Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Spiš a jeho Tatranská minerálka

SLOVENSKO má viac ako 1 500 kvalitných minerálnych prameňov, ale dováža najviac balenej pitnej vody v Európe! Kvalita slovenskej vody je daná charakterom krajiny. Najväčšie bohatstvo prameňov sa nachádza na severovýchodnom Slovensku, v oblasti Popradskej kotliny, Liptova, Turca, Strážovských vrchov. Ta najkvalitnejšia voda však vyviera priamo vo Vysokých Tatrách. TATRANSKÁ MINERÁLKA je výnimočný a vzácny prírodný dar, na ktorý môžeme byť Slováci právom veľmi hrdí. Príbeh vzácnej vody sa začal pred veľa sto rokmi a odohráva sa v národnom parku TANAP.

O vzácnych prameňoch na území Spiša sa hovorilo už v 15. storočí. Vo svojom diele sa im venoval Juraj Wernher, ktorý bol uhorský lekár, učenec, radca kráľovskej rodiny a humanista poľského pôvodu. Patrí medzi významných humanistických vzdelancov, pôsobiacich v 16. storočí v stredoeurópskom priestore. V 17. storočí na dovtedajšie informácie naviazal učiteľ Juraj Buchholtz st. Opisoval nielen to, ako sa voda z prameňa čerpala, načrtol aj výstavbu zrubov a kúpeľných domov v okolí prameňov. V téme pokračoval aj jeho syn, mineralóg Jakub Buchholtz, ktorý po preskúmaní viacerých minerálnych zdrojov odporučil piť vodu z Tatier denne, najmä kvôli jej blahodarným účinkom.

Vďaka týmto prívlastkom bol o vodu veľký záujem – pila ju dokonca aj Mária Terézia. Voda bola pravidelne prepravovaná na chrbtoch oslov až do Viedne, vzdialenej viac ako 400 km. V tom čase mala voda oranžovú farbu, keďže neexistoval spôsob, ako znížiť vysoký obsah železa. Ďalšou výhodou vody bolo, že jej kvalita sa aj po prevoze uchovala po dlhé týždne.

Mnohé ďalšie úradné správy a rozbory iba potvrdzovali, čo sa o vode hovorí – že podporuje trávenie a pozitívne vplýva na telo, nervové poruchy či problémy s pohybom. Niet sa čo diviť, že v okolí prameňov sa začali stavať nové a nové objekty, vznikalo tam akési centrum Vysokých Tatier.

V 19. storočí dostali smokovecké pramene aj mená, Castor a Pollux. Boli to mená dórskych hrdinov, bratov, prevzaté z gréckej mytológie. Keďže sa však voda pila na území celého Uhorska, mená boli často skomolené či zamenené. Práve preto sa neskôr ustálilo meno, ktoré je používané dodnes – Tatranská minerálka.

Slovenská voda z panenskej prírody. Taká je Tatranská minerálka, na ktorej čistote sa podpisuje hneď niekoľko dôležitých faktorov. Prameň sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 1000 m. n. m., v 5. stupni ochrany prírody. Tak je zabezpečené, že územie zostáva neznečistené a nezasiahnuté ľudskou činnosťou, ktorá by mohla negatívne ovplyvniť kvalitu vody. Nízke množstvo minerálnych látok je dôsledkom pre Tatry špecifickej horniny – žuly. Nad zemský povrch sa dostala už pri pohybe tektonických dosiek. Voda obsahuje prírodné bublinky, ktoré zaručujú jedinečnú a jemnú chuť tejto minerálky.

Tatranská minerálka je hrdým nositeľom viacerých ocenení, ako Gold Quality Award od Monde Selection, alebo „značka kvality” udelená Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Je často využívaná v hoteloch a reštauráciách, ktoré dbajú na vysoké štandardy a kvalitu. Voda sa vďaka svojmu pôvodu stala aj súčasťou reprezentatívnych podujatí pod záštitou Slovenskej republiky.

Historik Ján Gašpar v článku „Starý Smokovec 210 ročný” píše: “Uprostred ihličnatého pralesa, na južných úbočiach Slavkovského štítu, vyvieral výdatný a chutný prameň, ktorý poznali a jeho okolie navštevovali už pred viac než dva a pol tisíc rokmi keltskí ťažbári, keď v týchto končinách spracovávali vyťaženú železnú rudu. V obrazotvornosti dávnych hutníkov sa pri prameňoch zjavoval “huschwai”, všemocný pohanský bôžik vôd a rudných ložísk, ktorý v podobe čierneho vodného vtáka mohol zmariť, alebo podporiť úsilie baníkov. Ku kyslému prameňu mu preto prinášali svoje obete a ďakovali za dary zeme.”

Malá výdatnosť prameňa robí z tejto minerálnej vody vzácnu a prémiovú vodu, ktorá nie je bežne dostupná v obchodných sieťach. Tatranská minerálka je skvost všetkých minerálnych vôd nie len na Slovensku! Jej výnimočnosť spočíva predovšetkým v absolútnej čistote. Svetová unikátnosť vyplýva z toho, že neobsahuje žiadne ani len mikrobiologické znečistenie. Má neuveriteľne vyvážený a zároveň ideálny nízky obsah rozpustných minerálov, čo ju predurčuje k celodenému a aj každodennému pravidelnému pitiu. Je rovnako vhodná pre deti aj pre dospelých.

Záver: Prameň je nutné špeciálne udržiavať, pretože je to prírodný výver, nie je to vrt. Čerstvá voda sa neskladuje, do sklenených fliaš sa plní priamo z prameňa. Voda nie je upravovaná, nedosycuje sa! Preteká len cez povinný pieskový filter, v ktorom sa zachytí časť železa. Plnička sa nachádza na exponovanom horskom území Starého Smokovca, kde je doprava mimoriadne náročná a distribúcia extra komplikovaná.

Spracoval Národný Inštitút Francois Marie Voltaire http://voltaire.netkosice.sk/ini.html#page4

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: