kleslo na šest tisíc, ale ve skutečnosti byly v tu chvíli nemocnice více zaplněné než předtím. Pacientů klidně může být ještě o dva až tři tisíce víc. Na začátku února jsem oficiálně požádal ministerstvo zdravotnictví, aby se ve statistikách objevila ještě jedna kategorie – hospitalizovaný kvůli covidu, toho času již neinfekční, abychom viděli skutečnou zátěž nemocnic. Ministerstvo to bohužel odmítá. 

Máte pocit, že ministerstvo zdravotnictví záměrně prezentuje situaci jako méně vážnou, než ve skutečnosti je?

Dlouhodobě upozorňuji také na to, že Ústav zdravotnických informací a statistiky přestal zveřejňovat počty aktuálně nemocných. Také v dobách, kdy se snižoval počet nových případů, byla čísla aktuálních případů stále hrozivá a atakovala hranici 200 tisíc. Nehledě na to, že se karanténa již neukončuje negativním testem, a tak až pět procent lidí muže být stále infekčních. Pořád je tu tendence situaci lakovat na růžovo. Jenže pak se zase nelze divit lidem, když nejsou ochotni respektovat opatření, protože v nich politici vzbuzují pocit, že to zas tak vážné není. To, že se přestanou zveřejňovat údaje, vůbec nepomůže, a lidé začnou mít pocit, že se před nimi něco zatajuje. A ono se zatajuje. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kubek-udelali-jsme-chybu-kde-se-dalo-ministerstvo-zdravotnic/r~bacdc6bc987311ebaedf0cc47ab5f122/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: