Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Expanzia Slovanov na západ

Německo nezvládá příliv ukrajinských uprchlíků. Aby se předešlo chaosu, musela vláda urychleně zavést jejich registraci a uzavřít přístup do země osobám, které ve skutečnosti uprchlíky nejsou. Předseda regionální skupiny CSU Alexander Dobrindt dnes požadoval, aby registrace byla organizována na státní úrovni a nebyla ponechána na dobrovolnících.
Parlamentní výkonný ředitel parlamentní skupiny UNIE Torsten Frei (CDU) zase vyzval federální ministerstvo vnitra, aby situaci s uprchlíky monitorovalo a koordinovalo. Poznamenal, že je nezodpovědné očekávat, že se země, obce a humanitární organizace dokážou se situací nějak vyrovnat. Místní úřady se již nyní potýkají s obrovskými problémy, mimo jiné v oblasti zdravotní péče nebo školní docházky dětí.
Německé vydání upřesňuje, že do Německa přijíždí každý den asi 12 000 uprchlíků. Podle posledních údajů ministerstva už do země dorazilo celkem 159 772 lidí.
Již dříve se Německo obrátilo na Polsko s žádostí o pozastavení odjezdu vlaků s uprchlíky z Ukrajiny. Oznámil to 14. března náměstek ministra vnitra Polska Pavel Shefernaker ve vysílání jedné z televizních stanic. Náměstek ministra poznamenal, že evropský kontinent neočekával tak velký počet emigrantů a nebyl na to připraven.
https://rusvesna.su/news/1647364911

Väčšina Slovanov ani netuší akí mocní sme bývali v dobe expanzie. Jeden arabský cestovateľ raz (5/6. st.) napísal:

„Slovania sú najmocnejší národ. Keby sa spojili, nebolo by na Zemi sily, ktorá by ich zastavila“.

Dôvodom expanzie bol pravdepodobne nedostatok životného priestoru v pravlasti. Otázkou však zostáva ako národ obývajúci tak malé územie dokázal v tak krátkom čase (cca 200 r.) obsadiť skoro tretinu Európy.

https://sk.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1d_nemeck%C3%BDch_rytierov#Presun_R%C3%A1du_nemeck%C3%BDch_rytierov_do_Pruska_a_kri%C5%BEiacke_v%C3%BDpravy_proti_pobaltsk%C3%BDm_Prusom_a_Litovcom

Expanzia Slovanov sa začala asi v 5. storočí. Najstaršia správa o útokoch Slovanov pochádza z roku 493 z Byzancie. Slovania boli vyzbrojení väčšinou len kopijami. Používali aj krátke luky s otrávenými šípmi a sekery. Neradi bojovali na otvorenom priestranstve a nepoznali žiadne formácie. Napriek tomu dobyli územia na Balkáne, a to museli bojovať s perfektne vycvičenou a vyzbrojenou byzantskou armádou. Slovania nebrali zajatcov, domáce obyvateľstvo zabíjali neuveriteľne krutými spôsobmi. Narážali ich na koly, ubíjali ich na smrť alebo ich nahnali do domov a za živa upálili. V 7. st. už sídlili na obrovskom území. Zo západu ohraničenom riekami Labe, prameňom Mohanu až po Jadranské more. Na juhu osídlili celý Balkán a Peloponéz. Dostali sa až do Benátok. Osídľovali Egejské Ostrovy a Krétu. Ich osady boli aj v Malej Ázii. V Byzancii sa hovorilo dvoma jazykmi – gréckym a slovanským. Do Malej Ázie ich presídlil cisár Justinián ako ochranu proti Arabom v roku 686.

Slovania boli veľmi obávaní bojovníci. Boj proti nim bol ťažký, keďže nepoužívali stratégie, na ktoré bol civilizovaný svet zvyknutý a navyše nemali centrálne vedenie. O boji a mieri sa rozhodovalo na kmeňových radách. Vedeli sa dobre maskovať a využívali terénne výhody.(Pseudo-) Mauríkios (6/7 st.) dokonca o nich napísal, že sa schovávajú vo vode tak, že dýchajú cez dlhú dutú trstinu, zatiaľ čo ležia na dne. Nikto nedokázal prekonávať vodné toky tak ako oni. Do svojich vojsk ich najímali ako žoldnierov aj Byzantínci, aj Arabi. Arabi výraz Slovan (Saqaliba – z gréckeho sclavoi) používali na všetky etniká žijúce v okolí Slovanov (Nemci, Balti, Bulhari…) Slovania sa ako otroci dostali aj do Španielska. Z otrokov sa rýchlo vypracovali na elitné oddiely arabských vládcov ako v Španielsku tak aj u umajjovských kalifov. Pretože väčšina bielych otrokov boli Slovania, všetkým bielym otrokom sa tak začalo hovoriť. Toto prešlo aj do európskych jazykov ktoré boli v kontakte s arabským Španielskom: anglicky- slave, nemecky-Sklave, francúzsky- esclave. Na severe a východe sa Slovania šírili ďalej, až zabrali svoje dnešné územia. Za zmienku stojí ešte, že aj v Škandinávii sa našli slovanské stavby na juhozápade Švédska.

https://cestovanie.pravda.sk/exotika/clanok/424774-slovanske-hradisko-v-afrike-poliaci-patraju-po-starovekom-tajomstve/

Kde Slovania nemali nad pôvodným obyvateľstvom prevahu, boli postupne asimilovaní. V Rumunsku dochádza k romanizácii Slovanov od Dákov na začiatku druhého tisícročia. Ďalej boli Slovania pohltení v Grécku, Anatólii, Albánsku, Bavorsku… Inde postupom času Slovania svoje územia stratili a boli asimilovaní dobyvateľmi (Polabie, Pobaltie, Rakúsko) v stredoveku od 12. st. http://www.pramen.info/c/522/expanzia-slovanov.htm

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: