Vojna, v ktorej pravda nie je poslednou obeťou

Pred dvomi dňami na mňa z internetu vyskočila reklama na bulvárne médium s titulkom: Mikuláš Černák spoza mreží pritvrdil: Ťažký náklad na Reichela a Lučanského

Na článok som klikla, minimálne pre overenie, či nemám déjà vu. Bola som si istá, že niečo podobné som videla pred pár mesiacmi. Dátum zverejnenia článku však bol 13. 10. 2021 o 21:25 hod. Pre pochopenie dôvodu publikovania textu som si našla video, na ktoré sa odvoláva. To má naozaj starší dátum. Déjà vu to teda nebolo.
V titulku videa sa však okrem mien Reichel a Lučanský objavuje aj ďalšie. Zurian.

Keďže niekoľko slovenských médií veľmi aktívne pracuje so známou teóriou nastoľovania agendy (Agenda-setting theory), zaujímalo ma, kto a prečo dáva mediálny priestor odsúdenému niekoľkonásobnému vrahovi. Obzvlášť, ak generál Lučanský, ktorý ho za mreže dostal, už reagovať nemôže.

V posledných mesiacoch sme si s niekoľkými priateľmi novinármi nezávisle od seba všimli zaujímavosť, na ktorú upozornila TV JOJ v súvislosti s obvinením guvernéra NBS. V článku sa o. i. píše:

Prokuratúra o okolnostiach aktuálneho obvinenia neinformuje
Je zaujímavé, že obvinenie top politika a guvernéra Národnej banky Slovenska, čo je nepochybne spoločensky závažná vec, verejnosti nepriniesla samotná špeciálna prokuratúra. Ako prvý o obvinení guvernéra Kažimíra informoval portál aktuality.sk. Prečo o tak závažnom aj významnom rozhodnutí vyšetrovacích orgánov neurobila prokuratúra hoci len krátky brífing pre verejnosť, je skutočnosť hodná zamyslenia.


Možno by na tom, že sa daná inštitúcia na čele s Danielom Lipšicom, rozhodla komunikovať prostredníctvom istého média nebolo nič zvláštne, keby tomu nepredchádzali nasledovné informácie.
Tie boli publikované potom, ako unikol realizačný návrh na piatich ľudí, vrátane Santusovej a Zuriana pre údajné fungovanie zločineckej skupiny na čele s Petrom Koščom – pánom X.
V čase, keď exšéf NAKA poskytol médiám vysvetlenie, ako to s pánom X reálne bolo, Denník N prichádza s ďalším videom. Keďže to z inšpekcie MV nesplnilo účel, špeciálny prokurátor nastoľuje tému na odpútanie pozornosti. Mala ho sledovať tajná služba. (Aj táto informácia sa ukázala ako zavádzajúca.)

15. 9. 2021 HN vyjadrenie B. Zuriana: „Podľa mojich informácií chodil na obedy k Petrovi Koščovi súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic spoločne s dnes už bývalým riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície Bernardom Slobodníkom a budúcim šéfom tajnej služby Vladimírom Pčolinským. U Petra Košča sa Lipšic s týmito osobami stretával s Dušanom Kováčikom. Veď nech povedia títo ľudia, čo Lipšic od Kováčika požadoval.”

O niekoľko dní neskôr, presne 30. 9. 2021 sa z Plus 7 dní dozvedáme:

Košč opisuje, ako Lipšic predostrel vlastné požiadavky. V tom čase bol spolu s Gáborom Grendelom obvinený, že vyzradil bankové operácie Mariana Kočnera. A u Košča na terase vraj žiadal – zrejme ako protislužbu, aby Slobodník zobral vyšetrovateľom Jombikovi a Barochovskému trestný spis týkajúci sa tejto veci. Špeciálny prokurátor Kováčik mal zase na Lipšicovu žiadosť „odstaviť“ prokurátorku Trstenskú.
Druhé stretnutie sa uskutočnilo o pár týždňov na rovnakom mieste a v rovnakom zložení – teda prítomní boli Košč, Lipšic, Pčolinský, Slobodník a Kováčik. Vtedajší špeciálny prokurátor na ňom ubezpečoval, že sa Kočnerova situácia zmení a veci budú vyšetrené. Lipšic „uviedol, že médiá, na ktoré má dosah, už nebudú tak ostro útočiť na Kováčika“. Košč pri tom konštatuje, že sa tak „aj skutočne stalo“ a ako dôkaz predložil Generálnej prokuratúre SR analýzu textov o Kováčikovi v Aktualitách a Denníku N pred spomínanými stretnutiami s Lipšicom a po nich.


Ktoré médiá hrajú mediálnu hru s „lídrom“ slušného Slovenska a na ktoré má „dosah“, už mnohí vidíme. Vráťme sa ale späť k článku, spomínanému v úvode.


O majiteľovi Nového času Antonovi Siekelovi vieme, že aj dnes vedie národnú športovú organizáciu Slovenský olympijský a športový výbor. Z médií sa o ňom možno dozvedieť aj to, že „finančníci sa stali známi najmä kvôli boju s firmou Cassovia Invest o získanie kontrolného balíka akcií v privatizačných fondoch založených Slovenskou sporiteľňou a VSŽ. „Kupónová privatizácia neprebehla férovo, keďže bola nelogicky nastavená. Ku mne bola veľmi štedrá, lebo sme vedeli využiť nejasnú legislatívu lepšie, ako to mohli urobiť drobní investori,“ povedal Siekel.“

Čo ma však v danom kontexte zaujalo najviac, je rozhovor z roku 2012 v HN:
Okrem toho vám patrí aj najväčšia stávková kancelária v Rumunsku. Z čoho máte vyššie príjmy – z hotelierstva v Ázii či zo stávkových kancelárií na Balkáne?
Lepší profit je zo stávok ako z hotelov v Ázii. V Rumunsku sme najväčšia spoločnosť tohto typu a je to moja najlepšie fungujúca firma na Balkáne. S týmto stávkovým biznisom je dosť roboty najmä po tom, čo sme od Penty kúpili aj pobočku kancelárie Fortuna v Chorvátsku. Nie sme tam zatiaľ jednotka na trhu tak ako v Rumunsku, ale som presvedčený, že to bola dobrá investícia.


Vyrušuje ma na tom najmä fakt, že najznámejší „kajúcnik“ Boris Beňa, ktorý krivo obvinil už niekoľko ľudí, pôsobil ako policajný pridelenec práve v Rumunsku. Už vtedy sa medzi novinármi na Strednom Slovensku, kde Beňa žil a pôsobil, hovorilo o jeho zvláštnych aktivitách v súvislosti s istým slovenským finančníkom pôsobiacim na rumunskom trhu, ktorému mal vďaka diplomatickému pasu „pomáhať s rôznymi cezhraničnými aktivitami“. https://karlikova.blog.pravda.sk/2021/10/15/vojna-v-ktorej-pravda-nie-je-poslednou-obetou/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: