Design a site like this with WordPress.com
Začíname

O cenzúre a kacírstve

Pred viac ako 400 rokmi roku 1615 najala katolícka cirkev jedenásť, expertov ako konzultantov a požiadala ich o revíziu vedeckej práce Mikuláša Koperníka. Kopernik bol samozrejme jedným z prvých vedcov, čo tvrdili, že stredom vesmíru je slnko a nie Zem.

Ale hoci bol vtedy Kopernik už vyše 70 rokov mŕtvy, jeho myšlienky žili ďalej a nepresadzoval ich nikto menší než Galileo. Galileo publikoval svoj vlastný výskum s presvedčivými dôkazmi, že Kopernik má pravdu.

Tento pohľad na vesmír bol v konflikte s učením cirkvi, že stredom vesmíru je Zem. A tak sa Vatikán rozhodol tú záležitosť zveriť panelu expertov, fact checker ‘skúmajúcich, fake news’ (ako naši manipulátori, či inkvizítori).

4. februára 1616 komisia kontroly faktov vydala Rímu konečnú správu: “Zem je jasným stredom vesmíru. A akýkoľvek iný názor zakladá skutkovú podstatu kacírstva. Dospeli k záveru, že heliocentrický názor Koperníka a Galilea je “pomätenou a absurdnou filozofiou a formálne kacírska, keďže výslovne na rade miest protirečí Svätému písmu …”

Hodnotenie týchto kontrolórov faktov (fact checkers) konečne pomohlo Galilea usvedčiť v jeho neskoršom živote z kacírstva, jeho práce boli zakázané, hrozili mu mučením, prinútili ho svoje vedecké závery odvolať a posledných osem rokov života strávil v domácom väzení.
To bol pre človeka, ktorý svetu toľko pomohol, smutný koniec života.

Vatikánski byrokrati sa uchýlili k zákazom prác mnohých ďalších vedcov a filozofov vrátane Voltaira, René Descarta, Jean-Jacquea Rousseaua, Immanuela Kanta a Johna Locka. Vatikán mal asi dobrý pocit, že ich cenzúra a fact-checking, kontrola faktov, je to pravé správňactvo.

Spätne však jasne vieme, že mnohí z tých ľudí, ktorých cenzurovali, boli legitímni vedci, ktorých jediným zločinom bol odlišný názor. Tak veľmi sa to nelíši od légií kontrolórov faktov číhajúcich na dnešnom internete.

Vlani napr. Facebook zakázal kacírske otázky: neutiekol snáď COVID-19 z labáku vo Wuhane? Ich fact-Checker to rozhodol na základe vlastného cenzúrneho listu napísaného zoológom menom Peter Daszak, ktorý tvrdil, že podozrenie na únik z wuhanské labáku je nenávistná reč proti Azijcom.
Daszakovým denným chlebom je ťahať od federálnej vlády granty pre vedecké laboratóriá, z ktorých niektoré Wuhanský inštitút virológia pomáhali financovať.

Daszak bol neskôr tiež do Wuhanského inštitútu virológie vyslaný ako súčasť, fakty vyhľadávajúce misie ‘Svetovej zdravotnej organizácie. Prekvapivo dospel k záveru, že vo Wuhane bolo všetko výborné. Inými slovami chlap, ktorý zodpovedal za financovanie laboratória, z ktorého by COVID-19 mohol uniknúť, bol prezentovaný ako neutrálny nezávislý kontrolór faktov tretej strany.
A ten dostal právomoc rozhodovať, čo smiete na sociálnych médiách hovoriť.

Potom samozrejme prišiel PayPal a Liga proti ohováraniu, ktoré nedávno oznámili založenie svojej vlastnej inkvizície fact Checker, aby rozhodovali o vašej slobode slova na internete, že je príliš “extrémistická” alebo “protivládna”. Tieto podmienky sú samozrejme definované podľa vlastnej ľubovôle kontrolórov faktov. Máš problém so súčasnou vládou? To ťa robí, protivládnym a dostaneš zakázané platformu PayPal používať.

Biely dom, aby nezaostával za súkromným sektorom, už povedal, že vstúpi do partnerstva s technickými mamutmi v novej iniciatíve, ktorá vás povzbudzuje, aby ste vláde hlásili radikálov z radov svojej rodiny a priateľov.

A potom je tu Dávid Mikkelson, zakladateľ webovej stránky Snopes ku, kontrole faktov – vzor pre našich manipulátorov – ktorý nedávno priznal, že sa dopustil plagiátorstva najmenej 54. článkami, čím predviedol, že kmotor kontroly faktov má absolútne nulové etické štandardy.

FactCheck.org na svojej webovej stránke zriadil špeciálny “Projekt COVID-19 / vakcinácia” ku kontrole faktov v tvrdeniach o vakcínach.

Financovanie pre tento projekt prišlo z nadácie založenej Robert Wood Johnson Foundation, keď tento vlastní akcie firmy Johnson & Johnson za miliardy dolárov (aj nadácia podľa toho nesie meno).

A tak sa od FactCheck.org očakáva, že bude skúmať svojho hlavného sponzora. Nie je to snáď prinajmenšom konflikt záujmov?
To mi pripomína článok, ktorý som vlani v lete čítal vo Forbese s názvom – Keď ide o vedu, tak nesmieš robiť svoj vlastný výskum.

Autor tvrdil, že “keď ide o záležitosti ako vakcinácia, klimatické zmeny a nový koronavírus,” tak robiť svoj vlastný výskum “môže byť nebezpečné, deštruktívne a aj smrtonosné.”

V ignorácií je sila!

Ty, poddaný, opusť všetok rozum. Ak budeš myslieť sám, ohrozuješ životy. Ver tomu, čo ti hovoria pokrokové fakty kontrolujúce elity.

Upozorňovanie na konflikty záujmov z teba urobia popierača vedy – kacíra. Skúmanie skutočných motívov zapojených ľudí z teba urobí konšpiračného teoretika.

Ak vidíš, čo sa deje, a kam to smeruje, tak chápeš, prečo je tak dôležité mať Plán B.

http://voltaire.netkosice.sk/ini.html#page2

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: