Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Bílý dům přepisuje vědecké studie a šikanuje vědce

Dvě americké zájmové skupiny předložily již v r. 2007 ve výboru Sněmovny reprezentantů důkazy o tom, že Bílý dům vyvíjí politický nátlak na vědce a snaží se je přimět k tomu, aby nepravdivě informovali o problematice klimatických změn. Svědci vypověděli, že Bushem dosazení lidé v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) a v dalších šesti státních institucích manipulují s fakty a nejrůznějšími způsoby brání vědcům v kontaktu s novináři. Výzkum globálního oteplování je těmito politickými pracovníky systematicky bagatelizován, cenzurován a zatajován. Z vědeckých studií jsou odstraňovány zmínky o klimatických změnách a materiály o výzkumu podnebí mizejí z webových stránek.

Unie angažovaných vědců (Union of Concerned Scientists, UCS) předložila výsledky svého šetření, podle něhož se s nepřípustným politickým nátlakem v posledních 5 letech setkalo nejméně 150 expertů. Z 279 vědců, kteří na dotazník UCS reagovali, 40 procent odpovědělo, že část jejich vědeckých statí byla upravená způsobem, který změnil jejich význam. U jiného dotazu si skoro 50 procent postěžovalo na jednání jiných osob pokoušejících se přimět je k tomu, aby ze svých záznamů vypustili zmínky o globálním oteplování.

Jedním z důležitých svědků je Rick Piltz, bývalý vedoucí zástupce vládního úřadu na ochranu ovzduší a představitel Národní agentury pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). Piltz odešel ze svého místa po 10 letech práce v roce 2005 a svou výpověď zdůvodnil soustavným šikanováním a nesvobodou. Obvinil Bushovu administrativu, že takříkajíc “nechala zmizet” komplexní vědeckou zprávu o potenciálních dopadech podnebných změn na Spojené státy.

Jiné svědectví poskytl Tom Knutson, meteorolog a expert na hurikány z NOAA. Podle Knutsona bylo zasahováno do jeho komunikace se sdělovacími prostředky a upravovány byly i jeho vlastní publikační materiály. Díky žádosti vznesené na základě zákona o svobodě informací (Freedom of Information Act) se v minulém roce podařilo získat interní e-mailovou korespondenci zaměstnanců NOAA, v níž se objevuje návrh na zamezení účasti Knutsona v diskusích o globálním oteplováním a silnějších hurikánech.

Také James Mahoney, který ve vedení NOAA pracoval od roku 2002 do roku 2006, prohlásil, že vědci byli v době, kdy zastával svou funkci, odrazováni od rozhovorů s novináři.

Další svědci před Výborem pro dozor nad vládní reformou upozorňovali na drastické rozpočtové škrty. V případě jejich uskutečnění bude počet družic a přístrojů sledujících Zemi z vesmíru redukován od roku 2010 o 35 procent, což zkomplikuje studium klimatických změn a předpovídání živelných katastrof.

Na schůzi parlamentního výboru se nedostavil žádný zástupce odpovědných orgánů. Zákonodárcii tak nemohli vyslechnout nikoho z nejvíce kritizovaného Úřadu pro vědní a technickou politiku (Office of Science and Technology Policy, OSTP). Jednání byl přítomen pouze William Brennan z Amerického vědeckého programu pro změnu klimatu (U.S. Climate Change Science Program, CCSP). Především na jeho hlavu se pak v Kongresu snesla slovní palba poslanců za Demokratickou i Republikánskou stranu. http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: