Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Imunológ: Vakcíny Pfizer a Moderna môžu spôsobovať chronické choroby

V novom výskume publikovanom v časopise Mikrobiológia a infekčné choroby (Microbiology & Infectious Diseases) upozorňuje imunológ J. Bart Classen, že technológia mRNA použitá vo vakcínach COVID od firiem Pfizer a Moderna môže vytvoriť „nové potenciálne mechanizmy“ nežiaducich udalostí, ktoré môžu vyjsť na povrch až po rokoch.

Už v roku 1999 vedúci predstaviteľ amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Dr. Peter Patriarca tvrdil, že moderný pokrok v očkovacej technológii rýchlo „predbehol schopnosť vedcov predpovedať potenciálne nežiaduce udalosti súvisiace s očkovaním“. Dr. Patriarca uvažoval, že by to mohlo viesť k „situácii nepredvídaných a nepredpovedateľných výsledkov“.

V novom výskumnom článku publikovanom v časopise Microbiology & Infectious Diseases vyjadruje podobné obavy ostrielaný imunológ J. Bart Classen a píše, že „vakcíny COVID založené na RNA majú potenciál spôsobiť viac chorôb ako epidémia COVID-19“.

Classen publikoval práce po celé desaťročia, ktoré skúmajú, ako môže očkovanie viesť k chronickým stavom, ako je cukrovka typu 1 a typu 2 – ktoré sa neprejavia hneď, ale až tri alebo štyri roky neskôr.

Vo svojej najnovšej štúdii Classen varuje, že technológia vakcín na báze RNA by mohla vytvoriť „nové potenciálne mechanizmy“ nežiaducich účinkov očkovania, ktoré môžu vyjsť najavo až po rokoch.

Classenova štúdia stanovuje potenciál vakcín messenger RNA (mRNA) vyvinutých spoločnosťami Pfizer a Moderna na aktiváciu ľudských proteínov, nadobúdajúce „patologické konfigurácie“ – konfigurácie spojené s chronickými degeneratívnymi neurologickými ochoreniami. Aj keď sa jeho špecifický záujem zameriava na priónové choroby (stavy spojené so zle poskladanými verziami normálnych proteínov), Classen tiež uvádza niekoľko ďalších mechanizmov, pomocou ktorých by vakcíny na báze RNA mohli viesť k „mnohým ďalším potenciálnym smrteľným nežiaducim udalostiam“.

Dôležitou súčasťou procesu informovaného súhlasu je zabezpečiť, aby pacienti jasne chápali riziká – vrátane známych rizík, ale aj potenciálnych neznámych rizík. To platí o to viac, keď ide o experimentálny zákrok a chýbajú tu dlhodobé údaje o bezpečnosti, ako je to v prípade vakcín Pfizer a Moderna proti COVIDu-19. FDA povolila tieto dve vakcíny na rozsiahle núdzové použitie len na základe údajov z klinických štúdií, ktoré trvali iba dva mesiace.

Nie je to bohužiaľ nič neobvyklé, ak komunikácia výskumných pracovníkov o rizikách je povrchná. V októbri vedci z Newyorskej univerzity a Tulane uviedli, že informácie komunikované účastníkom klinických štúdií s koronavírusmi o znepokojujúcom probléme známom ako patogénne primovanie, boli „natoľko zastreté“, že „adekvátne pochopenie pacienta“ o rizikách bolo „nepravdepodobné“.

Bolo by zaujímavé vedieť, čo by títo vedci povedali na neomalený súhrn Classena, že „Schválenie vakcíny s využitím novej technológie RNA bez rozsiahleho testovania je mimoriadne nebezpečné.“ 

Tí, ktorí uvažujú o injekciách proti COVIDu môžu prehliadať potenciálne riziká na vlastnú škodu.

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: