Zakarpatští Maďaři a Zakarpatští Rusíni

16.03.2022 – 07:53

Ukrajina padla: Zakarpatští Rusíni se obrátili přímo na Putina (VIDEO)

Západní Ukrajina v její současné podobě je navržena k likvidaci.

Procesy destrukce státu se na Ukrajině stávají nezvratnými: Donbas je uznán, seskupení ozbrojených sil Ukrajiny v DLR a LLR je metodicky ničeno, což připravuje Kyjev o hlavní část armády, nad městy na jihu se vyvěšuje se ruská vlajka a nyní se vůdce Zakarpatských Rusínů obrátil přímo na prezidenta Putina s žádostí o likvidaci západní Ukrajiny.

Široká veřejnost poznala jméno Petera Getska už v roce 2014, kdy podobné prohlášení pronesl během ruského jara. Za to byl celých těch osm let  kyjevským režimem pronásledován.

Dnes opět oslovuje Rusko a jeho vůdce. „Rusvesna“ uvádí text jeho výzvy v plném znění:

“Milý Vladimíre Vladimiroviči.

Píši vám jménem vůdce (od roku 2014) rusinismu.

Rusíni jako nikdo jiný trpěli genocidou, počínaje masovým rakousko-uherským obdobím 1914 – 1918, kdy bylo v koncentračních táborech Terezín a Talerhof umučeno více než 120 tisíc Rusínů.

Neméně byli Rusíni vystaveni pronásledování pro pravoslavnou víru. Vzpomeňme jenom Sziget-Maramorošský proces z roku 1914, poznamenaný pronásledováním Rusínů za jejich pravoslavnou víru.

V roce 1946 se ze všech Rusínů přes noc stali Ukrajinci. Všechny školy s rusínským vyučovacím jazykem byly převedeny na ukrajinský vyučovací jazyk.

V roce 2008 se na Ukrajině konal hromadný protirusínský proces v trestní věci č. 499 za legitimní požadavek Rusínů na realizaci výsledků Zakarpatského regionálního referenda z 1. prosince 1991, ve kterém 78 % Zakarpatců hlasovalo pro „samostatné území, které není součástí žádného jiného územního celku”.

To, co začalo na Ukrajině na Majdanu v roce 2013, začalo pro Rusíny v srpnu 2008. Rusíni vypili kalich rozsáhlé, staletí staré genocidy a pronásledování za svou víru, za svůj jazyk, za svou sebeidentifikaci, za svou vůli v referendu.

V roce 1996 přijala Ukrajina státní plán na řešení problému Ukrajinců Rusínů a vlastně v 10 bodech státní plán ničení Rusínů.

Ale Rusíni jsou naživu a stojí pevně na své zemi, obdařeni právy a tituly, podle Saint-Germainské smlouvy z roku 1919. Území Rusínů na jih od Karpat uznává 57 států světa, včetně všech zemí Velké dohody.

Situace kolem Ukrajiny se blíží rozuzlení. Na tom, jak se vyřeší, bude do značné míry záviset další osud samotné Ruské federace.

Rusíni oficiálně podpořili postoj ruského vedení k Ukrajině.

V kontextu donucení Ukrajiny k míru a federalizaci zemí navrhujeme přeměnit západní Ukrajinu na Karpatskou Rus na základě práv, mandátů a titulů Rusínů.

Pokud západní Ukrajina zůstane v podobě, ve které je nyní, pak je otázkou:

– strategie národní bezpečnosti Ruské federace;

– rusofobie;

– odstranění zdroje mezinárodního terorismu;

– debanderizace, denacifikace;

– bašta na západě Ruska, kterou je více než 1200 let.

Doufáme, že řešení těchto otázek prostřednictvím Karpatské Rusi organicky zapadne do Národní bezpečnostní strategie Ruské federace.

Předseda MC “Matitsa Rusinov”

P. I. Getsko.

https://rusvesna.su/news/1647348538

16.03.2022 – 09:34

Začátek konce Ukrajiny: Zakarpatští Maďaři se obrátili na Budapešť

Referendum je již naplánováno. Etničtí Maďaři ze západní Ukrajiny nastolili otázku připojení k Maďarsku.

V řadě příhraničních regionů stále ještě Zakarpatské oblasti, kde žije většina Maďarů, už plánují uspořádání referenda o odtržení od Ukrajiny. V okrese Beregovskij se již formuje organizační výbor pro přípravu referenda.

14. března se navíc etničtí Maďaři obrátili přímo na maďarského premiéra Viktora Orbána:

„Ukrajinské úřady nadále provádějí politiku genocidy a útlaku našeho lidu v Zakarpatské oblasti. Je nám zcela zřejmé, že ukrajinské úřady preferují rozmary a zájmy neonacistů a pravicových radikálů, kteří dlouhodobě omezují naše práva a ponižují důstojnost Velkého Maďarska a jeho občanů.

Akty genocidy odhalené při útocích na nás, etnické Maďary, kteří se snaží bránit svá národní práva, při ničení našich historických a kulturních památných míst, nezákonném zadržování maďarských aktivistů ve věznicích, zůstávají bez reakce ze strany prezidenta Zelenského a ukrajinského práva.

Jsme pronásledováni za nesouhlas jen proto, že máme jinou kulturu a mluvíme jiným jazykem. Zákony v tomto státě nezaručují dodržování našich práv a svobod.

Dnešní procesy jsou nevratné a bude to stále horší a horší. Chápeme, že úřady Ukrajiny a pravicoví radikálové půjdou celou cestu a udělají vše pro to, aby prolili naši krev a vyhnali nás ze zemí našich předků.

V podmínkách nestabilní situace na Ukrajině nebude odpuštěn náš blízký vztah k historické vlasti a proti kruté politice ukrajinských úřadů. Ani staří, ani ženy, ani děti nebudou ušetřeni.

Dnes je pro nás důležité zajistit ochranu Maďarů a dalších národnostních menšin žijících na Ukrajině před násilím a ponižováním.

Při této příležitosti Vás, vážený pane Orbane, žádáme, abyste jako garant bezpečnosti využil všech existujících možností k zajištění fyzické ochrany maďarských občanů žijících mimo ni! Doufáme ve znovusjednocení s historickou vlastí, která nám umožní žít v míru, prosperovat a nebát se o naše děti a naši budoucnost!”

Jak Rusvesna opakovaně uvedla, oficiální Budapešť odmítla dodat Ukrajině jakékoli zbraně a také odmítla odsoudit ruskou speciální operaci na Ukrajině.

Maďarsko se po mnoho let aktivně podílelo na osudu etnických Maďarů na Zakarpatí: podle různých zdrojů má v současnosti maďarské pasy 50 000 až 100 000 Ukrajinců. V regionu jsou školy s maďarským vyučovacím jazykem, někteří Ukrajinci pracují v maďarských podnicích, mají zjednodušený režim pro překračování hranic.

Připomeňme, že Maďarsko, zastoupené ministrem zahraničí Peterem Szijjártó, se od roku 2014 opakovaně postavilo proti vynucené ukrajinizaci prováděné kyjevským režimem.

https://rusvesna.su/news/1647412486

Co se děje na Ukrajině 20

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: