Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Na Ficovom referende sa zúčastnilo 1 210 000 voličov

Všetci nepriatelia referenda nazývali včerajší plebiscit „Ficovým referendom“. Pripusťme, že mali pravdu. Na Ficovom referende sa teda zúčastnilo 1 210 000 voličov. Ak by to všetko boli Ficovi voliči, potom by pri obvyklej volebnej účasti v parlamentných voľbách t.j. pri 60-65 % predstavovalo 1 210 000 voličov volebný výsledok vyše 42%. Smer SSD by s tým mohol sám zostaviť vládu, -bez akýchkoľvek koaličných partnerov. Strach vládnych strán z návratu Fica je po včerajšku, zdá sa, viac ako oprávnený.

Samozrejme, ide iba o teóriu. V praxi sa na referende zúčastnili v menšom počte aj priaznivci Hlasu SD, Republiky, LSNS, SNS príp. aj iných strán. Tak či onak, referendum ukázalo, že v prípade parlamentných volieb by dnes dalo hlasy ľavici a národniarom vyše 42% voličov. Či je referendový výsledok za týchto okolností úspechom opozície alebo nie, nech posúdia čitatelia.

Referendum skončilo. Ľudia svojou väčšinovou neúčasťou ukázali, že sa im súčasná vláda páči, že nechcú voľby, ktoré by ju vymenili. Hlas ľudu, hlas boží. Hlas ľudu rozhodol. Slovensko bude mať takú vládu, akú si zaslúži. Matovič znovu zvíťazil. Treba mu poblahoželať.

A blahoželať treba aj tým 3,2 miliónom Slovákov, ktorí na pokyn Matoviča a spol. nešli na referendum, sedeli doma – a zvíťazili. Teraz ich čaká sladká odmena. Matovič, Heger, Remišová, Budaj, Čaputová a jej príp. úradnícka vláda im ju bohato nadelia.

Úprimne im tú odmenu dožičíme. https://dedic.blog.pravda.sk/2023/01/22/na-ficovom-referende-sa-zucastnilo-1-210-000-volicov/

kratene

Úspešné referendum neznamená návrat Fica. A to ani náhodou. Nemá to nič s tým, ako dopadnú ďalšie voľby. Naopak, pre Fica, či Pellegriniho ide o riskantný ťah, pretože po schválení takejto právnej úpravy budú po strate 76-ky v parlamente čeliť predčasným voľbám v budúcnosti aj oni. A to je jednak dobre a jednak fér. Slovami fejsbúkovými stránkami polície: LEBOFICO je HOAX.

Prezidentke aktuálny stav vyhovuje. Zasahuje do programu zasadnutí vlády SR v demisii a dnes sa dokonca nechala počuť, že chce akúsi dočasnú vládu, t.j. vlastných nominantov s nálepkou “odborník”. Hovorí tomu “úradnícká vláda” (link TU). A keďže Ústavu SR už úmyselne porušila (napríklad pri nedodržaní termínu vypísania referenda), nemožno od nej logicky očakávať nejakú zásadnú zmenu v správaní. Pritom ako právnička vie, že je viazaná nálezmi Ústavného súdu, o to viac tými, o ktoré sa sama vlastnými podaniami pričinila. Napríklad nález k prvému “zmarenému” referendu jasne určuje výkladové pravidlo pre všetky ústavné funkcie. To v jej prípade znie tak, že prezidentka nemá kompetenciu, ktorá sa vyslovene v Ústave SR nespomína. A ak si Ústavu SR otvoríte, zistíte, že o úradníckej vláde tam nie je ani zmienka. Ak ju teda vymenuje, podľa vysloveného názoru Ústavným súdom opäť úmyselne poruší náš základný predpis.

Úradnícku vládu prezidentka nemôže vymenovať. Ak to urobí, hrozí jej v budúcnosti postup podľa čl. 107 Ústavy SR. Aktuálne síce požíva výraznú podporu na Ústavnom súde, ale história nás učí, že zmena kurzu v právnických profesiách býva rýchlejšia ako svetlo.

Myslíte si, že sme pri tejto vláde objavili dno pod dnom? Mýlite sa. Netušíte, čo všetko dokáže “úradnícká vláda”. Až potom budete prosíkať o ďalšie referendum, ktoré sa už nemusí podariť zorganizovať. Ďalšia šanca nemusí prísť.

Úradnícka vláda = vláda mimovládnych organizácií. Asi to nepotrebuje ďalší komentár. Skončí akákoľvek, hoc už výrazne narušená teória bŕzd a protiváh v modeli trojdelenia moci, kde sa už aj tak votrel prvok mimovládnych organizácii. Štvordelenie moci už reálne žijeme. Pánom prsteňa sú už dnes mimovládky a zatiaľ bez výrazných zábran ho nesú pánovi do Mordoru.

Neprídem, aj tak už rokujú o predčasných voľbách. K tomuto len toľko. Koľkokrát ste boli za posledný rok oklamaní, koľkokrát títo poslanci dodržali svoje slovo? Koľkokrát priznali, že klamali a že sa nič nedeje? Ospravedlnenie sa, úškrn, ideme ďalej, dobre bude. Dobre bude? Vidíte to na cenách tovarov a služieb, na faktúrach za energie. A ešte sme neskončili. Ani sme nezačali. S týmito kapitánmi ideme na útesy! Ak stále trpíte falošnou vierou, prehrali ste. Ste lúzer. Ste súčasťou problému.

A na záver jedna moja spomienka. Viedol som v roku 2019 debatu s jedným známym spisovateľom. Mám ho stále rád, máme veľa spoločného. Odmlčal sa kvôli strachu. Strachu, že môžem mať pravdu o vakcinácii a on už sa pichnúť dal. Nevyčítam mu to. Je to v poriadku. Strach je zlý radca.

Viedli sme teda takú debatu. Ja som povedal, že právo voliť je iba právo, on že povinnosť. Vymenili sme si pár pekných viet a skončili sme približne nasledovným:

Ak nevolíte, je to v poriadku. Je to vaše právo. Ale nevolením strácate iné právo. Právo kritizovať. Stali ste sa totiž súčasťou výsledku v demokratickom zriadení. Svojou pasivitou, svojou neúčasťou. Demokracia je v tomto ohľade neúprosná. Nevolíš, nenadávaj. https://akw.sk/preco-ist-na-referendum/

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: