Rusko uznalo Doneckú a Luhanskú republiku ako samostatné štáty

Pred malou chvíľou podpísali predstavitelia DPR, LPR a Ruska dohody o priateľstve, spolupráci a asistencii. Rusko vyzvalo Ukrajinu, aby ukončila vojnu na územiach DPR a LPR, inak bude čeliť konzekvenciám. Sýria ako prvá uzná po Rusku DPR a LPR. Pridávať sa budú zajtra ďalšie štáty. Európska komisa sa už vyjadrila, že uznanie LPR a DPR je porušením medzinárodného práva. Keďže ide o situáciu podobnú ako pred časom v Kosove, na Slovensku očakávame pomerne svižné komparatívne vyjadrenie pánov Dzurindu (pôvodcu pojmu humanitárne bombardovanie) a Mikloša, pomajdanového poradcu na Ukrajine. Zajtra očakávame uznanie DPR a LPR od Venezuely, Kuby a pridá sa aj Nikaragua.

Zelenskij práve dotelefonoval s Bidenom. Briti po pani Trussovej odkazujú, že Rusko porušilo Minské dohody. Kde boli Briti doteraz, keď sa Rusi domáhali ich dodržiavania? Pani Trussová asi zrejme stále netuší, prečo nedostala pri poslednej návšteve možnosť parkovania pred budovou Ministerstva zahraničných vecí Ruska.

Duma schváli rozhodnutie prezidenta Ruska zajtra.

Lotyšsko požiadalo o EÚ ako prvé o uvalenie sankcií na Rusko. Srbský prezident sa vyjadril, že uznanie LPR a DPR zmenilo svetový poriadok. Podľa jeho slov uznanie podporuje 85 percent Srbov.

Putin sa okrem iného vyjadril pomerne podrobne k histórii Ukrajiny, uviedol jasne, že NATO nie je obranným zoskupením a jej jediným nepriateľom je a bolo Rusko. Vyjadril sa, že Ukrajina je aktuálne kolóniou Západu s bábkami vo vláde. Ukrajina dostala od Ruska pomoc v hodnote 250 miliárd dolárov, napriek tomu Putin hovoril o vydieraní ukrajinskou štátnou mocou ohľadne dodávok plynu a o jeho bohapustom kradnutí.

Obvinil Západ z podpory nacionalistických a fašistických nálad na Ukrajine. Ukrajinu po prevrate podporovanom Američanmi ovládla korupcia nevídaných rozmerov. Za nárast korupcie a jej reguláciu obvinil priamo americké veľvyslanectvo. Na Ukrajine sa podľa jeho slov aktívne podporovalo potláčanie ruského jazyka.

Putin sa vyjadril, že potrestá zločiny ukrajinského režimu páchané od roku 2014, napríklad upálenie ľudí v Odesse. Označil ambasádu SŠA ako tých, ktorí zorganizovali a financovali Majdan, spolu s uvedením výšky finančnej pomoci zo Západu (1 milión dolárov denne). Odvtedy sa ceny vody zvýšili trojnásobne, ceny elektriny násobne, ceny plynu šli hore rádovo. Mnoho ľudí bolo uvrhnutých na hranicu chudoby.

Rusko urobilo podľa jeho slov všetko, aby Ukrajina dodržala Minské dohody, čo sa nepodarilo.

Šéf NATO Jens Stoltenberg odsúdil uznanie LPR a DPR. Situáciu zajtra vyrieši vyhlásenie Olafa Scholza. Ide totiž hlavne o plynovod Nordstream 2. Ak sa Nemci zajtra elegantne dištancujú, možno očakávať koordinovaný spoločný tlak SŠA a orgánov EÚ na práve na Nemecko a jeho ekonomické záujmy. Nemci môžu prvýkrát po druhej svetovej vojne povedať oslobodzujúce NIE.

Čo-to nám napovie postoj Číny, Indie a veľkých juhoamerických štátov. Tento deň sa do histórie zapíše pravdepodobne ako deň, kedy svetová hegemónia SŠA nadobro skončila.

A ako sa hovorí, „krysy“ začnú pomaly opúšťať potápajúce sa lode. Niečo na štýl záveru českého filmového hitu Pyšná princezná. Kazisvet sa nezmôže ani na vytiahnutie hrdzavého meča. Biden sa totiž okolo pol desiatej zmohol iba na uvalenie sankcií v oblasti obchodu a investícii na novouznané DPR a LPR.

Žijeme zmenu. Vitajte v novom svete. Vitajte vo svete, kde slovo vojna stráca svoj význam. https://akw.sk/zahranicne-spravy/rusko-uznalo-donecku-a-luhansku-republiku-ako-samostatne-staty/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: