Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Fedor Gál prepisuje Slovákom históriu

Nuž áno, v štýle tajných slobodomurárskych spolkov, ktoré radi poľujú na svetlé stránky histórie národov a na národných vodcov, asi áno. Čo je čisté, treba zafúlať, kto heroizovaný, toho treba diskreditovať, biľagovať. A výsledok ? Napríklad také Slovensko nemá pokrokové historické hnutie a ani príkladnú historickú osobnosť. Všetko, čo máme, nám tu asi urobili cudzí vodcovia a myslitelia. Na rozdiel od iných národov Slováci sú vraj národom bez pozitívnych osobností a bez európskej histórie.

Fedro Gál je chemik, z ktorého sa bez príslušnej kvalifikácie stal „sociológ“, prognostik a ekonóm. Sotva komu by sa po maturite na chemickej priemyslovke a promócii na chemicko-technologickej fakulte podarilo bez jedného jediného semestra sociológie dostať na SAV a získať tam titul CSc,-v odbore sociológia. Podobný zázrak sa Gálovi stal aj na VŠE, kde sa bez jediného semestra štúdia ekonómie stal učiteľom ekonómie. Zázrak nad zázrak. Kým ostatným sociológom a ekonómom trvá získanie vedeckých a pedagogických hodností poriadne dlho, Gál to zvládal /najmä po revolúcii/ ľavou zadnou. Veď všade boli „naši“ čo mu pomohli.

„Naši“ boli v predrevolučnom čase aj na vysokých komunistických miestach. Tí sa v perestrojkovom období rozhodli dať do popredia „svojich“ buričov. Jedným z nich bol asi aj Fedro Gál. Jeden moderátorov socialistickej STV spomína na to ako mu dramaturg sprostredkoval „radu“, aby do perestrojkovej diskusnej relácie niekedy na jar 1989 zavolal aj prognostika Fedora Gála Vraj má odvážne revolučné názory. Moderátor to urobil, ale vystúpenie Fedora Gála v diskusii bolo jedno veľké sklamanie. Gál zväčša mlčal a ke´d prehovoril, boli to všeobecné floskuly a frázy. Gálovi a tým za ním zrejme nešlo ani tak o revolučné reči, ako skôr o to, aby sa jeho tvár stala vo verejnosti známejšia. Podobne motivovaná bola možno aj účasť ne-ochranára Fedora Gála na prevažne ochranárskej publikácii „Bratislava nahlas“. Bola to dosť absurdná polooficiálna- polodisidentská štúdia, ktorú mal v pracovnom stole každý komunistický šéfik. Chválil sa ňou pred svojimi frajerkami a kamarátmi. Bolo to veľmi disidentské, veľmi perestrojkové a veľmi tajomné…

Dobre poznám Gálove publikácie. Na naše pomery novátorské sa stali v oblasti prognostiky, odboru, ktorý bol v 80-tych rokoch u nás takmer neznámy. Gálovi v jeho novátorstve pomohol kamarát Alan. V časoch, keď sa ešte plagiátorstvo a preklady západnej literatúry bez citácie nebrali až tak prísne, priniesli k nám Alan a Gál kopu u nás neznámych sociologických a prognostických pojmov.

Gál sám seba charakterizuje ako sociológa, sociálneho analytika, prognostika, ekonóma. Prípadne ako podnikateľa v mediálnej oblasti. V tomto ho podporujú aj jemu naklonené médiá. V skutočnosti je však Fedor Gál skôr aktivista, burič, deštruktor, kritik. Jednoducho revolucionár. A zákulisný politik.

Ako to teda je či bolo s jeho revolucionárstvom ? Nuž v prvých dňoch sedel na Jiráskovej skôr v kútiku, v úzadí. Sedel bol ticho, iba gúľal očami a tváril sa ako zásadový, kritický intelektuál. Jediná akcia, do ktorej sa zapojil, bol vlak VPN do Košíc. Zásadné a vtedy ešte rizikové prejavy na nám. SNP Gál ešte prenechal Budajovi, Kňažkovi príp. Bútorovi. Jeho čas prišiel, keď sa po štrajku zrušila vedúca úloha KSČ, keď už bola vec de facto vyhraná. Vtedy prišli Gálove chvíle. Vtedy nastúpil z druhej línie a prepracoval sa na formálne prvé miesto vo VPN. Stal sa predsedom KC VPN. Mal to ale veľmi, veľmi uľahčené. Po Kňažkovi a Budajovi a spol. ktorí nastúpili vo exekutívnych funkcií sa vytvorilo na Jiráskovej vákuum a Gál to vyplnil.

Po ovládnutí KC VPN začal Gál VPN prebudovávať na svoj obraz, do funkcií začal dodávať svojich ľudí. A vrhol sa na to, čomu skvelo rozumie: špicľovaniu, lustrovaniu, zbieraniu klebiet a využívaniu ich na kompromitujúce materiálny na svojich kolegov. Gál takto skompromitoval Budaja /vraj bol agent ŠTB/ , neskôr Mečiara /rovnaké obvinenie zo spolupráce s ŠTB/ a napokon aj Kňažka. Kňažko mal údajne spolupracovať s bývalým štbákom a neskôr mečiarovcom Svěchotom. Súdny spor medzi Kňažkom a Gálom na túto tému je stále neuzavretý, aj keď Gál uznal, že sa mýlil-

Gál sa pri výbere a lustrovaní svojich spolupracovníkov správal silno etnoreligiózne. Autora tohto blogu sa viackrát pýtal na toho, či onoho, s otázkou, či ide „nášho“. Takto Gál prelustrovával aj pôvod SDĽ-kára Petra Weissa.

Gál v honbe za kariérou nebol a dodnes nie sebakritický. On, český Žid sa z ktovieakého dôvodu cítil byť povolaný za vodcu najsilnejšej slovenskej politickej stran. Zle však odhadol vtedajšie nálady Slovákov. Nepochopil hĺbku ich slovenského národného cítenia. A keď sa potom v boji za obnovu slovenskej samostatnej štátnosti postavil na stranu kozmopolitného čechoslovakizmu , začala mu v SR horieť pôda pod nohami. A musel utiecť do Čiech.

Z Čiech odvtedy tu a tam prichádza dnes „revolucionár“ Gál na Slovensko. Využíva neznalosť základných historických faktov medzi mladými novinármi a absenciu historického slovenského povedomia medzi dnešnými „slovenskými“ študentami. Okolo 17. novembra Gál príde na Slovensko, zasmradí to tu pár vystúpeniami ako Lucifer a ťahá preč. Pre istotu.

Takt to bude aj tohto roku. Organizátori podujatí k 17. novembru ho do SR opäť pozvali. Vagovič v STV urobí špeciálny medailón a Gál, -sťa spevácka hviezda, vystúpi aj na akcii progresívnych hudobníkov na nám. SNP.

Gál veselo na Slovensku zase začne tárať svoj výklad udalostí. Mladí ignoranti, sympatizujúci s jeho vzhľadom buriča a rozbíjača mu iste zatlieskajú. A my čo si pamätáme, ako vtedy na Slovensku bolo sa budeme chytať za hlavu a po čase prepneme televízor na iný kanál.

Najväčší „slovenský“ revolucionár Fedor Gál sa aj tohto roku príde na Slovensko po honoráre a po porciu obligátnej revolučnej slávy. A naša slovenská história bude na konci dňa zase o čosi pokrútenejšia. Nič nové pod slovenským slnkom. Už sme si nato zvykli. https://trikopce.blog.pravda.sk/2022/11/16/fedor-gal-prepisuje-slovakom-historiu/

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: