Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Najfalošnejšia a najintenzívnejšia PR vojna všetkých čias

Prezident a prvá dáma Ukrajiny pózovali na romantickom fotení pre časopis Vogue, v ktorom prezident Volodymyr Zelenskyj básní o láske k svojej milovanej žene. Tuším, čo si teraz asi hovoríte: ako si Zelenskyj môže urobiť čas na fotenie pre Vogue uprostred svojho nabitého programu PR vystúpenia pre iné významné západné inštitúcie?

Veď je to koniec koncov ten istý Volodymyr Zelenskyj, ktorý má toľko práce s natáčaním videí pre ceny Grammy, filmový festival v Cannes, Svetové ekonomické fórum a pravdepodobne aj pre stretnutia Bilderberg a so schôdzkami s celebritami, ako sú Ben Stiller, Sean Penn a Bono and the Edge z U2. Je to tak nabitá PR šnúra, ako len môže byť bez toho, aby diskutoval o strategickom význame ďalekonosného delostrelectva s Elmom v Sezamovej ulici. Hej, a tiež nie je na Ukrajine nejaká vojna alebo čo? Človek by si myslel, že tým bude asi aj trochu zaneprázdnený.

Hovorte mi, že som blázon, ale začínam mať podozrenie, že by mohlo ísť o koordinovanú snahu zmanipulovať spôsob, akým premýšľame o vojne na Ukrajine. Dokonca by som išla tak ďaleko, že by som povedala, že je to najagresívnejšie riadená vojna, akú sme kedy zažili.

Od februárovej invázie Ruska na Ukrajinu sme nielen bombardovaní masovou mediálnou propagandou, akú sme ešte nikdy nevideli, zatiaľ čo mediálny priestor je čistený od ruských médií, ale sme tiež svedkami nového mediálneho prvku, ktorým je bezprecedentné množstvo online cenzúry, propagandy podporované algoritmami a trollingu na sociálnych sieťach.

Doslova nikdy sme teda nevideli toľko celkového úsilia vynaloženého na manipuláciu s tým, ako verejnosť zmýšľa o vojne. Čo dáva zmysel vzhľadom na to, že sa jedná o hlboko nebezpečnú zástupnú vojnu, ktorá obyčajným ľuďom v žiadnom prípade neprináša prospech.

Viete si predstaviť, že by si ľudia mohli myslieť svoje o ekonomickej vojne svojej vlády proti Rusku, ktorá ich finančne poškodzuje a tlačí milióny ľudí k hladomoru, s plným vedomím a súhlasom americkej vlády? Alebo keby Američanom bolo dovolené premýšľať, či by miliardy, ktoré do tohto zástupného konfliktu sypú, nemohli byť lepšie vynaložené doma? Alebo keby ľudia začali protestovať proti zbytočnému konfliktu za účelom geostrategickej nadvlády, ktorý ohrozuje ich životy a životy všetkých, ktorých poznajú, rizikom jadrového zničenia?

To si nemôžeme dovoliť.

Je rozdiel ako deň a noc medzi tým, keď chcete ľuďom povedať o niečom pravdu, a tým, keď chcete manipulovať s ich vnímaním niečoho. V niektorých prípadoch je možné pravdivé fakty použiť na ovplyvnenie vnímania ľudí tým či oným spôsobom, ale ak je vaším zámerom skôr manipulácia s vnímaním než hovoriť pravdu, budete nutne nútení spoliehať na klamstvá, polopravdy, prekrúcanie a klamstvá z opomenutia všade tam, kde pravda tomuto zámeru neslúži.

Keby nám o tejto vojne hovorili pravdu, necenzurovali by ruské médiá. Necenzurovali by online hlasy, ktoré nesúhlasia s oficiálnym rozprávaním o Ukrajine. Nepretržite by nám do tváre nevtĺkali masové mediálne riadenie vnímania a určite by nedávali ukrajinskú hlavnú celebritu na obálku časopisu Vogue.

Manipulujú s nami a klamú nás. A sme manipulovaní a klamaní, pretože naše vlastné jasné vnímanie by bolo v rozpore so záujmami impéria. Klamú nám, pretože záujmy ľudí a záujmy impéria sú ako obvykle v príkrom rozpore.

Preklad originálu článku:Caitlin Johnstone – The Phoniest, Most PR-Intensive War Of All Time

http://voltaire.netkosice.sk/ini.html#page4

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: