Slovania – zopár poznámok k pokriveným reáliám seriálu

Videli sme veľkolepý seriál s veľkou reklamou, ktorá sľubovala silný príbeh, dúfali sme v jeho dokumentárnu hodnotu. Bombastická reklama naozaj vyvolala očakávanie grandiózneho, výnimočného diela. Výnimočné bolo. Vraj s najvyššou cenou doposiaľ. Nevieme zatiaľ, koľko presne stál, prezradili, že to bolo cez 4 mil. eur. Doposiaľ bol najdrahší 11 dielny obľúbený seriál Inšpektor Max, ktorý sa točil 6 rokov a jedna časť trvala 60 minút. Stál 4 177 321 €. Pre porovnanie, 13 dielny seriál s názvom 1890, ktorý mal výbornú sledovanosť, stál 2 015 000 €.

Slovania

Na snímke záber z filmu Slovania

Tvorcovia uviedli príbeh z VII. storočia, z doby prítomnosti Avarov v Pannónii, ktorý sa len hmlisto podobá vtedajšej skutočnosti. Preto po odvysielaní prvej časti začali zdôrazňovať, že sa jedná o historicko fantazijný príbeh. Scenáristi zrejme nemali radi dejepis!. Ak sa na príprave filmu podieľali aj odborníci z historiografie, bolo by správne uviesť ich mená. Hoci – možno boli vypočutí a nerešpektovaní?

Film má rozťahaný, chudobný dej, veľa negatívne pôsobiacich scén v ponurej atmosfére, akoby ľudia pred tisícpäťsto rokmi nepoznali radosť, šťastie, slnečný svit. Vyvoláva to v divákovi pocit beznádeje, skľúčenosti, ba až depresie. Zámerné potláčanie slnečného svitu mi pripadalo ako cenzúra svetla.

V seriáli ma vyrušovalo mnoho konkrétností. Z môjho okolia viem, že to nebolo tým, že sa venujem histórii. Vyrušovalo to aj ľudí, ktorí si sadli k televízorom s očakávaním hodnotného veľkodiela. Žiada sa mi spomenúť tieto momenty:

Slovania či Sloveni?

Názov Slovania história nepozná. Od Solúna, odkiaľ prišli Konštantín s Metodom, cez Srbsko, Macedónsko, Rumunsko, Chorvátsko, Slovinsko poznajú všeobecný názov pre Slovanov a tým sú Sloveni. Toto je skutočný historický názov. Ak žijeme na Slovensku, ženy sú Slovenky, muži sa tiež mali volať Sloveni, nie hanlivo Slováci!

Hradiská Furnau a Veľký Stôl. To prvé s  neslovanským názvom do koncepcie vôbec nepasovalo. Obe hradiská – Furnau, aj Veľký stôl sú porastené stromami. V skutočnosti boli hradiská výšinné, teda na kopcoch, nie ponorené do dolín a neboli zarastené stromami, pretože drevo bolo použité na stavby a na kúrenie. Podstatné pre obyvateľov okrem toho bola stratégia, teda výhľad na blížiace sa nebezpečenstvo.

Tvorcovia kostýmov urobili zo Slovenov úbohých žobrákov, pritom stačilo sa opýtať nejakého historika, etnografa, ktorý by im ukázal, ako má kostým vyzerať. Radúz mal oblečenie hybridu Kelta, Čarad pôsobil ako africký šaman.

Bol tam muž menom Belo a má čierne vlasy. Meno Belo dávali deťom so svetlými vlasmi, svetlou kožou. Bielym.

Akt dospelosti

Postrižiny bol akt, pri ktorom odstrihli detské vlasy nielen chlapcom, ako to je v seriáli, ale aj dievčatám. Akt zahŕňal aj skúšku dospelosti – chlapec musel niečo uloviť, dievča niečo vyhotoviť. Ale postrižiny boli spojené aj s prvou súložou týchto mladých a to pred očami kmeňa. To nie sú výmysly! Ešte pred rokmi sa niečo podobné tradovalo na rumunskej hore Muntele Gaina. Svedectvo o tomto akte píšu arabskí obchodníci prechádzajúci v tej dobe našimi krajinami.

Prekvapovalo ma, že niektorí aktéri – muži – mali oholené hlavy. Pritom aj z Varadínskeho registra, čo je seriózny historický súdny dokument vieme, že oholenie hlavy bol vlastne najnižší trest za krádež. Ak sa zlodej nepolepšil, nasledovalo odrezanie ucha, potom nosa a najhorší trest za krádež bolo odrezanie ruky. Oholenie hlavy bolo teda u Slovanov žijúcich v našom priestore znakom potupy, trestu. Oholené hlavy Radúza, Čarada a ostatných bolo naozaj nenáležité, deformujúce faktografiu.

Vo štvrtom dieli Avari mali mať krátkodobé sídlo pod skalou v lese. Film nerešpektuje overený fakt, že Avari sa vyhýbali lesom a horám. Báli sa lesných duchov a ľudí v nich žijúcich, neboli pripravení na boj z úkrytu.

Kupec Samo, ktorý sa v prvých častiach volal Vlad, mal úplne iný osud. Aj horší žiaci si pamätajú učivo z dejepisu, že Samo bol franský kupec, ktorý prišiel na naše územie aj so svojou družinou. Stal sa vojvodom Slovenov r. 623 a mal 12 žien, dvadsaťdva synov a pätnásť dcér. Pod jeho vedením boli Avari porazení a Samo vládol Slovenom 36 rokov. Autori filmu úplne odignorovali overené dejiny! Nad tým sa pohoršovali aj moji vnuci!

Film nehovorí nič o tom, ako a čím sa živili ľudia, že obrábali polia, piekli chlieb, tkali látky, stavali obydlia a podobne.

Vyznávači ranného kresťanstva

V deviatom dieli je hradisko Veľký Stôl bez stromov. Vyrušilo ma to, akoby som bol zrazu v inom filme, narušilo to kontinuitu prostredia. Na konci tohto dielu hovorí Samo Drahe: „Vy máte Morenu, Svaroga a u nás je syn Boží.“ Draha mu odpovedá: „A vraj my sme čudní!“ Divákovi sa tu podsúva Samo ako kresťan, zvestovateľ. Pritom vieme, že na kostole v obci Boldog pri Senci je hneď niekoľko kamenných dôkazov, že kresťanstvo tu bolo približne už r. 68 n.l. Vieme, že už r. 251 sa synody biskupov zúčastnili biskupi z Agrie – Jágra (Egra), Briggetia (pri Komárne) a zo Subura, teda Zoborského kláštora! Ariánskeho kláštora!

Sloveni okrem vyznávania svojich tradičných Bohov a bôžikov boli aj ariáni, teda vyznávali ranné kresťanstvo 500 rokov pred príchodom Sama na naše územie. Ariánsky katolicizmus nebola žiadne sekta dvadsiatich ľudí, ale naozaj masové spoločenstvo kresťanov v slovanských a gótskych kmeňov, ktoré žili vo vzájomnej symbióze, niekedy i proti sebe bojovali. Kto chce o tom dôkazy, podrobne o tom píšem v knihe Naše dejiny úplne inak, Reppertum a v románe Helena a jej dynastia.

Celé finále s názvom Bitka bolo naivné, rozťahané, vágne. Bitka bola načrtnutá hŕstkou bojovníkov, pritom vieme, že tento stret Slovanov a Avarov bol masový.
Nevedel som sa dočkať konca, aby som to celé mal za sebou. Prinútil som sa sledovať to, lebo moji priatelia boli zvedaví na môj názor. Bol to doslova premárnený čas. Najlepšia na tom filme bola záverečná pieseň Láska neumiera.

Chcieť natočiť niečo veľké, keď už sú teda peniaze, nestačí. Treba ešte aj vedieť, ako. Jojke ďakujem za to, že dala s dobrou vôľou peniaze na natočenie seriálu, ktorý mal byť hodnotný, no tvorcovia stvorili paškvil, na ktorý sa nedá pozerať.

Ak Američania natočia film o Kleopatre a spotvoria históriu, lebo si ju fantazírujú tak, aby to neznalého diváka ohúrilo, tak aspoň dajú filmu umeleckú hodnotu. Ale natočiť film slovanských autorov o samých sebe a zhovädiť sami seba deformovaním dôležitých faktov, s minimálnou umeleckou hodnotou, to je tragédia! Znásobená o to, že tento film je aj ukrajinský a podľa slov tvorcov, má byť ponúknutý aj na svetový trh.

Ak sa použije bombastická reklama na nekvalitný film, divák už ďalšej neuverí. Z môjho okolia sa ľudia vyjadrovali spravidla tak, že im stačil prvý diel a seriál odmietli.

Film neurazil len slovenského diváka, ktorý tuší, že skutočná pravda o dejinách bola iná, ale nedajbože ho ponúkneme Srbom, Macedóncom, či Čechom, či dokonca Rusom, vlastne komukoľvek, zarobíme si na poriadnu hanbu! Tlieskať budú hlavne neprajníci.

Alan Dolog https://www.hlavnespravy.sk/slovania-zopar-poznamok-k-pokrivenym-realiam-serialu-a-co-vlastne-boli-postriziny/2539960

One thought on “Slovania – zopár poznámok k pokriveným reáliám seriálu

  1. Presne tak…Ľudia slnka v temnote a so šamanom … už len hlúposť a tvrdenie, že Samo bol franský kupec je mimo. Slovania, zoskupenia dŕžavy by nikdy nenechali nejakého odkundesa aby ich viedol , keď do dŕžavy vždy vyberali najlepších svojich …

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: