Vučić obvinil Rockefellerov fond zo sponzorovania protestov v Srbsku

Srbský prezident Alexander Vučič obvinil Rockefellerov fond zo sponzorovania protivládnych protestov v Srbsku s cieľom zmeny terajšej vlády v krajine. Veľvyslanectvá USA, Veľkej Británie a Nemecka popreli vo včerajšom oficiálnom vyhlásení predpoklad o podpore masových protestov ekologických aktivistov v Srbsku

Premiérka Anna Brnabićová predtým oznámila, že sa neziskové organizácie a západné fondy zaktivizovali v krajine počas posledného roku a pol, a že financujú ekologické organizácie a protesty. Predsedníčka vlády uviedla ako príklad Rockefellerov fond, USAID, fondy Otvorenej spoločnosti a tiež britské a nemecké organizácie.

Na začiatku januára Vučić vyhlásil, že masové ekologické protesty v krajine sprevádzané blokádou ciest a incidenty, sú sponzorované západnými organizáciami vrátane neziskovej organizácie Nemecký Marshallov fond USA v záujme jeho politických odporcov.

„Rockefeller (Rockefellerov fond, pozn. red.) hovorí, keď dáva peniaze Savu Manojlovićovi (jeden z vodcov protestov, pozn. red.), že je to na spoločnú činnosť. Považujem vás za idiotov, chcú zabiť dve muchy jednou ranou, značne ovplyvniť a prispieť k zvrhnutiu vlády v Srbsku a na druhej strane majú vlastné obchodné záujmy,“ vyhlásil srbský prezident v prenose TV Pink.

Srbská premiérka predtým vyhlásila, že vláda úradne odmietla projekt s austrálsko-britským koncernom Rio Tinto na ťažbu lítia na severozápade krajiny. Práve tieto plány vyvolali masové ekologické protesty.

Srbská vláda predtým neraz informovala, že povolí Rio Tinto ťažbu v ložiskách lítia iba po referende. Ložisko minerálu jadarit (sodno-litný vodný borosilikát) objavili v okolí rieky Jadar pri meste Loznica v západnom Srbsku v roku 2004, v roku 2006 minerál pomenovali po rieke. Podľa odhadov odborníkov môže toto ložisko obsahovať na 10 % všetkých preskúmaných zásob lítia na svete.

Jedna z najväčších nadnárodných ťažobných spoločností Rio Tinto, ktorej geológovia objavili dané ložisko, v júli oznámila, že plánuje investovať 2,4 miliardy dolárov do ťažby jadaritu a výroby z neho lítia. https://www.hlavnespravy.sk/povazujem-vas-za-idiotov-vucic-obvinil-rockefellerov-fond-zo-sponzorovania-protestov-v-srbsku/2836756

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: