Ak používate FB, tak podporujete USA

Príspevok na facebookovej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR zo dňa 3. 2. 2022 prerazil ďalšie argumentačné dno, ktoré som si nikdy nemyslel, že sa dá preraziť. V skratke napísali: ak používate FB, tak podporujete USA. S ironickým dovetkom, že všetci ľudia, ktorí nesúhlasia s politikou USA by sa mali odpojiť od facebooku. Ak používam niečo americké, tak podľa nich nemám morálne právo kritizovať vládu USA, ani žiadne jej kroky, či už v oblasti ľudských práv, zahraničnej politiky, environmentálnej politiky a pod.

Skúsme byť konzistentní a prijať argumentačnú logiku intelektuálnych titánov, ktorí píšu takéto statusy v mene slovenskej polície na FB. Koniec koncov, keďže som kritik kapitalizmu, stretávam sa s takýmto argumentačným postupom často: kritizuješ kapitalizmus, ale statusy píšeš na smartfone, vyrobenom nadnárodnými korporáciami; používaš počítač, ktorý vyrobili kapitalistické spoločnosti; kritizuješ globalizmus, ale japonské sushi Ti chutí atď.

Ak máme ísť cestou tejto logiky, nie je ťažké dokázať, že omnoho väčšími pokrytcami sú ľudia, ktorí kritizujú Rusko alebo Čínu.

Zoberme si taký ruský plyn, ktorý využívajú nielen naše domácnosti, ale aj veľké podniky – všetkých kritikov Ruska poprosím, nech ho prestanú používať, alebo nech súhlasia s Rusmi úplne vo všetkom! Používate spotrebiče, hračky, oblečenie alebo nejaké iné výrobky made in China? Prosím vás, okamžite ich prestaňte používať, pretože tým podporujete Čínsku ľudovú republiku. Vyhoďte z okien všetky chladničky, vymontujte si z áut všetky súčiastky, rozbite všetky plastové predmety, vyhádžte deťom ich hračky, vybite si okná na bytoch a domoch. Alebo si to ponechajte, ale odteraz budete bezvýhradne súhlasiť so všetkým, čo Čínska ľudová republika vykoná!

Prečo facebook Polície SR nedá výzvu ľuďom, ktorí jedia čokoládu a banány: „vážení konzumenti čokolády a banánov, vašimi aktivitami podporujete autokratické režimy v Afrike a Strednej Amerike, prosím, prestaňte jesť tieto potraviny“. Prečo facebook Polície SR nedá výzvu ľuďom, aby prestali tankovať americký benzín a obliekať sa do značkového oblečenia nadnárodných korporácií? „Vážení spoluobčania, prestaňte podporovať ropné monarchie, ktoré porušujú ľudské práva a autokratické režimy, ktoré zneužívajú lacnú pracovnú silu žien a detí v Bangladéši?

Takýto typ logiky môžeme potiahnuť ešte viac ad absurdum. Prečo Polícia SR nevaruje občanov, ktorí používajú liečivá vyrobené nemeckou firmou Bayer napríklad takýmto varovaním: „vedeli ste, že táto firma sa kedysi volala I. G. Farben a vyrábala jedovatý plyn do koncentračných táborov, ktorým zabíjala státisíce ľudí? Viete, že množstvo z koncentračných táborov aj priamo prevádzkovala? Prestaňte používať lieky od firmy Bayer! To isté platí aj o značkách automobilov BMW, Audi, alebo o firme Hugo Boss – vážení občania, prestaňte prosím vás podporovať zhubnú ideológiu!“

Obdobný typ takejto absurdnej argumentácie môžeme sledovať aj v oblasti politiky. Keď bývalý podpredseda parlamentu Juraj Šeliga vyčítal generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, že sa zúčastnil osláv 300. založenia ruskej prokuratúry, tak podľa vlastnej logiky by pán Šeliga už nikdy nemal navštíviť žiadnu americkú ambasádu, ani sa stretnúť so žiadnymi predstaviteľmi americkej vlády – bola to totiž americká vláda a americký ľud, kto systematicky utlačoval a vyhubil milióny Indiánov v priebehu posledných troch storočí! Pánovi Šeligovi by som odporúčal, aby rovnako vehementne kritizoval aj návštevu pani prezidentky Zuzany Čaputovej v arabských monarchiách, kde ženy nedisponujú ani základnými ľudskými právami a kde fakticky neexistuje inštitút demokratických zastupiteľských volieb. Šeliga by mal zvážiť aj návštevu kostola a tiež by nemal oslavovať Vianoce ako kresťanský sviatok – bola to totiž kresťanská cirkev, ktorá upaľovala nevinné ženy ako čarodejnice, ktorá šírila vieru nanajvýš nedemokratickým spôsobom, „ohňom a mečom“, a ktorá dodnes zneužíva malé deti!

Určite všetci vidíte, aký príšerný nezmysel je argumentovať takýmto spôsobom. Nie preto, že by sa za našimi každodennými aktivitami neskrývali vážne morálne problémy a dilemy – tie tam naozaj sú a kto sa rozhodne ich skúmať, zistí, že žije v úplne inom svete, než aký si vykonštruovali masové médiá a ľudia odtrhnutí od reality. Aj keď si uvedomíme nespravodlivosť a prehnitosť nášho systému a inštitúcií, ktoré nás ovplyvňujú v každodennom živote, ako rádoví a obyčajní používatelia sociálnych sietí alebo konzumenti kapitalistických výrobkov máme len minimálny dosah na ich transformáciu. Pokiaľ sa nedokážeme zjednotiť v spoločnom boji proti globálnemu kapitalizmu, sme jednoducho odsúdení žiť v ňom a bojovať proti nemu jeho vlastnými nástrojmi.

To, že sa polícia SR prejavuje na sociálnych sieťach takýmito primitívnymi prejavmi a argumentáciou subkrčmového typu určite zahanbuje nejedného poctivého policajta, ktorý sa rozhodol celou svojou dušou slúžiť spravodlivosti. Avšak čo je omnoho horšie je to, že takýmito statusmi sa polícia SR vedome snaží morálne zdôvodňovať prítomnosť americkej armády na území SR a stáva sa pritom hlásnou trúbou americkej vojnovej propagandy. Vážení spoluobčania, naša spoločnosť potrebuje systémovú zmenu. Vystriedať netreba len jednoduchých propagandistov, ktorí spravujú masovo-komunikačné kanály verejných inštitúcií, ale aj politikov, ktorí svojim kanalizačným prejavom a zvrátenou logikou slúžia tým najšpinavším a najodpornejším záujmom amerického vojensko-bezpečnostného priemyslu. https://erikmikletic.blog.pravda.sk/2022/02/05/policia-sr-v-sluzbach-americkej-propagandy/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: