Test firmy SD Biosensor

Vyjadroval sa už hocikto, tak sa vyjadrím aj ja. Koniec koncov som zverolekár, teda mám medicínske vzdelanie a v minulosti som riešil viacero ohniskových nákaz spojených s karanténnymi opatreniami, ktoré sa v prvom rade, pochopiteľne, týkali ľudí a nie zvierat.

Plošné testovanie by bol v princípe dobrý nápad. Lenže nie je.

Test firmy SD Biosensor, ktorý sa má použiť na plošné testovanie nie je určený na masové testovanie bezpríznakových ľudí, ale na testovanie ľudí už s príznakmi – udáva to sám výrobca. Rovnako ako udáva, že všetci pozitívni musia byť potvrdení ešte PRC testom! Rôzne štúdie dokázali pomerne veľkú nepresnosť testov toho druhu, ktoré chce použiť premiér Matovič (nebudem dávať podrobnosti – všetko sa dá dohľadať.)

Ak sa plošného testovania zúčastnia povedzme 4 milióny Slovákov, z týchto štúdií vyplýva, že výsledkom bude okrem cca 25 000 skutočne pozitívnych (ktorých však bude potrebné potvrdiť ešte PCR testom!), cca 80 000 falošne pozitívnych (ktorých tiež bude potrebné ešte potvrdiť PCR testom a dokiaľ sa tento test nevykoná budú musieť byť v karanténe) a cca 25 000 falošne negatívnych (ktorých už PCR testom nikto vyšetrovať nebude a ktorí podľahnú falošnej radosti, že sú negatívni a logicky stratia v dôsledku toho svoju ostražitosť a budú sa správať ako odtrhnutí z reťaze a tým šíriť nákazu veselo ďalej.)

Ako som už spomínal 25 000 skutočne pozitívnych a 80 000 falošne pozitívnych, teda 105 000 ľudí bude potrebné preveriť následne PCR testom. Ako to chcú urobiť netuším, pretože už teraz sa denná kapacita laboratórií vykonávajúcich PCR testy pohybuje okolo čísla 10 000, z čoho vyplýva, že by to trvalo okolo 11 dní. To však už o týždeň chcú robiť druhé kolo testovania, ktoré bude mať len o niečo viac uspokojivé výsledky…

Priaznivec plošného testovania môže argumentovať pomerne čerstvou správou z čínskeho mesta Čching-tao (podľa jednej verzie 9,4 mil. obyvateľov, podľa druhej 11 mil. obyvateľov), kde veľkosťou testovanej vzorky išlo o populáciu podobnú tej slovenskej. Ak odhliadnem od autoritárskych podmienok na vykonanie takéhoto testu v Číne a na istú, už na základe predchádzajúcich skúseností s virózami zažitú chápavosť Číňanov k tematike nákaz, tak podstatný rozdiel medzi mestom Čching-tao a Slovenskom je v tom, že v tomto meste plošný test vykonali na bezpríznakových ľuďoch po tom, keď sa v miestnej nemocnici zjavilo prvých 13 (!) prípadov covidu-19 a my ideme testovať v situácii, keď každodenná pozitivita vykonaných PCR testov sa pohybuje okolo čísla 17%(!!!) – čiže dávno s krížikom po funuse.

To už nespomínam také drobné nejasnosti a pochybnosti, ako je otázka, či k tým 13 miliónom testov objednali aj 13 miliónov jednorazových rukavíc, alebo odoberatelia vzoriek ich budú odoberať v jedných a tých istých, resp. či si ich prestriedajú povedzme po každom desiatom človeku? Budú sa odoberatelia priebežne celí dezinfikovať? Po koľkých odberoch?

Pochybnosť, aspoň u mňa, vyvoláva skutočnosť, že odbery budú vykonávať aj narýchlo vyškolení ľudia bez akéhokoľvek každodenného návyku na prácu v aseptických podmienkach (do tejto kategórie zahŕňam aj skúsených zdravotníkov z neepidemiologických a nechirurgických odborov). Niekomu sa to možno bude zdať nedôležité, ale ja práve na základe svojich skúsenosti s prácou s ľuďmi v ohniskách nákaz viem, že toto je pre likvidáciu resp. ďalšie šírenie nákazy priam kľúčové!

Nespomínam rozpor v tom, že stretávať sa môžeme podľa príkazov maximálne šiesti, ale v deň odberu to zaručene bude viac. V jednom volebnom/odbernom okrsku okolo 1 500 ľudí, z ktorých každý bude musieť čakať na výsledok v ideálnom prípade 20 minút. Kde sa budú tí ľudia bezpečne zhlukovať, aby sa vzájomne nenakazili?

Mám skúsenosť aj z účasti v okrskových volebných komisiách a viem aká kvalita ľudí sa tam schádza a aké sú tam zmätky. Pritom sa voľby pripravujú pol roka dopredu. Teraz majú samosprávy zohnať ľudí do dvoch dní(!) – aká bude ich kvalita, ak sa im ich podarí zohnať? Aká dôveryhodnosť nimi vykonanej evidencie?

Hlavný hygienik Mikas sa vyjadril: „So záujmom sme si vypočuli návrh plošného testovania celej populácie. To môže identifikovať tisíce nakazených ľudí, ktorých sa doteraz nepodarilo zachytiť. Následná domáca izolácia pozitívnych osôb má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj…“

Z uvedeného vyplýva, že Matovič ho so svojim nezmyselným nápadom obišiel a postavil ho pred hotovú vec, takže pán hygienik povedal, čo musel a odvtedy sa na tlačovkách Igora Matoviča a ani inde veľmi neobjavuje – čo iste vyjadruje jeho skutočnú mienku o celej akcii.

To už nespomínam skutočnosť ako sa testy nakúpili, cez akú trnavskú firmičku blízku Igorovi Matovičovi a ako chce premiér na tento nezmysel donútiť ľudí prísť pod hrozbou ústave odporujúcich sankcií.

Peniaze, ktoré sa na celú akciu vyhodia/vyhodili sa dali/jú použiť omnoho zmysluplnejšie. A ak súčasťou opatrení nebude aj nepriedyšné(!) uzavretie hraníc, tak aj ten maličký prínos celej akcie (ak by sme boli ochotní ho pripustiť) o mesiac, o dva, bude vynulovaný novou vlnou nákaz.

Plošného testovania sa nezúčastním.

pfpf.blog.pravda.sk/2020/10/21/plosne-testovanie-a-ja/

Najvyšší počet majú tvoriť testy od výrobcu SD Biosensor, dva milióny testov pochádzajú od výrobcu Abbott a posledný milión vyrobila spoločnosť RapiGEN.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/566076-desiatky-milionov-za-testy-idu-do-trnavy-firma-vzbudzuje-otazniky/

http://sdbiosensor.com/xe/product/7672

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: