Tlačová konferencia hovorcu ministerstva zahraničných vecí Číny Čao Li-ťiena

Prepis dôležitej tlačovej konferencie, aby sme poznali aj stanoviská Číny.

Čínska televízia CCTV – hlavná čínska TV stanica: Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Price uviedol, že americká strana vyjadrila znepokojenie nad ruským útokom na ukrajinskú infraštruktúru a nad následnými civilnými obeťami. Čínska strana však svoje stanovisko jasne nevyjadrila. Ako sa vnímate kritiku čínskej strany zvonku?

Čao Li-ťien: Ľudský život je vzácny. Vždy je smutné a poľutovaniahodné, keď sú civilné obete spôsobené akýmikoľvek okolnosťami. Čína vždy vyzývala na vynaloženie všetkého úsilia, aby sa zabránilo civilným obetiam. Ako si všetci pamätáme, v marci 1999 NATO pod vedením USA bezohľadne uskutočnilo 78 dní nepretržitého bombardovania SFRJ bez povolenia Bezpečnostnej rady. Pri bombardovaní zahynulo najmenej 2 500 nevinných civilistov a približne 10 000 bolo zranených, väčšinou civilistov. Za posledných 20 rokov Spojené štáty podnikli desiatky tisíc leteckých útokov v Sýrii, Iraku, Afganistane, Somálsku a inde, pričom zahynulo najmenej 22 000 a možno až 48 000 nevinných civilistov. Hoci USA majú obavy o obyvateľov Ukrajiny, nemali by najprv vyjadriť svoje obavy aj o civilné obete týchto spomínaných vojenských operácií?

Čína vždy zastávala objektívny a nestranný postoj k otázke Ukrajiny. Od vypuknutia konfliktu sa Čína snaží presvedčiť o mieri a podporiť rozhovory praktickými činmi. Nestranný postoj a konštruktívne úsilie Číny sú všetkým zrejmé a získali si pochopenie a podporu medzinárodného spoločenstva, najmä rozvojových krajín vo všeobecnosti.

Čína poskytla ukrajinskej strane naliehavo potrebné humanitárne zásoby, ako sú potraviny, sušené mlieko pre deti, spacie vaky, prikrývky a rohože odolné voči vlhkosti. Dňa 16. marca americká strana oznámila ďalších 800 miliónov dolárov na zbrojnú pomoc Ukrajine, čím sa celková suma americkej zbrojnej pomoci Ukrajine len tento týždeň zvýšila na 1 miliardu dolárov. Prečítam vám zoznam, ktorý spomenul aj hovorca ministerstva zahraničných vecí USA pán Price.

Medzi najnovšie zbrane a vybavenie, ktoré USA poskytli Ukrajine, patrí 800 systémov protivzdušnej obrany, 9 000 prenosných, vysoko presných protipancierových systémov, 7 000 ručných zbraní, ako sú guľomety a granátomety, a 20 miliónov nábojov do delostrelectva a munície. Toto nie je úplný rozsah jeho zoznamu. Prinášajú najnovšie zbrane pomoci USA stabilitu a bezpečnosť na Ukrajine? Alebo to spôsobí viac civilných obetí na Ukrajine? Potrebujú civilisti na Ukrajine viac jedlo a spacie vaky? Alebo guľomety a delostrelecké granáty? Každý, kto má aspoň trochu zdravého sedliackeho rozumu, by nemal problém urobiť si v tejto veci správny úsudok.

Čínska tlačová agentúra Xinhua: Hovorkyňa amerického Bieleho domu Psaki nedávno uviedla, že USA diskutujú o tom, ako podporiť ukrajinských utečencov. Aký je k tomu komentár Číny?

Čao Li-ťien: Čína je hlboko znepokojená zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou na Ukrajine a odsudzuje správy o civilných obetiach a rastúcom počte utečencov. Najnaliehavejšou úlohou všetkých strán je čo najskôr ukončiť boje, zachovať maximálnu zdržanlivosť, zabezpečiť bezpečnosť civilistov a základné humanitárne potreby a zabrániť vzniku väčšej humanitárnej krízy. Čína prikladá veľký význam humanitárnej situácii na Ukrajine a predložila šesťbodovú iniciatívu. Čínska spoločnosť Červeného kríža už poskytla Ukrajine tri zásielky humanitárnej pomoci. Tretia zásielka sa zameriava na pomoc ukrajinskému Červenému krížu pri záchrane vysídlených detí postihnutých konfliktom.

Vítame každú iniciatívu a podnety zo všetkých strán, ktoré môžu pomôcť zmierniť a vyriešiť humanitárnu krízu na Ukrajine. Už ste spomenuli, že americká strana diskutuje o tom, ako podporiť ukrajinských utečencov, a my dúfame, že americká strana čo najskôr vytvorí program a začne príslušné diskusie.

Kríza na Ukrajine priniesla milióny utečencov. Ak to americká strana vedela, prečo to vôbec robila? Americká strana by sa mala hlboko zamyslieť nad tým, čo je hlavnou príčinou súčasnej utečeneckej krízy. Aká je úloha USA v kríze na Ukrajine? Aké sú zodpovedajúce povinnosti a záväzky americkej strany? Ak by nedošlo k vážnej nerovnováhe v regionálnej bezpečnosti, ktorú spôsobilo päť po sebe nasledujúcich kôl rozširovania NATO na východ, ako by sa mohla situácia na Ukrajine vyvinúť do súčasného stavu? Predvídali krajiny, ktoré sa rozhodli rozšíriť NATO na východ, napriek svojmu odporu, ťažkú situáciu utečencov v súčasnosti? Povedzte nám, či práve tieto krajiny by mali prijať najviac utečencov? Nehovorme o 11 miliónoch utečencov, ktorých rodiny boli zničené a vysídlené v dôsledku 20 rokov trvajúcej vojny USA v Afganistane. V dôsledku tohto rusko-ukrajinského konfliktu sa do európskych krajín dostalo už viac ako 2,6 milióna utečencov. Možno povedať, že skutočnou obeťou rusko-ukrajinského konfliktu je Európa. A USA sa stále pozerajú z druhej strany plota a ignorujú svojich európskych spojencov. Keď viceprezidentka USA nedávno navštívila Poľsko a opýtali sa jej, či by USA prijali niektorých ukrajinských utečencov, videli len úškrn a ona priamo neodpovedala. Svet vidí, že USA, ktoré sú pôvodcom a najväčším hýbateľom rusko-ukrajinského konfliktu, zatiaľ zostali v otázke utečencov len pokrytecké. Je to dosť ironické a vypovedá to o mnohom. Ľudia by sa nad tým mali zamyslieť.

Francúzska agentúra AFP: V súvislosti s dnešným večerným rozhovorom medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a prezidentom Bidenom minister zahraničných vecí USA Blinken uviedol, že prezident Biden dá jasne najavo, že Čína sa bude zodpovedať, ak bude konať na podporu ruskej agresie. Ak sa Čína rozhodne pomôcť Rusku, USA prinútia čínsku stranu zaplatiť cenu. Aká je vaša odpoveď na túto otázku? Čo dnes večer povie prezident Si Bidenovi? Aké sú očakávania Číny, pokiaľ ide o výsledok tejto výzvy?

Čao Li-ťien: Pokiaľ ide o vašu prvú otázku, v otázke Ukrajiny bola Čína vždy objektívna a nestranná a svoje rozhodnutie urobila nezávisle a na základe podstaty veci. Čína sa vždy zasadzovala za rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti všetkých krajín, dodržiavanie cieľov a zásad Charty OSN, pripisovanie dôležitosti legitímnym bezpečnostným záujmom všetkých krajín, podporu všetkého úsilia vedúceho k mierovému riešeniu krízy a angažovanie sa v presviedčaní o mieri a podpore rozhovorov s cieľom zmierniť humanitárnu situáciu. Postoj Číny je otvorený, spravodlivý, objektívny a nekritizovateľný. V skutočnosti je to v súlade s postojom prevažnej väčšiny krajín sveta.

Niektorí ľudia na strane USA neustále šíria nepravdivé informácie, očierňujú čínsku stranu a vyvíjajú na ňu nátlak. Čína je rozhodne proti tomu a nikdy to nebude akceptovať. Spojené štáty by sa mali vážne zamyslieť nad svojou úlohou v ukrajinskej kríze a nad tým, akú úlohu zohrali, účinne prevziať svoju zodpovednosť a prijať praktické opatrenia na zmiernenie situácie a vyriešenie problému namiesto toho, aby naďalej prilievali olej do ohňa a zhoršovali konflikty.
Pokiaľ ide o stretnutie hláv štátov USA a Číny, ktoré ste spomenuli, hlavy štátov Číny a USA udržiavajú komunikáciu rôznymi formami. Pokiaľ ide o túto komunikáciu, verím, že ste už videli správy, ktoré zverejnila čínska strana. Prezident Si Ťin-pching si s prezidentom USA Joeom Bidenom vymení názory na vzťahy medzi Čínou a USA a na otázky spoločného záujmu oboch strán.

Pokiaľ ide o podrobnosti komunikácie medzi oboma hlavami štátov, odporúčame vám, aby ste ich sledovali. Správy zverejníme v primeranom čase.

Reportér Bloombergu: Čo sa týka telefonátu medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a prezidentom Bidenom, myslí si Čína, že existuje nejaká možnosť, aby čínski a americkí lídri mohli spolupracovať na zastavení vojny na Ukrajine?

Čao Li-ťien: Myslím si, že obe hlavy štátov budú počas rozhovoru určite diskutovať o medzinárodných a regionálnych otázkach, ktoré ich zaujímajú, samozrejme, vrátane otázky Ukrajiny. Stretnutie hláv oboch štátov je pre obe strany dôležitou príležitosťou na výmenu názorov na otázku Ukrajiny. Počkajme si na výsledok tejto komunikácie.

Korešpondent AFP: Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že ruské jednotky sa dopustili vojnových zločinov, keď úmyselne útočili na civilistov na Ukrajine. Tento názor včera zopakoval aj minister zahraničných vecí USA Blinken. Už ste spomenuli, že Čína si je vedomá ničenia a civilných obetí na Ukrajine. Obáva sa Čína, že tieto obete spôsobili ruské sily? Ak je to možné, mohli by ste sa vyhnúť skúmaniu možných civilných obetí spôsobených činmi USA v minulých konfliktoch?

Čao Li-ťien: Čo sa týka civilistov, v týchto dňoch som na to odpovedal už mnohokrát. Čína určite ľutuje civilné obete.

Neviem, čo máte na mysli, keď sa stále zaoberáte touto otázkou. Chcel by som si tu tiež požičať vašu otázku, aby som vám na oplátku položil otázku. Ste novinárkou agentúry AFP a myslím si, že ako významné európske médium, významná tlačová agentúra, by ste sa nad tým mali zamyslieť aj vy ako novinári. Prečo Američania, pôvodcovia ukrajinskej krízy, očierňujú a diskreditujú Čínu namiesto toho, aby sa zamysleli nad európskou bezpečnostnou dilemou, ktorú spôsobila cieľavedomá expanzia USA a NATO na východ? Prečo USA nepočúvali výzvy expertov vrátane Kissingera, že “Ukrajina by sa nemala stať ohniskom konfrontácie medzi Východom a Západom”? Prečo sa USA nezamýšľajú nad vlastným pokrytectvom, keď rozdúchavajú oheň na Ukrajine a potom sa naň pozerajú z druhej strany? Vy Európania na to nemyslíte? Američania sú schopní rozšíriť NATO, prečo nepošlú vojská na podporu ukrajinského ľudu? Nezabudli ste, však? USA ako prvé evakuovali z Ukrajiny civilistov a zamestnancov veľvyslanectiev a konzulátov. Zamysleli ste sa nad tým, že USA nedajú za Ukrajinu ani jedného vojaka? Zamysleli ste sa niekedy ako európske médiá nad tým, prečo sa Európa zmenila na bojisko? Prečo sa Európa zmenila na bojisko, na arénu veľkých mocností? Prečo sa Ukrajina stala pešiakom a obetným baránkom v hre veľmocí? Nemali by ste sa ako novinári hlavných európskych tlačových agentúr opýtať aj americkej strany?

Posledná vec, ktorú by USA mali urobiť, je hádzať špinu na nezúčastnenú stranu, akou je Čína. Takýto podlý čin USA odhaľuje slabosť srdca americkej strany, jej zlomyseľnosť a skutočný zámer využiť ukrajinskú krízu.

Agentúra Reuters: Čínska lietadlová loď Shandong v piatok prekročila citlivý Taiwanský prieliv za americkým torpédoborcom, uviedli pre agentúru Reuters zdroje oboznámené so záležitosťou. Je to náhoda, že prechod prišiel len niekoľko hodín pred summitom USA – Čína?

Čao Li-ťien: Táto záležitosť, o ktorej hovoríte, nemá nič spoločné s ministerstvom zahraničných vecí, však? Sám ste povedali, že ide o náhodu.

Neviem, čo konkrétne ste povedali o lodi Shandong. Myslím si však, že loď Shandong má rutinné výcvikové opatrenia. Nemali by sme to spájať s komunikáciou medzi hlavami štátov USA a Číny. Myslím, že ste pravdepodobne príliš citlivý. Obávam sa, že citlivý ste vy, nie Taiwanský prieliv.

Reportér AFP: Je Čína spokojná s oficiálnym vyhlásením Severnej Kórey, že v krajine sa nevyskytujú žiadne prípady zápalu pľúc, v súvislosti s novým výskytom zápalu pľúc v blízkosti čínskych hraníc so Severnou Kóreou? Žiada Čína od KĽDR, aby dodržiavala stratégiu nulového odbavovania s cieľom chrániť čínskych obyvateľov? Uvažujú obe krajiny o ďalšom posilnení kontroly hraníc?

Čao Li-ťien: Bežná cestovanie a obchod medzi Čínou a Severnou Kóreou boli do určitej miery ovplyvnené epidémiou. Myslím si, že tieto problémy sa budú postupne riešiť, keď epidémia pominie. Nemám informácie o situácii v Severnej Kórei, takže sa môžete obrátiť na príslušné orgány.

Reuters: Reportér AFP sa pýtal na civilné obete, nechcem sa pýtať na váš názor, chcem len potvrdiť, že podľa čínskej vlády väčšinu civilných obetí, ktoré čínska strana odsudzuje, spôsobila ruská armáda alebo ukrajinská armáda?

Čao Li-ťien: Obávam sa, že by ste sa na to museli spýtať ruskej strany, však? Musíte sa opýtať ukrajinskej strany, však? Podieľa sa na tom Čína? Ak sa ma spýtate, môžem vám jasne povedať, že postoj čínskej strany je veľmi jasný. Nie je potrebné, aby ste sa týmito otázkami bezdôvodne zaoberali.

Reportér agentúry Reuters: Prezident Zelenskyj hovoril s politikmi z viacerých krajín, naposledy v nemeckom parlamente. Zaujímalo by ma, či ho Čína plánuje pozvať na podobný prejav?

Čao Li-ťien: Nie som si vedomý takejto dohody.

(Prepis TK bol zverejnený v Renmin Ribao) https://nadhlad.com/content/tlacova-konferencia-hovorcu-ministerstva-zahranicnych-veci-ciny-cao-li-tiena

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: