Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Slovenská republika sa ospravedlnila šéfovi Penty za stíhanie a väzbu

Ako informuje Plus7dní, ospravedlnenie za Slovenskú republiku poskytlo Jaroslavovi Haščákovi Ministerstvo spravodlivosti SR ešte pod vedením ministerky Márie Kolíkovej. Podpísal ho Ondrej Dostál, štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR dňa 8.9.2022.

Ministerstvo spravodlivosti SR dospelo k záveru, že obvinenie, zadržanie a vzatie do väzby Jaroslava Haščáka bolo nezákonné a bolo tak nezákonným zásahom do jeho základných ľudských práv.

K informácii sa vyjadril aj bývalý minister Juraj Draxler, ktorý poukázal na skutočnosť, že skoro dva týždne sa tento prúser tajil.

“Pripomeniem, bez ohľadu na to, čo si kto myslí o samotnom prípade, od ktorého sa to odvíjalo, tu išlo o zjavne politické divadlo. Desiatky ozbrojencov nabehli do bežnej administratívnej budovy a urobili tam zákroky nie na oligarchov, ale desiatky bežných úradníkov. Osobne som presvedčený, že nešlo ani tak o Haščáka (to, čo oni sformulovali ako obvinenie nemohlo obstáť, už vtedy som to hovoril), ako o to, ukázať, že vládna moc vie na firmy poslať ozbrojencov, ak si tak zamanie (konkrétne išlo o rozhodovanie jednej nedôležitej vyšetrovateľky NAKA, prokurátora Ondreja Repu a sudkyne Pamely Záleskej). V tomto prípade ozbrojenci boli z protiteroristického komanda Lynx, vtedy pod velením dnešného policajného prezidenta,” píše Draxler a dodáva:

“Pripomínam, tu sa napriek veľkému bubu a predvolebnému divadlu pred vilou v Cannes v skutočnosti vyšetrilo dosť málo. A v tomto konkrétnom prípade hrozilo, že štát bude musieť vyplatiť mnohomiliónové odškodné, tak sa musel ospravedlniť. Takto to nemôže pokračovať, namiesto toho, aby sa tvrdo vyšetrovalo (a tu sa za roky toho nakopilo naozaj dosť), riešia sa primárne politické prípady alebo, ešte horšie, rôzne divadlá, ako tu. A potom to takto dopadá. A to ešte niekto bude túto koalíciu obhajovať, ako vraj rozviazali ruky polícii a sudcom. Hanba,” uzatvára svoj komentár Draxler.

 

Kubina: Štát sa ospravedlnil J. Haščákovi za nezákonné stíhanie a väzbu

Štát sa ospravedlnil finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi za nezákonné vedenie trestného stíhania a väzbu. Informoval o tom Haščákov právny zástupca Peter Kubina.

“Ospravedlnenie štátu prijímam. Bol by som rád, ak by sa z môjho prípadu štátne orgány poučili a v budúcnosti sa vyvarovali stíhaniu kohokoľvek bez toho, aby na to existoval reálny zákonný dôvod,” reagoval Haščák. Poukázal na to, že trestné stíhanie a väzba sú najzávažnejšími zásahmi štátu do života človeka, ktorých dôsledky sú do veľkej miery nenapraviteľné.

Ministerstvo spravodlivosti podľa Kubinu dospelo k záveru, že obvinenie, zadržanie a vzatie do väzby Haščáka bolo nezákonné a bolo tak nezákonným zásahom do jeho základných ľudských práv. Ako ďalej priblížil, ospravedlnenie za SR poskytol Haščákovi rezort spravodlivosti ešte pod vedením ministerky Márie Kolíkovej (SaS) a podpísal ho 8. septembra štátny tajomník Ondrej Dostál.

Haščák ešte v januári avizoval, že bude za nezákonné obvinenie a následné väzobné stíhanie žiadať od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody. Generálna prokuratúra SR mu zrušila koncom augusta 2021 obvinenie v súvislosti s kauzou Gorila. https://www.hlavnespravy.sk/namiesto-velkolepeho-stihania-dalsi-pruser-slovenska-republika-sa-nakoniec-ospravedlnila-sefovi-penty-za-stihanie/2928228

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: