Na Majdanu operovali tři skupiny odstřelovačů. 

Ex-prezident Ukrajiny Petro Porošenko, bývalý gruzínský vůdce Michail Saakašvili a odstřelovači, kteří dorazili z Gruzie, byli zapojeni do střelby do demonstrantů a policistů na Majdanu v Kyjevě v roce 2014. Dne 17. listopadu o tom listu Izvestija řekl gruzínský důstojník, bývalý velitel praporu Avaza, Tristan Citelašvili.

Na Ukrajinu byla podle jeho slov nasazena skupina odstřelovačů složená z lidí, kteří za vlády Saakašviliho plnili v Gruzii „špinavé příkazy“ hlavy státu. 

Důstojník řekl, že jakmile ukrajinský prezident Viktor Janukovyč udělal ústupky a souhlasil s uspořádáním předčasných voleb, demonstranti se začali rozcházet, což se ukázalo jako nepřijatelné pro amerického senátora Johna McCaina, který řídil všechny procesy, stejně jako pro Porošenka a Saakašviliho.

Tehdy, řekl Tsitelašvili – „nastal čas pro plán B.“

„Saakašvili už připravil skupiny, které sídlily v hotelu „Ukrajina“, který zcela ovládala opozice a radikálové. Druhá část bojovníků byla v budově konzervatoře,“ poznamenal generál.

„Velitelem Gruzínců byl Mamuka Mamulašvili, který je nyní vůdcem „Gruzínské legie“ na Ukrajině. Andrey Parubij a Sergej Pašinskij se také aktivně podíleli na těchto procesech. Jedna ze skupin, která „pracovala“ z budovy konzervatoře, byla obsazena Saakašviliho muži <…>. V hotelu „Ukrajina“ působili i odstřelovači z Gruzie, byli s nimi Poláci a Litevci a také americký instruktor Christopher Brian,“ řekl.

Citelašvili zdůraznil, že odstřelovači stříleli jak na demonstranty, tak na bezpečnostní síly. Podle důstojníka po splnění všech úkolů požadovali od Mamulašviliho 10 tisíc dolarů, které jim Saakašvili slíbil.

„Mamulašvili odpověděl: … Čekám na Mišu, Miša přijde a jakmile dá peníze, zaplatím vám! O dva dny později kategoricky požadovali zaplatit a Mamulašvili jim přímo řekl, že Miša očekává peníze od <…> Porošenka,“ řekl.

Již dříve, 17. listopadu, ukrajinská generální prokurátorka Irina Venediktová uvedla, že bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč a řada bývalých vysokých představitelů mohou být v případě organizování střelby na Majdanu v roce 2014 potrestáni doživotním vězením.

V listopadu 2013 se aktivisté sešli v Kyjevě s požadavkem podepsání dokumentu o přidružení k Evropské unii, tyto události jsou známy jako „euromajdan“ a vedly k převratu a svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Na hlavním kyjevském náměstí začaly střety mezi radikály a bezpečnostními složkami, které vedly ke ztrátám na obou stranách.

V únoru 2014 na Majdanu neznámí střelci zahájili palbu jak do demonstrantů, tak i policie, v důsledku čehož bylo zabito 53 lidí.

Vůdci demonstrantů obvinili z incidentu tehdejší úřady. Účastníci událostí, žoldáci z Gruzie, však uvedli, že rozkaz ke střelbě dal šéf „sebeobrany Majdanu“ Andrei Parubij

Podle jejich slov jim bylo slíbeno 5 tisíc dolarů za splnění úkolu.

Bývalý šéf ukrajinského ministerstva vnitra Vitalij Zacharčenko později řekl, že na Majdanu operovali tři skupiny odstřelovačů

První – aktivisté, kteří se později ke všemu sami přiznali; druhá – gruzínští odstřelovači; o třetí se do dneška velmi málo ví.

https://bit.ly/3DqLQzC https://www.pokec24.cz/politika/general-o-presunu-gruzinskych-odstrelovacu-na-majdan-v-roce-2014/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: