Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Odbúranie pasivity – Učitelia majú na stole príručku

Učitelia majú na stole príručku, podľa ktorej majú selektovať a nahlasovať žiakov – extrémistov. Autormi sú členovia Progresívneho Slovenska či OĽaNO
archiv
Jaroslav Naď, donedávna prezentovaný ako nezávislý odborník na obranu a bezpečnosť a dnes už tieňový minister za OĽaNO či Irena Biháriová, podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko, sú autormi brožúry distribuovanej na slovenských školách. Ide o príručku, ako rozoznať problémové extrémistické dieťa s odporúčaním ohlásiť ho polícii
Na problematiku upozornil poslanec Milan Uhrík (ĽSNS), ktorý sa na kontroverzný politický materiál pýtal v pléne NR ministerku školstva Lubyovú (SNS).
Mimovládna organizácie Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku rozširuje na slovenských stredných školách ďalší zo slniečkárskych materiálov o extrémizme. Publikácia z decembra 2018 “Učitelia proti dezinformáciám 2” je oficiálnou metodickou príručkou pre pedagógov.
“Podľa informácií zverejnených v tejto brožúre sa na jej tvorbe podieľali piati autori pani Zuzana Vatralová, Jaroslav Nagy, Lukáš Zorád, Irena Biháryová a Daniel Milo,” uvádza Uhrík.
Pripomína, že dvaja z týchto autorov boli v čase vydania brožúry a ešte stále aj sú aktívnymi politikmi konkrétne Jaroslav Nagy ako člen strany a tieňový minister obrany strany OĽaNO a Irena Biháryová ako podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko.
“Obsahovo ide o metodickú príručku určenú pre učiteľov, ktorá im má pomôcť bojovať proti dezinformáciám, identifikovať tzv. extrémistov medzi žiakmi, vysvetľovať žiakom pozitíva migrácie a pod.,” vysvetlil.
“Podľa tejto príručky by učitelia mali vedieť rozpoznať extrémistických žiakov. To sú podľa tejto príručky najmä takí žiaci, ktorí v diskusii upozorňujú na nedostatky liberálnej demokracie, nečítajú iba médiá hlavného prúdu alebo si dovolia polemizovať o prospešnosti imigrácie pre Slovenskú republiku.”
Problémom vraj je podľa jeho slov aj to, keď má žiak o týchto témach viac informácií ako učiteľ.
Brožúra odporúča učiteľom “výchovné hry” so žiakmi, ktorí majú napríklad pripraviť fiktívnu kampan pre liberálnu stranu a majú vysvetliť voličom výhody členstva v EÚ.
Učiteľ má “vyselektovať” žiakov s odlišnými názormi a postupovať voči nim aj v súvislosti s ohlásením na polícii.
“Prispelo na ňu samozrejme aj Lajčákovo ministerstvo. V tejto brožúre vysvetľujú títo politici učiteľom, ako rozpoznať extrémistické deti, kedy na nich zavolať kvôli ich názorom políciu a ako ich presvedčiť, aby nesympatizovali s Kotlebom,” uviedol k téme poslanec Národnej rady Milan Uhrík.
Uhrík sa preto pýtal ministerky Lubyovej, či súhlasí s tým, aby bola takáto príručka distribuovaná medzi učiteľov stredných škôl.
“Kto na ministerstve školstva povolil a zaujíma ma konkrétne meno alebo názov daného odboru distribúciu tejto brožúry na stredné školy? Aký je váš osobný názor na ideologické ovplyvňovanie detí na školách resp. aký je váš názor na ideologickú indoktrináciu žiakov, ktorá prebiehala na školách napríklad v 50 rokoch minulého storočia.”
“Súhlasili by ste s tým, aby boli žiaci na školách na základe ich názorov učiteľmi selektovaní do kategórií, ktoré určili mimovládne organizácie? Stotožňujete sa tým, aby žiakov zaradených do tretej teda najproblémovejšej skupiny kvôli ich názorom ale aj politickým názorom preverovala polícia tak ako to odporúča príručka?” pýtal sa poslanec.
“Pani ministerka zákon č. 245/2008 to je školský zákon vo svojom § 151 jednoznačne stavuje, že v školách a školských zariadeniach sa zakazuje činnosť politických strán, politických hnutí a ich propagácia,” upozornil.
“Je podľa vás pani ministerka v poriadku, ak aktívni politici ako pani Irena Biháryová a Jaroslav Nagy vytvárajú ideologicky podfarbené príručky, ktoré sú pod hlavičkou mimovládnych organizácií distribuované medzi učiteľov? Nie je to podľa vás zavádzanie politiky do škôl a tým pádom aj porušenie školského zákona”
“Teraz najzaujímavejšia otázka. Pani ministerka, môžu aj politickí predstavitelia Ľudovej strany-Naše Slovensko pripraviť brožúrku pre žiakov a učiteľov, ktorú by pod hlavičkou nejakého občianskeho združenia bezplatne distribuovali na školách?” pýtal sa Uhrík v súvislosti s vlastnou stranou.
“A ešte jedna doplňujúca otázka. Akou celkovou sumou prispelo ministerstvo školstva na projekt programu priority s názvom teraz citujem: “Aj vy ste to zaznamenali zvyšujúci sa extrémizmus a xenofóbia.”.”
Uhrík tiež upozornil, že ide o sériu školení určených učiteľom, na ktorých je hlavnou lektorkou opäť podpredsedníčka politickej strany Progresívne Slovensko Irena Biháryová.
“Pozvánka na tieto ministerstvom dotované školenia je tiež distribuovaná medzi učiteľov na školách a mnohí sa tohto školenia aj zúčastňujú,” uviedol na záver poslanec.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: